Razoružavanje Srbije
8. 5. 2023. / 16.05
MUP: Preuzimanje ilegalnog oružja na kućnoj adresi
Ministarstvo unutrašnjih poslova obavestilo je građane da osim ličnog dolaska i predaje neregistrovanog oružja i municije mogu da kontaktiraju najbližu policijsku stanicu i pozovu policijske službenike koji će ih preuzeti
MUP naglašava da tokom perioda predaje neregistrovanog oružja, do 8. juna, građani koji to učine neće snositi nikakvu krivičnu odgovornost i posledice, niti će morati da dokazuju poreklo oružja i prilažu bilo kakvu dokumentaciju.
To važi i za oružje koje po zakonu ne sme da bide u posedu građana (automatske puške i minsko eksplozivna sredstva), kao i kratko i dugačko poluatomatsko vatreno oružje.
Građani prilikom predaje ilgalnog oružja i municije neće biti u obavezi ni da se legitimišu.
Ministarstvo unutrašnjih poslova poziva građane da se odazovu ovom pozivu i predaju nelegalno oružje, municiju i eksplozivne naprave svakoga dana od 7 do 19 časova.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je hitno pooštravanje kazni za nezakonit posed oružja i municije.
Više sličnih akcija o 2000. godine
Ovo nije prvi put da država pokušava da reši problem ilegalnog posedovanja oružja.
Tako je 2020. godone, neposredno pred izbijanje pandemije korona virusa i uvođena vanrednog stanja, tadašnji ministar policije Nebojša Stefanović doneo naredbu da vlasnici nelegalnog oružja mogu da podnesu zahtev za legalizaciju od 16. marta do 16. juna te godine, takođe bez obaveze da dokažu poreklo nelegalnog oružja i bez pravnih posledica zbog neovlašćenog držanje i nošenje, pisalo je "Vreme“.
Slične akcije su sprovedene više puta nakon 2000. godine.
Prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova u akcijama prikupljanja nelegalnog oružja od 2003. do 2017. godine predato je 101.283 komada oružja i 2.517.520 komada municije.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com