Srbija
6. 6. 2023. / 10.30
Kraj nikad teže školske godine: Đaci skoro tri meseca na raspustu
Vršilac dužnosti ministra prosvete Đorđe Milićević naglasio je da postoji zakonsko uporište da se školska godina završi dve nedelje ranije, kao i da će đaci imati priliku da do 20. juna poprave ocene. Kada je reč o đacima i roditeljima jedno je sigurno - nema kome se kraj ove školske godine nije smučio
Đaci će tako od danas do petka 1. septembra biti na najdužem letnjem raspustu, a oni koji nisu zadovoljni ocenama, imaće priliku da ih do 20. juna popravljaju u školama.
Takođe, vrata škola biće do tada otvorena za sve učenike na dopunskoj nastavi i u slobodnim aktivnostima, kao i u produženom boravku.
Vršilac dužnosti ministra prosvete Đorđe Milićević izjavio je da postoji zakonsko uporište da se školska godina završi dve nedelje ranije, kao i da će đaci imati priliku da do 20. juna poprave ocene. On je dodao i da je odluka donesena nakon "teških i mučnih" razgovora sa roditeljima dece iz "Ribnikara", kao i da odluke neće biti na štetu učenika.
"Devedeset pet odsto naučno-nastavnog programa je realizovano. Postoji odstupanje od pet odsto koje je u zakonu dozvoljeno", objašnjava Milićević, odbacujući da je reč o ishitrenoj odluci.
Milićević naglašava da je Ministarstvo prosvete odluku o kraju školske godine prvo prosledilo načelnicima školskih uprava i školama, te uputstvo kako da postupaju u ocenjivanju, kao i zakonski okvir za odluku.
"Ocene se zaključuju 6. juna, ali nastavnici predlažu zaključavanje ocena, a sa tim upoznaju roditelje i učenike. Ostavljaju na raspolaganju roditeljima i učenicima da razmisle li će do 20. juna, kroz određeni modalitet, đak želeti da pokuša da popravi ocene", rekao je Milićević u emisiji Oko na RTS-u.
Valentina Ilić iz Sindikata obrazovanja Srbije kaže da su o odluci o prekidu nastave saznali iz medija, te da je njihov stav bio da je trebalo da se prethodno obaveste zaposleni.
"Prvo smo mislili da je nagla i ishitrena odluka, ali smo posle videli da ima zakonsku osnovu", priča Ilićeva.
Prema njenim rečima, "nagli rez" nastave uneo je strah i nepoverenje zaposlenih, istovremeno i roditelja i đaka.
"Veliki je posao među prosvetnim radnicima do završetka nastavne godine. U vanrednim okolnostima, imam utisak da će se pojačati rad, jer školska godina traja do 20. juna", kaže Ilićeva.
Psihološkinja Radmila Vulić Bojović kaže da je bila zagovornica da se 3. maja, kada se desila tragedija, završi školska godina zbog situacije na koju niko nikada nije mogao da bude spreman.
"Dovoljno je da dete bude istog uzrasta, pa da počne da razmišlja – šta bi bilo i šta je moglo da bude, te da počnu psihološki procesi koji su ranjivi. Bilo bi dobro pitati i decu kako vide period od ove dve nedelje. Važno je da postoji fleksibilnost“, priča Vulić Bojovićeva.
Prema njenim rečima, udruženi možemo da "stavimo na noge" školski sistem posle tragedije koja se desila, ali da su potrebni empatija, iskrenost i razumevanje.
U svakom slučaju jedno je sigurno. Đaci će posle nikad teže i mučnije školske godine u Srbiji od danas biti na raspustu, a i oni, kao i celokupna javnost poželeće svakako da se ono što se dogodilo 3. maja u Beogradu nikad više ne ponovi.
I.Đ./RTS
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com