Američka politika individualnih sankcija

Prkošenje SAD i EU: Milorad Dodik u Parlamentu RS

Foto: AP Photo/Radivoje Pavicic

1. 8. 2023. / 8.10

Još četvoro funkcionera RS na listi sankcija SAD

U skladu sa Izvršnom uredbom 14033 Kancelarija za kontrolu imovine stranaca (OFAC) Ministarstva finansija Sjedinjenih Američkih Država juče je na listu sankcionisanih lica uvrstila jednog zvaničnika sa državnog nivoa u Bosni i Hercegovini i tri zvaničnika u vlasti Republike Srpske

Kancelarija za kontrolu strane imovine Ministarstva financija (OFAC) Sjedinjenih američkih država uvela je sankcije predsedniku Vlade Republike Srpske Radovanu Viškoviću, predsedniku Skupštine Nenadu Stevandiću, srpskoj članici Predsedništva BiH Željki Cvijanović i ministru pravde Milošu Bukejloviću, prenela je RTRS.

Ovi funkcioneri RS  su direktno odgovorni za ohrabrivanje donošenja zakona u Skupštini Republike Srpske, kojim bi se odluke Ustavnog suda Bosne i Hercegovine proglasile neprimjenjivim u Republici Srpskoj, čime se opstruira i preti implementaciji Dejtonskog mirovnog sporazuma, navodi se u saopštenju američkog Ministarstva finansija.

I dalje: "njihovo ponašanje dodatno ugrožava budući put zemlje i uspešnu integraciju u evroatlantske institucije.“

"Nastavićemo da podržavamo narod Bosne i Hercegovine u naporima da održi vladavinu prava i osigura mir i prosperitet“, rekao je podsekretar u Ministarstvu finansija SAD zadužen za terorizam i finansijsku obaveštajnu službu Brajan Nelson.

Prethodno su SAD sankcije uvele prdsedniku RS Miloradu Dodiku, a to je, u paketu sa Željkom Cvijanović, učinila i Velika Britanija.

Dodik povodom najnovijeg paketa američkih sankcija rekao da u tom entitetu "nisu zbog toga zabrinuti", te da  SAD nisu birale zvaničnike Republike Srpske, pa ih neće ni smjenjivati".

Vučićevi saradnici pod američkim sancijama

Najveću prašinu u Srbiji je diglo kada su SAD na listu sankcija stavile ševa BIA Aleksandra Vulina.

Prethdno su na američku crnu listu stavljeni "kosovski biznismeni“ braća Veselinović i Milan Radoičić koji spadaju u najmoćnije i najbogatije ljude u Srbiji koji obrću milione, imaju rudnike, zgrade i hotele, a njihova centralna građevinska firma “Inkop” radi na skoro svakom velikom infrastrukturnom gradilištu u Srbiji.

Prema istraživanju Radia Slobodna Evropa, Srbija plaća milione evra pojedincima i firmama sa severa Kosova koji se nalaze na “crnoj listi” američkih sankcija. U pitanju je 13 građana srpske nacionalnosti, kao i 20 firmi koje su povezane sa njima, dok su svi oni na ovaj ili onaj način povezani sa kontrovernznim kumovima sa severa Kosova – Zvonkom Veselinovićem i Milanom Radojičićem. Na listu sankcija ove firme i institucije stavljene su 2021. godine.

“Republika Srbija nije pod sankcijama i mislim da bi reputaciono po zemlju bilo veoma loše, da sebe postavi kao branioca lica pod sankcijama. Lica pod sankcijama se zbog zaštite interesa države Srbije u potpunosti u pravnom i formalnom smislu moraju odvojiti od Republike Srbije, bez obzira na njihov društveni, politički ili poslovni položaj”, rekao je tim povodom za “Vreme” advokat Tomislav Šunjka, saradnik Međunarodne advokatske komore, Odseka za borbu protiv korupcije, različitih agencija Ujedinjenih nacija, Svetskog ekonomskog foruma i Svetske banke.

M.N./FoNet/Aljazeera

 

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu