Kriza na Kosovu

Foto: Tanjug

20. 9. 2023. / 15.30

Komandant KFOR-a: Postoji rizik od sukoba, inače ne bismo bili tamo

Situacija na Kosovu je nestabilna i može lako da eksalira, kaže komandant KFOR-a Anđelo Mikele Ristuća. On je rekao i da je KFOR spreman da reaguje na bilo kakve događaje na terenu. Ističe da je za mir i stabilnost na Kosovu potrebno političko rešenje, te da NATO podržava dijalog Beograda i Prištine pod pokroviteljstvom EU i uz podršku SAD

Komandant KFOR-a, general-major Anđelo Mikele Ristuća, govorio je na brifingu sa beogradskim novinarima o aktuelnoj bezbednosnoj situaciji na Kosovu. Posebno u svetlu incidenata na severu Kosova, 29. maja, kada su povređeni vojnici KFOR-a. 

On ističe da je političko rešenje za kosovsko pitanje neophodno, te da je potrebna volja obe strane da do njega dođu kroz dijalog, pod pokroviteljstvom EU i uz podršku SAD. 

Kako kaže, konstruktivan pristup obe strane je ključan, kako bi se stvorili neophodni uslovi za dugotrajnu stabilnost na Kosovu i u regionu, za dobrobit svih naroda, ali i budućih generacija. 

On je dodao da su događaji koji su pretili da naruše stabilnost, zahtevali ogroman vojni i diplomatski napor da se ponovo uspostavi mirnija i uravnoteženija situacija.

"Oni samo potvrđuju da političko rešenje može doneti trajni mir i stabilnost u ovoj oblasti. Mnogo događaja, posebno oni od 29. maja potvrđuju da su politička rešenja potrebna. To je razlog zašto NATO i KFOR u potpunosti podržavaju dijalog u kojem posreduju EU i SAD", rekao je Ristuća.

Ristuća takođe kaže da je situacija trenutno nestabilna i da postoji veliko nepoverenje, ali da je sama činjenica da su pregovarači obe strane seli za pregovarački sto nakon incidenata 29. maja, pozitivna. 

Izbegavanje eskalacije glavni cilj  

On navodi i da je političko rešenje jedino prihvatljivo, te ističe da je KFOR tu da omogući otvoren prostor za pregovore, kako bi se kroz dijalog došlo do rešenja za normalizaciju. 

Kako kaže, kada postoji nepoverenje, visok je rizik od nesporazuma i loših procena, a KFOR je tu da se ti rizici izbegnu i da se poverenje dve strane poveća, kao i da se izbegne eskalacija.  

“Rizik postoji, zato smo na Kosovu, inače ne bismo bili tamo”, rekao je Ristuća. 

Istraga napada na vojnike Kfora Ristuća je rekao da se nada da vlasti u Beogradu istražuju osobe koje su učestvovale u incidentu 29. maja, kada su povređeni vojnici KFOR-a, a koje su se potom vratile u centralnu Srbiju. 

On očekuju da počinioci napada na vojnike KFOR-a budu procesuirani i privedeni pravdi sa obe strane.

Kaže i da zna da kosovske vlasti vode istragu, ali da nema novih informacija u vezi sa tim.

Z.S/Demostat

 

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu