Izrael u ratu

Foto: AP Photo/Ohad Zwigenberg

17. 10. 2023. / 18.16

Izraelska vojska: Možda neće biti kopnene ofanzive

"Pripremamo se za sledeću fazu rata. Nismo rekli šta će tačno biti. Svi govore o kopnenoj ofanzivi, ali možda će to izgledati malo drugačije", izjavio je portparol izraelske vojske, potpukovnik Ričard Heht

Jedanaesti je dan sukoba izraelske vojske i Hamasa. Nemački kancelar Olaf Šolc posetio je Tel Avivu i rekao da će Nemačka uvek stajati uz Izrael.

"Kao što sam rekao prošle nedelje u Bundestagu, u teškim vremenima Nemačka ima samo jedno mesto – uz Izrael", rekao je Šolc.

Predsednik SAD Džozef Bajden u sredu će doputovati u Izrael kako bi pokazao podršku svoje zemlje savezniku u vreme zabrinutosti da bi rat protiv Hamasa mogao da preraste u veći regionalni sukob. Bajden će potom optutovati u Jordan da se sastane s arapskim liderima

Sledeća faza

Izraelska vojska priprema se za sledeću fazu napada na Pojas Gaze, ali planovi možda neće biti u skladu sa široko rasprostranjenim očekivanjima o neminovnoj kopnenoj ofanzivi, izjavio je portparol izraelske vojske, potpukovnik Ričard Heht.

Pročitajte još Vreme ističe: Da li će Entoni Blinken sprečiti širenje rata?

 

"Pripremamo se za sledeću fazu rata. Nismo rekli šta će tačno biti. Svi govore o kopnenoj ofanzivi, ali možda će to izgledati malo drugačije", rekao je Heht.

Tokom konferencije za štampu odbacio je tvrdnje da postoji humanitarna kriza u Gazi, preneo je Rojters.

"Nemamo obavezu da snabdevamo Hamas strujom. Ljudi koji su nas napali, već više godina kontrolišu Pojas Gaze. Imaju struju", rekao je Heht.

Šta ako uđu u Gazu?

Bitka u kojoj je poginulo desetine civila i više desetina izraelskih vojnika pre skoro deceniju pruža uvid u vrstu borbi do kojih bi moglo da dođe ako izraelske snage uđu u Gazu, kako se očekuje da kazne Hamas zbog njegovog divljanja po južnom Izraelu prošle nedelje.

Bilo je to 19. jula 2014, tokom trećeg rata Izraela protiv Hamasa. Meta je bila Šeđaija, gusto naseljena četvrt grada Gaze za koju je vojska rekla da je Hamas transformisao u "terorističku tvrđavu“, ispunjenu tunelima, raketnim bacačima i zamkama sa minama.

Pročitajte jop Jeftinim raketama na skupoceni odbrambeni sistem: Šta je "Gvozdena kupola“?

 

Do bitke je došlo trećeg dana kopnene ofanzive kojoj je prethodila desetodnevna vazdušna kampanja. Tada, kao i sada, palestinskim civilima je rečeno da napuste domove. I tada, kao i sada, mnogi su ostali, ili zato što im je Hamas tako rekao ili zato što nisu imali gde da odu.

Dok su se izraelske snage napredovale ka Šeđaiji, gomili manjih betonskih zgrada i uskih uličica, ekstremisti su u salvama pucali, ispaljivali protivtenkovske projektile i granate, saopštila je tada vojska.

Sada će biti drugačije

Amir Avivi, penzionisani izraelski general koji je služio zajedno sa najvišim komandantima tokom bitke 2014, rekao je da će ovaj put biti "potpuno drugačiji“, jer će artiljerija i vazdušni udari biti prvi.

"Biće to masivan manevar iz vazduha i mnogo artiljerije – veoma, veoma jak ulazak. Pokušaćemo da minimiziramo što je moguće više žrtava naših trupa, a za to nam je potrebno mnogo pokrića".

Rekao je da će biti potrebno manje vatrene moći ako se ona koristi na početku, a ne kada su vojnici u nevolji.

Ogromna vatrena moć je možda zaustavila gubitke vojske, ali je uzela težak danak za civile i sravnila veći deo susedstva. Oko 670 zgrada je uništeno, a skoro 1.200 je umereno do teško oštećeno, navodi se u izveštaju UN. Istražitelji su izbrojali 270 kratera.

Pročitajte još Humanitarna katastrofa u Pojasu Gaze

 

"To je pakleno precizna operacija“, sarkastično je rekao tadašnji državni sekretar Džon Keri o borbi.

Izrael je naredio evakuaciju bez presedana skoro polovine od 2,3 miliona Palestinaca u Gazi sa severnog dela opkoljene teritorije ka jugu. Avivi, general u penziji, rekao je da je namera da se civili poštede. Ali nisu svi sposobni ili voljni da pobegnu.

"Kada počne artiljerija, evakuisaće se oni koji se još nisu evakuisali“, rekao je on.

Izveštaj UN-a pronašao je "snažne indicije“ da je operacija Šeđaija uključivala neselektivnu vatru koja bi "mogla predstavljati ratni zločin“. Međunarodni krivični sud istražuje moguće ratne zločine koje su počinile obe strane tokom rata 2014.

Izrael, koji je dugo optuživao organe UN da su pristrasni prema njemu, odbio je da sarađuje sa jednom istragom.

B.G./RTS/Glas Amerike

 

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu