Srbija protiv nasilja

Foto: FoNet/Milica Vuković

13. 8. 2023. / 7.27

Petnaesti protest: Beograd je šetao za Bačku Palanku i žrtve femicida

Poslednji događaj u Bačkoj Palanci u kome je dete stradalo u strujnom udaru i sve više žena koje muževi ubijaju jer smatraju da su njihovo vlasništvo izveli su ovaj put građane na ulice. Ostalo je još 20 dana do početka školske godine, a za bezbednost đaka ništa nije urađeno. Vlast ne namerava da bilo koga smeni zbog svega što se dešava

U Beogradu je održan 15. protest "Srbija protiv nasilja". Centralne teme bile su Bačka Palanka i femicidi u Srbiji i regionu, ali i nemarnost vlasti za sudbine ljudi koji su žrtve lošeg sistema.

Kao što se očekivalo, zbog letnjih odmora došao je nešto manji broj građana. Oni su se prvo okupili ispred Skupštine, a potom krenuli u protestnu šetnju preko Terazija do zgrade Vlade – rutom koja se poklapa sa prvim protestom u ciklusu koji je počeo 8. maja.

Zahtevi protesta, koji se obično čitaju na početku, ovaj put nisu pročitani.

"Za ovih petnaest nedelja svega je bilo, samo ne i onoga što smo tražili. Svaka nedelja nas je podsetila zašto ne smemo da odustanemo“, obratio se okupljenima moderator protesta Smiljan Banjac.

Banjac je rekao i da niko nema prava da traži od građana Bačke Palanke da prekinu sa protestima i ne traže odgovornost nadležnih, gde se pre svega misli na predsednika opštine Branislava Šušnicu i nadležne u Elektroprivredi.

Izrazio je solidarnost sa ljudima koji protestuju protiv nasilja u Bosni i Hercegovini povodom ubistva žene u Gradačcu, a onda je pozvao okupljene da minutom ćutanja odaju poštu svim tragično preminulim ženama u porodičnom nasilju, ne samo kod nas, već na celom Zapadnom Balkanu.

Muškarac koji je odlučio da ubije

On je najpre na binu pozvao Dušicu Sremčević iz Kraljeva koja je prethodnih dana preko društvenih mreža morala da moli za pomoć zbog nasilja koje je preživela od bivšeg supruga. On ju je pretukao ispred stana koji je iznajmljivala i u kome je živela sa dva sina zbog čega je bio osuđen na samo tri meseca zatvora je je sud okarakterisao da su u pitanju "lakše telesne povrede“.

"Ja sam ovde jer branim svoj život. Drugi način nisam imala. Niko me nije čuo“.

Kako je naglasila, o žrtvama femicida govori se kao da su broj. "Četvrta žrtva nasilja, deseta žrtva, dvadeset peta… Nažalost, moj broj je zauzela Gordana iz Boleča“.

Dušica je zatim ispričala da nastavlja da živi u strahu jer su pretnje ponovljene nakon što je izašao iz zatvora. Uputio ih je njenom mlađem sinu preko telefona i rekao da će "ostati bez oba roditelja“ ako mu majka ne povuče tužbu. Uz to je rekao i da će ubiti još 20 ljudi. Dušica je snimila razgovor i prijavila policiji, a nasilnik će ostati u pritvoru samo 30 dana.

Na kraju je pozvala predsednika Vučića i premijerku Brnabić da "dobro zapamte njeno lice jer je njen život u njihovim rukama“.

Foto: FoNet/Milica Vuković

Dete je poginulo zbog nečije neodgovornosti

Zatim se obratila Branislava Tatić, penzionisana medicinska sestra iz Bačke Palanke koja se, kako je rekla, pojavila "u ime nezadovoljnih, ogorčenih i ljutih građana opštine Bačka Palanka, samog grada i cele opštine, svih njenih 14 sela“.

"Vredan, zdrav dečak stradao je zbog nerada, neznanja, nezainteresovanosti, neodgovornosti lokalnih moćnika koji su bili dužni da to spreče. Nisu sprečili ni posle 27 poziva građana Bačke Palanke koji su na to ukazivali", rekla je Tatić i dodala da su u isto vreme bili raščićeni prostori ispred kuća i imanja lokalnih funkcionera, pa i predsednika opštine Branislava Šušnice, koji je bio i na čelu kriznog štaba.

"Nije rečeno ni kako ni šta da radimo ili ne radimo. Zvanično je prijavljeno 5.335 oštećenih kuća u Bačkoj Palanci i 70 objekata javne namene. Grad je izgledao strašno kao i pojedina sela".

Ona je rekla i da je premijerka Brnabić "sama rekla da je Bačka Palanka ‘srpski Bahmut’, ali da nije našla za shodno, ni ona ni predsednik Vučić da pošalju vojsku da pomogne, iako su pripadnici vojske slati u Grčku i Sloveniju da pomognu u tamošnjim prirodnim katastrofama“.

Foto: FoNet/Milica Vuković

U Bačkoj Palanci traju protesti od početka avgusta, ali oni nisu vezani za seriju protesta "Srbija protiv nasilja“, već su izazvani time što je trinaestogodišnji dečak stradao u strujnom udaru.

Željko Pejčić, radnik koji je dobio otkaz u javnom komunalnom preduzeću, pa mu je ponuđeno da se vrati na radno mesto, nije govorio na ovom protestu, te je Tatić preuzela njegovu ulogu.

Ne zaboravimo na mlade

Protest se završio oko 21 čas obraćanjem studentkinje Emilije Milenković iz organizacije "Studenti protiv nasilja“ koja je učestvovala na svih petnaest protesta.

Ona je podsetila u kakvom društvu danas mladi žive i kakav je njihov položaj.

"Oko 50 odsto mladih je reklo da bi se odavde iselilo jer želi dostojanstveniji život“, obratila se Emilija i naglasila da vlast vrši nasilje prema mladima tako što studenti, ako žele stalan posao, moraju da budu članovi Srpske napredne stranke i idu na kontramitinge.

"Ako želimo da živimo u ovoj zemlji, moramo da se za nju izborimo ovde na ulici“, rekla je na kraju i najavila okupljanje za sledeću nedelju čije će centralne teme, kako je rekao predsednik Demokratske stranke Zoran Lutovac, biti obrazovanje i školstvo budući da za 20 dana počinje školska godina.

A.E/N1

 

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu