Komentar
16. 6. 2022. / 9.09
Privatizacija EPS-a: Šibicarenje nasleđem Miće Grčića
Naduvana vest o mogućoj privatizaciji Elektroprivrede Srbije samo je poslužila vlastima da još dublje zatrpaju ono što jeste najveći problem u ovom trenutku i što je isključivo njihova odgovornost: katastrofalno stanje u EPS-u koji ne proizvodi dovoljno struje za Srbiju
Tako je bilo i pošto je list "Nova" objavio da bi EPS trebalo do januara 2023. godine da postane akcionarsko društvo i da se tom svojinskom transformacijom otvara put ka privatizaciji, odnosno ulasku strateškog partnera ili dokapitalizaciji. "Nova" piše i da se kao budući potencijalni strateški partner EPS-a spominje američka kompanija "UGT Renewables LLC" i navodi da njeni izvori iz Vlade Srbije kažu da je odluka već pala, da je ta kompanija iz Majamija, koja se bavi izgradnjom postrojenja u oblasti obnovljivih izvora energije, uveliko na srpskom tržištu i već desetak meseci sarađuje sa državom.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je "na volej“ dočekao priliku da opet javnosti pokaže čvrstinu i odlučnost: "To je notorna laž. Svako ko bi u ovom trenutku razmatrao takvu mogućnost bio bi glup jer bi radio protiv interesa Srbije. Mi gledamo da kupimo elektroprivrede iz okruženja“. Reagovalo je i Ministarstvo rudarstva i energetike, koje tvrdi da planirana promena statusa EPS-a nije nikakav "korak ka privatizaciji“, kao i da EPS ostaje 100 odsto u vlasništvu države.
I reklo bi se da su Vučić i Ministarstvo u pravu, samo što i u tome postoji "kvaka 22“. Finansijski konsultant za energetiku Bogdan Petrović, gostujući na televiziji N1, rekao je da ne veruje da će doći do privatizacije EPS-a, ali da misli da će se potencijalni ulazak američke kompanije (u vlasništvo) raditi mimo EPS-a. "To je objavljeno na sajtu Ministarstva energetike u predlozima neke strategije. Planira se formiranje novog preduzeća ‘Zelena energija Srbije’, koje će se baviti tom oblašću. Znači, EPS se neće baviti zelenom energijom, po dokumentima koje predlaže Ministarstvo energetike. I tu mogu da se igraju bez ikakvog problema, i to javnost neće da shvati", kaže Petrović, čije su se analize o stanju u oblasti energetike, objavljivane prethodnih godina na stranicama "Vremena“, redovno pokazivale kao savršeno tačne.
"Spreman sam da se opkladim da ta kompanija neće da se bavi EPS-om, sa problemima proizvodnje uglja, viška radnika, nego će se baviti isključivo zelenom energijom. Zato će se napraviti novo preduzeće, bez obaveza, bez taloga prošlosti. A EPS će biti taj ‘potrčko’ koji će iz državnih resursa da obezbeđuje balansiranje i sve druge stvari da bi zelena energija mogla da se priključi na sistem. Ona je naizgled jeftina, a u stvari je preskupa zbog obaveza balansiranja," tvrdi Petrović.
No, ni to nije najveći problem Srbije i EPS-a u ovom trenutku, a vlast na čelu sa Vučićem samo je i ovog puta iskoristila priliku da taj problem još malo zatrpa pričajući o privatizaciji. Naime, ako srpske vlasti nisu krive zbog haosa na tržištu energenata, skoka cene gasa i nafte izazvanog ratom u Ukrajini, skokom cena struje svuda u svetu (četiri puta veća nego pre godinu dana), za jedno sigurno jesu apsolutno odgovorne – za katastrofalno stanje u EPS-u.
Ta odgovornost je posledica sumanute kadrovske politike u tom javnom preduzeću, što je za posledicu imalo da je iz EPS-a već deceniju novac samo izvlačen, umesto da se ulaže u razvoj, otkrivku novih polja uglja, pripremu za budućnost… Zato Srbija posle niza havarija u Obrenovcu u decembru prošle godine struju naveliko uvozi i basnoslovno plaća, strepeći da li će struja naredne zime moći bilo gde da se kupi, po bilo kojoj ceni, pošto će mnogim državama u Evropi nedostajati.
Vučić kao odgovor na to proziva neodgovorne građane koji bi da se "zimi šetaju u majicama i gaćama u pretoplim stanovima, a ne misle da li će biti dovoljno struje“. Na osnovu njegovih reči reklo bi se da su pomenuti građani, a ne on lično, postavljali pečenjara Milorada Grčića za direktora EPS-a, i još bezbroj istih "Mića“ po toj firmi, i tako je doveli tu gde jeste: da struje ne proizvedi dovoljno ni za Srbiju, a kamoli za izvoz, iako za to ima mogućnosti.
A to je u ovom trenutku daleko važnije od toga da li će se, kako i kada EPS privatizovati.
Čitajte dnevne vesti, analize, komenatere i intervjue na www.vreme.com