Nasilje nad ženama
17. 8. 2023. / 16.42
Mediji kao jedino utočište za žrtve porodičnog nasilja
Na prvi mah čini se, pune snage i hrabrosti, žene koje su bile žrtve brutalnog nasilja u partnerskom odnosu izlaze u javnost ne bi li se zaštitile i poslale poruku drugim žrtvama da ima nade. Međutim, ako se zagrebe ispod površine čuje se samo vapaj za pomoć, jer su pored svih institucija, mediji žrtvama ostali jedino utočište
Nije retkost da žrtve ne dođu do pravde, a primeri sve češće pokazuju i da se dokazi u slučaju partnerskog nasilja ne ispituju dovoljno.
Skorašnji slučaj Dušice Sremčević iz Kraljeva je jedan od tih primera. Ona je prijavila bivšeg supruga policiji zbog pretnji smrću koje je dobila, a koje joj je preneo desetogodišnji sin.
Nakon prijave, Marjanu B. određena je zabrana prilaska i komuniciranja do 48 sati u odnosu na decu i nju, nakon čega je mera i produžena.
Kako kažu iz Osnovnog javnog tužilaštva u Kraljevu, ta institucija intenzivno radi na slučaju jer nije prvi put da Dušica prijavljuje supruga, koji je ranije osuđivan jer ju je brutalno pretukao, a za to dobio tri meseca zatvora. Zbog toga je hitna mera zabrane prilaska i komunikacije produžena na 30 dana.
“Sada kao majka, kao žena, postavljam pitanje šta će biti posle 30 dana, da li će da ga puste, da li će ponovo da ga osude, da li će ponovo njegova advokatica da izdejstvuje tri meseca za njega, ili ću ja ceo život da živim u ovoj zemlji u strahu da će da me ubije, da će da ubije moju decu i još 20 ljudi”, rekla je Dušica Sremčević za Danas.
Javnost kao jedini saveznik
Još jedan slučaj, prilikom čega je zakon ostao na strani nasilnika pojavio se prethodne nedelje u javnosti. Nada Grujičić, iz Beograda, objavila je detalje svoje intimne veze u kojoj je šest meseci trpela fizičko i psihičko nasilje od svog partnera. Sve je kulminiralo prošle godine za Uskrs, kada ju je u njegovoj vikendici na Divčibarama pretukao, polomivši joj tom prilikom čak tri rebra.
Međutim, Nada nije dočekala da nasilnik za sve ovo i odgovara, jer kako navodi, majka nasilnika, koja je zaposlena u jednom sudu u Beogradu, učinila je sve da njen sin do sudnice i ne dođe.
Pre nekoliko nedelja, Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu odbacilo je prijavu Nade Grujičić, s obrazloženjem da nema dovoljno dokaza o partnerskom nasilju.
Nada je skupila hrabrosti da sve dokaze javno ih izloži na društvenoj mreži Instagram i tako dokaže da je bila isprebijana, a među njima se nalazi medicinska dokumentacija, slike i prepiske sa nasilnikom u kojima je on vređa i direktno priznaje da je tukao, kao i njene slike sa njegovim roditeljima.
Ne preduzimaju se konkretni koraci
"Mera ne znači da će nasilje stati, to je samo jedan od načina pokušaja da sistem spreči počinioca – izvršioca krivičnog dela, ali to je definitivno nedovoljno. Da li žene mogu da se osete zaštićeno – mislim da ne“, kaže advokatica Tijana Kostić.
Poslanica Biljana Đorđević kaže da po pitanju zaštite od femicida nisu napravljeni konkretni koraci, a da se žene žrtve nasilja osećaju iznevereno od sistema.
"Meni se čini da mi nemamo volju da se razume uopšte šta je rodno zasnovano nasilje i da onda kada se o tome priča – kaže se nemojte da politizujete, toga je bilo i ranije. Tačno je, bilo je i ranije, ali to ne znači da mi sad ne možemo o tome da pričamo zato što možda politički stojimo sa druge strane. Pokušavamo svi da učestvujemo u rešavanju problema“, rekla je narodna poslanica Biljana Đorđević.
Poslednjih dana žrtve nasilje šalju istu poruku – društvene mreže i mediji su nam jedino utočište.
Z.S./N1/Danas
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com