Prosveta

Foto: Strahinja Aćimović / Tanjug

4. 10. 2023. / 10.55

Nacionalni stadion košta koliko besplatni udžbenici za devet godina

Procenjuje se da bi cena gradnje mogla da dostigne čak 540 miliona evra. Računica ekonomista pokazuje da je za besplatne udžbenike za sve đake godišnje potrebno manje od 60 miliona evra

Koliko će tačno koštati izgradnja Nacionalnog stadiona još nije poznato. Međutim, računice koje su se pojavile u medijima govore da bi ukupna vrednost radova mogla da dostigne čak 540 miliona evra.

Ako se uzme u obzir ova cifra, za nju bi čak devet narednih godina svi učenici u Srbiji mogli da imaju besplatne učenike.

Ipak, od ministarke prosvete Slavice Đukić Dejanović stiže izjava da Ministarstvo prosvete nema novca i da bi o ovome trebalo da razmišljaju lokalne samouprave.

Zanemarljiv trošak za državu

Besplatne knjige dobili su đaci u Beogradu i on je jedini veći grad gde ih sva deca dobijaju, dok je u drugima gradovima praksa da na taj način udžbenike dobijaju uglavnom samo prvaci.

Najjeftiniji komplet knjiga košta 7.000, a profesorka Ekonomskog fakulteta Jelena Žarković kaže da bi državu besplatni udžbenici za svu decu koštali šest, sedam milijardi dinara.

"To bi bilo nekog reda veličine 0,1 do 0,15 odsto BDP-a", navodi Žarkovićeva za RTS.

Pročitajte još Besplatni udžbenici i gradski budžet “brige o ljudima”

 

Da postoji pravni osnov da sva deca dobiju besplatne udžbenike stava je poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković. Ona je i poslala preporuku Ministarstvu kako bi se spremno dočekala sledeća godina.

Janković navodi da podržava odluku Vlade u kojoj je omogućeno da se obezbede udžbenici za decu sa invaliditetom, decu iz materijalno ugroženih porodica i tamo gde je to treće ili četvrto dete u porodici.

Kako je nedavno rekla, neće da kritikuje afirmativnu meru da u Beogradu deca dobiju besplatne udžbenike, kaže da nije u redu da u Crnoj Travi ili Gadžinom Hanu, gde ljudi imaju manje sredstava za život ne dobiju besplatne udžbenike.

"Ali ipak treba uzeti u obzir da taj takozvani srednji sloj živi prilično izazovno, dosta teško. Treba videti kako da se pronađu sredstva. Sigurno da mi možemo negde kao država da nađemo sredstva za udžbenike, verujem da bi Vlada i Ministarstvo finansija mogli jednom pravednom raspodelom koja je bazirane na socijalnoj pravdi, kako i kaže naš Ustav, i Zakon o osnovnom sistemu obrazovanja i vaspitanja, i zakon o udžbenicima“, rekla je Jankovićeva.

Da i javnost ima isti stav pokazuje i onlajn peticija za besplatne udžbenike koju je pokrenula organizacija "Kreni-Promeni“. Od 29. avgusta do danas predlog da svi đaci u Srbiji imaju pravo na bespaltne udžbenike potpisalo je više od 50.000 građana.

Pitanje lokalne samouprave

Procenjuje se da jedna petina svih đaka u Srbiji, od Subotice do Vranja, po različitim osnovama dobija besplatne knjige. To je oko 87.000 školaraca, uglavnom prvaka.

Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović kaže da su jedinice lokalne samouprave koje su u svojim budžetima kao primarna izdvajanja planirali sredstva za udžbenike, kao što su Beograd ili mala Subotica, to i učinili.

Pročitajte još Besplatni udžbenici: Kad će svi đaci biti ravnopravni

 

"Na nivou Vlade doneta je odluka da besplatne udžbenike dobije svako treće i naredno dete u porodici", dodaje ministarka.

U Ministarstvu prosvete kažu da više od 90 odsto svog budžeta troše na plate nastavnika i da su zato besplatne knjige pitanje za lokalne samouprave.

B.G./RTS

 

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu