Svet
2. 5. 2023. / 11.31
„Kum“ veštačke inteligencije upozorio svet: „Ovo nije dobro“
Jedan od glavnih stvaralaca veštačke inteligencije Džefri Hinton napustio je radno mesto uz opasku da mašina polako ali sigurno preuzima primat nad čovekom, kao i da ne treba stajati iza nekih projekata dok se ne sagledaju sve potencijalne opasnosti po svet
Ne samo što je Hinton otišao sa radnog mesta koje mu je donelo mnogo mogućnosti da unapredi svoje vizije oko budućnosti sveta i mašina, već je imao veliku potrebu da svetu posle otkaza saopšti neke "važne stvari".
Hintona američki mediji s pravom nazivaju kumom veštačke inteligencije.
"Pogledajte kako je svet izgledao i funkcionisao pre samo pet godina a kako je danas. Pogledajte taj skok u tehnici, to napredovanje! To je zastrašujuće. Napredak u oblasti veštačke inteligencije znači i duboke rizike za društvo i čovečanstvo", kaže Hinton za "Njujork tajms".
Osvrćući se na trku između vodećih tehnoloških giganata, Hinton kaže da kompanije proizvode nove tehnologije opasnim brzinama i tako ugrožavaju radna mesta. Ono što Hintona najviše brine je što mašine šire dezinformacije i tako pogubno utiču na svet, što je i jedan od razloga zašto je dao otkaz u Guglu.
"Teško je shvatiti kako možete sprečiti loše aktere da ga koriste da rade loše stvari“, rekao je za "Njujork Tajms".
Bolje nego ljudski mozak
Hinton je potom prešao na stvar. Godine 2022, Google i OpenAI – start-up koji stoji iza popularnog AI chatbot ChatGPT – počeli su da prave sisteme koristeći mnogo veće količine podataka nego ranije. Hinton veruje da ovi sistemi zasenjuju ljudsku inteligenciju zbog količine podataka koje analiziraju.
"Nisam siguran, ali deluje mi da je ono što se dešava u tim sistemima zapravo mnogo bolje od onoga što se dešava u mozgu", rekao je on.
Iako se veštačka inteligencija koristi za podršku ljudskim radnicima, brzo širenje robota za ćaskanje kao što je ChatGPT moglo bi da ugrozi radna mesta.
Veštačka inteligencija ima puno prednosti za čoveka i svet. Ona nas lišava napornog rada ali nam oduzima biće, mnogo više od samog posla.
Naučnik je takođe upozorio na potencijalno širenje dezinformacija koje generiše veštačka inteligencija, rekavši za Tajms da prosečna osoba "više neće moći da zna šta je istina".
Gugl je bio pomalo iznenađen ostavkom Džefrija Hintona, ali su u medijima ispali fer i zahvalili su mu se na svemu što je učinio.
Džef Din, vodeći naučnik za Gugl AI, zahvalio se Hintonu u izjavi američkim medijima i dodao je:
"Kao jedna od prvih kompanija koja je objavila principe veštačke inteligencije, ostajemo posvećeni odgovornom pristupu veštačkoj inteligenciji. Stalno učimo da se suočimo sa novim rizicima, dok istovremeno hrabro napredujemo", zaključuje Din.
Kad vrag odnese šalu
Da je vrag odneo šalu moglo se videti još u martu. Tada su Ilon Mask i drugi stručnjaci tražili da se napravi pauza u razvoju sistema veštačke inteligencije kako bi se dobilo na vremenu i testiralo još mnogo toga. Glavni i jedini razlog traženja pauze bila je bezbednost.
Otvoreno pismo, koje je potpisalo više od 1.000 ljudi, uključujući Maska i suosnivača Epla Stiva Voznijaka, podstaklo je izdavanje GPT-4, mnogo moćnije verzije tehnologije koju koristi ChatGPT.
Hinton tada nije potpisao pismo, ali je rekao da naučnici ne bi trebalo da "ratzmišljaju o nečemu ne znaju da li mogu to da kontrolišu".
I.Đ./NewYorkTimes
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com