Kosovo
29. 6. 2023. / 15.16
Kurti proglasio „Civilnu zaštitu“ i „Brigadu sever“ terorističkim organizacijama
Kosovska vlada je srpske kriminalne organizacije na Kosovu optužila za napade na KFOR, novinare i druge građane. Okidač je bio događaj kada je u Zvečanu pronađen automobil beogradskih tablica sa arsenalom oružja, pancira, torbi i maske
Premijer Kosova Aljbin Kurti proglasio je na današnjoj sednici kosovske vlade "Civilnu zaštitu“ i "Brigadu sever“ terorističkim organizacijama uz obrazloženje da njihovi pripadnici stoje iza nemira na severu Kosova, prenose prištinski mediji.
"Na osnovu procena bezbednosnih institucija u Republici Kosovo, nelegalne formacije ‘Civilna zaštita’ i njena komponenta ‘Severna brigada’ predstavljaju ozbiljnu i direktnu pretnju bezbednosti i ustavnom poretku Kosova“, naglasio je Kurti.
Prema njegovim rečima, ove dve organizacije su sprovodile akcije sa terorističkim elementima, poput oružanih napada na pripadnike kosovske policije, pripadnike Misije Evropske unije za vladavinu prava (EULEX), vojnike KFOR-a, novinare.
Sednici je prisustvovao i kosovski ministar unutrašnjih poslova Dželjalj Svečlja.
On je pre nekoliko dana rekao da će zatražiti da se ove dve organizacije proglase terorističkim nakon što je u Zvečanu pronađen automobil beogradskih tablica sa arsenalom oružja, pancira, torbi i maske.
Svečlja tvrdi da pripadnici "Civilne zaštite" stoje i iza poslednjih tenzija na severu Kosova i napada na vojnike NATO-a u okviru misije KFOR. Zbog toga je uhapšen i navodni lider "Civilne zaštite" na Kosovu, Milun Milenković Lune.
Šta su "Civilna zaštita“ i "Brigada sever“?
"Civilna zaštita" je na severu Kosova funkcionisala od 2006. do 2015/16., kada je na osnovu zvaničnih informacija rasformirana na osnovu dijaloga Kosova i Srbije o normalizaciji odnosa. Radnici "Civilne zaštite" su potom integrisani u kosovske institucije.
Ova organizacija u Srbiji funkcioniše unutar Ministarstva unutrašnjih poslova, a njena uloga je da reaguje u vanrednim situacijama, poput poplava, zemljotresa i slično. Međutim, "Civilnu zaštitu" na Kosovu su činili pripadnici koji su prošli vojnu obuku i smatrala se vrlo opasnom po bezbednost Kosova.
Na početku je brojala oko 500 pripadnika ali se taj broj, nakon proglašenja nezavisnosti Kosova 2008. godine, tokom 2013. i 2014. godine povećao na preko 750.
"Brigada sever“ je mlađa organizacija. Stoji iza grafita koji se ispisuju po zidovima na severu Kosova. Sve je počelo u avgustu prošle godine, a neke od poruka su: "Ne brinite! Tu smo!“, "NATO go home! Ovo je Srbija!“, "Z“ i sl.
Na početku su se potpisivali kao "Severna brigade" ali nakon ispravke predsednika Aleksandra Vučića da je taj naziv za navijače Zvezde, počeli su da koriste naziv "Brigada sever".
Ne zna se ko stoji iza ove brigade, niti da li se radi o nekoj formalnoj organizaciji.
Kolike su zatvorske kazne za terorizam?
Kazna zatvora za terorizam na Kosovu je najmanje pet godina, a ukoliko je terorističkim aktom nanesena teška telesna povreda jednog ili više lica, izvršilac zločina dobija najmanje deset godina zatvora.
Ukoliko jedno ili više lica pogine u nekom terorističkom aktu, onda je najmanja kazna petnaest godina.
Za pružanje pomoći u izvršenju terorističkih dela, kazna je do deset godina.
Regrutovanje osoba i obuka istih za izvršenje terorističkih dela je kažnjivo do petnaest godina.
Ukoliko se neka osoba proglasi krivom da je na čelu neke terorističke organizacije, kazna je do 20 godina uz novčanu kaznu do 500.000 evra.
A.E./KoSSev/Radio Slobodna Evropa
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com