Izbori u Srbiji 2023.
14. 11. 2023. / 12.12
Obustave rada: Da li su predizborna obećanja otišla predaleko?
Trinaestog dana predizborne kampanje u Srbiji radnici pošte su u štrajku već treću nedelju zaredom. Poljoprivrednici se bore za opstanak blokadama, a privatni vrtići najavljuju obustavu rada. Umesto slogana izbornih kampanja, odjekuju poruke radnika “dovedeni smo do prosijačkog štapa” i “ne znamo više kako da preživimo”
Poštari na prosijačkom štapu
Kuriri, poštari i pojedini šalterski službenici Pošte Srbije u preko 100 pošti u Srbiji obustavili su rad do daljeg nezadovoljni uslovima rada, pre svega platom.
Od 24. oktobra kada je počeo štrajk, sa radnicima su razgovarali čelnici Pošte Srbije i ministar za informisanje i telekomunikacije Mihailo Jovanović, ali sastanci su završeni bezuspešno jer nadležni odbijaju, između ostalog, da im povećaju platu za 30 odsto.
Pročitajte još: Poštari nastavljaju štrajk: Do ispunjenja zahteva po svaku cenu
"Sistem se više od deset godina urušava, dovedeni smo do prosjačkog štapa.
Ljudima možemo samo da se izvinimo, ali je ovo borba za golo preživljavanje", rekli su poštari za BBC na srpskom.
Bivši ministar, a sada direktor preduzeća “Pošte Srbije” Zoran Đorđević rekao je 7. novembra da nije dobio zvanične zahteve, ali da je ispunio sve za koje je čuo iz neformalnih izvora. On je tada poručio da “štrajk može da se prekine, jer će ispuniti obećanja.”
Pročitajte još: Sindikat Sloga: Brutalna odmazda Pošte zbog štrajka
Poljoprivrednici "ne znaju kako da prežive“
Ratari kažu da je neodgovorno ponašanje države dovelo do toga da su zaduženi do guše, da više ne mogu da podižu kredite i da prosto "ne znaju kako da prežive“. Zbog toga su juče izašli na protest i blokirali ulaze u rafinerije u novom Sadu i Pančevu.
Nakon toga, lokalni političari su automobilima blokirali kuću Jovana Jovanova u selu Bavanište, kako ne bi otišao na protest, a poljoprivrednici su blokirali njih. Funkcioneri SNS-a su na kraju bili primorani da odu, a poljoprivrednici nastavljaju sa blokadom, takođe, do ispunjenja zahteva.
Pročitajte još: Poljoprivrednici: Od majskih pregovora sa Vladom ništa nije ostvareno
Oni su još u maju ove godine blokirali puteve tražeći pomoć od vlade. Tada je najpoznatiji generalni sekretar Vlade Srbije, Novak Nedić, uslikan kako predvodi grupu nabildovanih mladića obučenih u crno poređanih u vojnu formaciju. Ova grupa je potom bila upućena, kako različiti izvori govore, u okolinu Pančeva da “pomogne” u rasterivanju paora u protestu i da pomogne oko organizacije mitinga Aleksandra Vučića u Pančevu, kasnije tog dana.
Poljoprivrednici traže subvencije po hektaru od 300 evra, "plavi dizel" bez akcize za 100 litara po hektaru, odnosno da dizel na svim pumpama bude bez akcize plus PDV od 1. januara.
S obzirom da je sve ovo već potpisano i obećano tokom majskih pregvora, poljoprivrednici kažu da nema o čemu više da se razgovara.
Privatni vrtići primorani da obustave rad
Na vanrednom obraćanju Saveza udruženja privatnih predškolskih ustanova Beograda najavljena je obustava rada. Tokom obraćanja javnosti i roditeljima, predsednica Saveza udruženja privatnih predškolskih ustanova Beograda Milka Mihailović izjavila je u Medija Centru da ovu odluku nisu doneli lako.
"Skupština Saveza je donela, ne laku, ali u ovom trenutku jedinu moguću odluku da najavi obustavu rada. Prvi put govorim ovo u svojoj dugoj karijeri“, izjavila je emotivno Milka Mihailović predsednica Saveza i dodala da se obustava najavljuje za 1. decembar.
Do ove odluke došlo se nakon što je Grad najavio promenu u načinu prebacivanja subvencija za decu čiji boravak u privatnim vrtićima refundira Grad iz budžeta. Ovo bi podrazumevalo da novac više ne dobijaju roditelji, nego direktno predškolske ustanove.
Očigledno populistička odluka donedavnog gradonačelnika Aleksandra Šapića, sada predsednika privremenog organa Grada Beograda, doneta je olako, podsećaju iz Centra za lokalnu samoupravu (CLS).
Direktor CLS-a Nikola Jovanović rekao je da ovakav potez jasno govori u prilog tezi da grad ima problema sa likvidnošću.
Posledice će snositi oni koji koji su najmanje odgovrni. Čekajući da istekne rok od 96 sati, vlasnici privatnih vrtića nadaju se bilo kakvoj reakciji nadležnniih, dok roditelji čija deca idu u privatne vrtiće, potencijalno ostaju uskraćeni za svoja prava.
Da li će predstojeći izbori ublažiti raspad sistema, koji očigledno ne funkcioniše, ili se otišlo predaleko sa predizbornim obećanjima bez pokrića, ostaje da se vidi.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com