Kockanje

Foto: Djedj/Pixabay

20. 12. 2023. / 8.01

Kad patološki kockar “nedostaje” kladionici

“Tvoj pobednički povratak”, ”Sad ili nikad”, samo su neke od poruka koje na svakom koraku vrebaju potencijalne kockare. Majka jednog zavisnika za “Vreme” priča da je problem što zakon patološko kockanje ne prepoznaje kao bolest poput alkoholizma ili narkomanije

Snežana Joksimović svakog dana u elektronskoj pošti svog sina, koju ona otvara jer je sina zavisnost od kocke dovela do zatvora, zatiče poziv kladionica sa porukama “nedostaješ nam”, “šansa koja se ne propušta” i slično.

“Mi smo tokom godina poslali mnogo mejlova kladionicama. Neke ljude čak i znamo jer je on bio stvarno VIP klijent, zbog iznosa koje je uplaćivao. Tražili smo pomoć i za troškove lečenja, advokata, ali oni su apsolutno zamžmurili na to”, kaže Snežana Joksimović za “Vreme”.

“Razumem da su ti mejlovi automatizovani, ali ipak neko to mora da nadzire. Nema mnogo ljudi koji su završili kao on, pa ovo deluje kao neko ruganje”, kaže ova uznemirena majka.

Žrtve ovog poroka i njihove porodice posebno su osetljivi na reklame koje se vrte na svim medijima. Poznata lica sportista i glumaca pozivaju sa ekrana i bilborda ljude da okušaju sreću.

Sistem ne radi

Uz to, Snežana Joksimović skreće pažnju da ne postoji sistemska podrška u lečenju bolesti zavisnosti patološkog kockanja.

“Neko bude osuđen jer je počinio produženo krivično delo prevare zbog toga što je bolestan. Bez nasilja, razbojništva i slično, krivična dela prevare učinjena su pribavljanjem novčanih avansa na osnovu ugovora za preduzetnički posao u porodičnoj firmi. Sve je spiskano u klikovima na telefonu u aplikacijama Mozzart i IBET365”, kaže Joksimović.

Njen sin osuđen je na pet godina zatvora.

Pročitajte još Srbija druga u Evropi po broju kladionica

“Nema mere obaveznog lečenja jer u krivičnom zakoniku nema ni ‘k’ od kocke. Da je varao kao alkoholičar ili narkoman, bila bi mu izrečena mera obaveznog lečenja tokom izdržavanja kazne. U zatvoru je izjednačen sa kriminalcima. Nema mogućnost psihijatrijskog i psihološkog tretmana, prepušten je sebi”, objašnjava ova majka.

Kako kaže, postavlja se pitanje i svrsishodnosti zatvorske kazne.

“Laici kažu – valjda će se opametiti u zatvoru. Nije tako lako objasniti da se ne radi o manjku pameti, već o podmukloj bolesti. Nažalost, sistem krivičnog pravosuđa ne nudi tretman ili programe za problematične kockare. Umesto rehabilitacije, ovi pojedinci ulaze u zatvor kao problematični kockari i izlaze iz zatvora kao problematični kockari sa osudom za krivično delo, što im dodatno ograničava izglede za posao”, kaže Joksimović.

Roditelji zbog dugova dece prodaju stanove i kola

Istraživanja pokazuju da je 30 odsto dece uzrasta do 16 godina imalo kontakt sa klađenjem. Mnoga deca već u sedmom razredu počinju da se klade, tokom velikog odmora neko od starijih ode i uplati tiket umesto njih, rekla je za portal “Vremena” psihoterapeutkinja Jelena Manojlović iz SOS Centra.

Iz ovog centra upozoravaju da je kocka pogubna jednako kao alkoholizam i narkomanija.

Tokom 18 godina postojanja SOS Centra, najmlađi klijent koji je bio u programu odvikavanja imao je 17 godina, dok je dete od 12 god bilo na konsultacijama jer su roditelji primetili da je počeo da se kladi, pa su reagovali odmah.

“Roditelji mogu da primete da postoji problem jer dete počinje da se povlači iz komunikacije, ima agresivne ispade, gubi interesovanje za školu, druženje i razne aktivnosti, često ne govori istinu, ali često roditelji reaguju tek kad spoznaju da postoje kockarski dugovi”, kaže Manojlović.

“Roditelji često zbog dugova dece prodaju stanove i kola. Bilo je primera i kad su ubeđivali decu da ih, ako pristanu da se leče, neće prijaviti za krađu” kaže Manojlović. Dodaje da program lečenja uglavnom traje pola godine.

 

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu