Kosovo i Metohija

Foto: Tanjug/ Zoran Zeštić

28. 4. 2023. / 19.35

Kosovska Mitrovica: Otvaranje mosta, otvaranje problema

Skupština opštine Severne Mitrovice tražiće od nadležnih da se omogući sloboda kretanja za automobile na glavnom mostu na Ibru. Oštre reakcije iz Beograda

U danu kad je Evropska unija i zvanično zakazla novi sastanak predsednika Srbije Aleksandra Vučića i kosovskog premijera Aljbina Kurtija, Skupština opštine Severne Mitrovice odlučila je se nadležnima pošalje zahtev da se omogući sloboda kretanja za automobile na glavnom mostu na Ibru koji spaja Severnu i Južnu Mitrovicu.

Predlog je podnela odbornice Samoopredeljenja Aide Ferati-Doli, a za odluku je glasalo 11 odbornika, jedan odbornik bio je protiv, a jedan uzdržan.

Inače, 16 odbornika u lokalnom parlamentu je zamenjeno decembra prošle godine, nakon što su prethodni podneli ostavke u okviru kolektivnog istupanja Srba iz kosovskih institucija na severu Kosova zbog procesa preregistracije na kosovske tablice.

Trenutn je sazivu Skupštine opštine Severna Mitrovica samo jedan odbornik iz redova srpske zajednice, Dušan Milunović koji je bio protiv odluke o zahtevu za otvaranje glavnog mosta na Ibru.

Reagovanje Srbije

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je predstavnicima vlasti u Prištini da "ni ne sanjaju da će uspeti da proteraju Srbe sa severa ili bilo kog drugog dela Kosova".

"U tom slučaju, znaćemo da radimo svoj posao", rekao je Vučić

Srpska lista osudila je odluku da se traži otvaranje glavnog gradskog mosta u Mitrovici, saopšteno je iz te stranke. Navode i da se tim potezom "krši Briselski sporazum i najdirektnije ugrožava mir".

"Želimo da upozorimo da će eventualno otvaranje mosta nesumnjivo za posledicu imati incidente na ovom prostoru, a što je izgleda i namera Prištine", navodi se u saopštenju Srpske liste.

Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković povodom ove odluke izjavio da je o tome odmah obavestio sve međunarodne prestavnike, kao i posrednika u dijalogu Miroslava Lajčaka i da Beograd očekuje da "smire i zauzdaju Kurtija koji sve čini da pobegne od obaveze formiranja Zajednice srpskih opština i uništi dijalog u Briselu 2. Maja".

Može li se do statuta ZSO

Šanse da se Kosovo i Srbija usaglase oko nacrta statuta Zajednice opština sa srpskom većinom su minimalne ili nikakve, ocenjuju Naim Rašiti iz Balkanske grupe za politiku u Prištini i Dušan Janjić iz beogradskog Foruma za etničke odnose. 

Janjić je za Radio Slobodna Evropa ocenio da su zapadne zemlje, koje su podržale Sporazum o normalizciji odnosa Kosova i Srbije na osnovu evropskog predloga, "prerano najavile uspeh".

"Tačno je da je dokument (statut) napisan, ali što bi narod rekao – možete vi to da okačite mački o rep. To je moja prognoza šta će se desiti 2. maja", kaže Janjić.

Naim Rašiti smatra da kosovska strana neće prihvatiti nacrt statuta koji je izradio srpski Upravljački tim, ali ukazuje da za EU i Beograd nije prihvatljivo ni da statut piše Aljbin Kurti.

Usled ponovnih nesuglasica, navodi dalje Rašiti, dve strane će započeti dug i komplikovan proces pregovora o tome kako će izgledati finalni statut Zajednice.

"Verujem da će to biti intenzivan pregovarački proces oko toga kako će izgledati Zajednica ili samomendžiranje (za srpsku zajednicu) … Ali biće između nule i deset, između onog što Kosovo nudi i onog šta Srbija želi", kaže Rašiti.

Zajednica opština sa srpskom većinom je već deceniju tačka spoticanja u odnosima Kosova i Srbije. 

Tema sastanka Aleksandra Vučića i Aljbina Kurtija 2. maja u briselu biće Deklaracija o nestalim licima i nacrt statuta Zajednice srpskih opština.

B.G./FoNet/Slobodna Evropa

 

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu