Dijalog između Beograda i Prištine

Već viđeno: Aleksandar Vučić, Žozep Borelj, Miroslav Lajčak i Aljbin Kurti

Foto: AP Photo/Virginia Mayo

2. 5. 2023. / 14.55

Novi susret Vučića sa Kurtijem: Sve je gore, nego što je bilo

Od kako su se predsednik Srbije Aleksandar Vučić i kosovski premijer Aljbin Kurti 18. marta sastali u Ohridu prošlo je mesec i po dana. Od tada ne samo da nije ni počelo da se sprovodi u delo ono što je tom prilikom (usmeno) dogovorno, već se situcija pogoršala - i na relaciji Vučić-Kurti, koji jedan drugog i inače očigledno ne podnose, i na relaciji Srbija-EU. Nova runda razgovora počinje danas u 18 časova u Briselu

Od susreta u Ohridu – koji su jedni videli kao pomak u normalizaciji odnosa Beograda i Prištine, drugi kao izdaju Kosova, treći kao istorijski, a četvrti kao kvaziistorijski – Kurti je, uz bučno negodovanje Beograda i tiho protivljenje zapadne zajednice, sproveo bizarne, vanredne lokalne izbore u četiri opštine na severu Kosova sa većinski srpskim stanovništvom na koje je izašlo 3,47 odsto (albanskih) upisanih birača, pa će Srbi imati albanske gradonačelnike i lokalne uprave; Beograd je te izbore nazvao ništavnim, a iz Prištine su za komičnu izlaznost optuživali "kriminalne strukture“ u Beogradu (Vučića i njegove ljude) koje zastrašuju poštene građane srpske nacionalnosti na Kosovu.

I dalje: Kosovo je praktično primljeno u Savet Evrope, što je izazvalo glasno negodovanje vlasti u Srbiji (i opozicje) i čak pretnje promenom spoljne politike, mada je u Ohridu bilo dogovoreno da se Srbija više ne buni zbog prijema Kosova u međunarodne organizacije; Vučić je te razne zapadnjake koji posreduju između njega i Kurtija (biće i domaćina predvečerašnjeg susreta Žozepa Borelja) nazvao "lažovima“ i "licemerima“; Kurti ne da nije ništa učinio za formiranje Zajednice srpskih opština, već je zapravo, gde god je stigao, stavljao do znanja da od te rabote nema ništa, makar ne onako kako je to Vučić zamislio;

Stanje, dakle, ne da se nije poboljšalo, već se pogoršalo. Potencijal za sukobe i tenzije je veći nego što je bio pre poslednjeg susreta Vučića i Kurtija.

O čemu se danas (ne)pregovara

U takvim okolnostima visoki predstavnik Evropske unije za spoljne poslove Žozep Borelj ugostiće danas u 18 sati Vučića i Kurtija, a prisutan će, kao i inače, biti i evropski specijalni izaslanik Miroslav Lajčak (koji duži ovu dvojicu ne bi li se nešto, ne samo verbalno, pomerilo s mesta), stoji na sajtu Službe za spoljne poslove EU.

Prva tačka današnjeg dnevnog reda biće pitanje nestalih osoba kojih 1.621, od kojih 568 Srba.

Druga, zvanična, tačka dnevnog reda biće, ponovo, primena Sporazuma o putu normalizacije između Kosova i Srbije, kao i razgovor o nacrtu statuta Zajednice srpskih opština.

Vučić je mnogo puta izjavljivao da o tome nema šta više da se razgovara ili pregovara, jer da je sve već ispregovarano i dogovoreno pre deset godina, pa je tako i upisno u Briselski sporazum koji su obe strane potpisale, tj. Ivica Dačić u ime Srbije, a Hašim Tači u ime Kosova.

Na nedavnom prepucavanju sa kosovoskom kolgenicom Donikom Gervalom Švarc na sednici Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija koja je njega, Dačića, nazvala ratnim zločincem, ministar spoljnih poslova Srbije je odgovorio da on, eto, sedi tu u Njujorku, a njegovom partneru u potisivanju Briselskog sporazuma Tačiju se sudi za ratne zločine.

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu