Životna sredina

Foto: Aleksandar Anđić

21. 12. 2023. / 10.57

Kad se vazduh vidi golim okom – bolje je ostati kod kuće

Srpski gradovi spadaju među najzagađenije u Evropi, a zime su često nepodnošljive. Doktor Jovan Stoiljković za "Vreme" govori kako se donekle zaštititi i upozorava da je jedino pravo rešenje da se pare, umesto u stadione i naoružanje ulažu u životnu sredinu

Beograd se ove zime ponovo broji u najzagađenije velike gradove sveta. Doduše, nimalo laskavu titulu ovih dana nosi Sarajevo, ali je i Beograd u vrhu.

Prema podacima iz poslednjeg evropskog izveštaja o kvalitetu vazduha, da se nalazi u Evropskoj uniji, Beograd bi bio osmi najzagađeniji grad od ukupno 375 gradova koji mere zagađenje česticama PM 2,5.

Zimi, u danima bez vetra, vazduh često ima i miris i ukus. Kako se od toga zaštititi, barem donekle?

Ponekad je bolje ostati kod kuće

"Svaka vremenska prognoza treba da nas posavetuje ne samo da se slojevito oblačimo, ponesemo kišobrane, nego i da li da ostanemo kod kuće ili izbegavamo fizičke aktivnosti na otvorenom", kaže za "Vreme" pneumoftiziolog Jovan Stoiljković.

"U danima kada je velika zagađenost vazduha najbolje je da ostanete u kući, naročito ujutru i uveče kada su koncentracije polutanata najveće”, kaže Stoiljković.

Doktor savetuje da treba izbegavati fizičke i sportske aktivnosti na otvorenom, ali upozorava da se fizički radnici na otvorenom ili beskućnici teško mogu zaštiti.

"Deca, bebe, hronični plućni i srčani bolesnici treba da izbegavaju fizičke aktivnosti na otvorenom i pri umerenim vrednostima zagađenja, ili pri pojavi simptoma poput peckanja u očima, grlu, kašlja", kaže Stoiljković.

Maske i prečišćivači pomažu

Stoiljković kaže da maske sa oznakom N95 mogu da pomognu. "One zadržavaju 95 odsto takozvanih sitnih čestica (PM 2,5 i PM 10) kao i alergene. Cena za 10 komada je manja od cene paklice cigareta, ali ih trenutno nema u svakoj apoteci", kaže ovaj lekar.

Mnogi građani su u dilemi i da li prečišćivači vazduha zaista pomažu ili je sve samo marketinški trik. Prema rečima našeg sagovornika – pomažu. I u kući, a naročito vrtićima, školama, bolnicama.

Bolji su oni koji imaju više filtera, koji prečišćavaju više litara vazduha na sat, koji pokrivaju veću kvadraturu.

Ne investira se u zaštitu životne sredine

"Sve bi bilo lakše kada bi takozvana država pare, umesto u polovne avione i helikoptere, nove stadione i Ekspo centre, uložila u zelenu energiju, u filtere za termoelektrane i toplane, zamenu individualnih ložišta, poboljšanje javnog prevoza", kaže Stoiljković.

Agencija za zaštitu životne sredine objavila je izveštaj o kvalitetu vazduha u Srbiji za 2022. godinu. U njemu je ukupno 21 grad u Srbiji, uključujući Beograd, Novi Sad i Niš, ocenjen kao prekomerno zagađen.

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu