Vesti
9. 8. 2022. / 17.34
Protesti poljoprivrednika: Ponižavajuće stanje agrara
Za poljoprivrednike je neprihvatljiva trenutna otkupna cena suncokreta, nabavna cena goriva i sveopšta nebriga države za uslove u kojima rade. Iz resornog Ministarstva spremni su za razgovore. Ovih dana nisu nezadovoljni samo poljoprivrednici, već i potrošači. Iako je leto, građani Srbije suočavaju se sa enormnim cenama voća i povrća
Protestna vožnja nezadovoljnih poljoprivrednika počela je u utorak prepodne.
Za poljoprivrednike neprihvatljiva je trenutna otkupna cena suncokreta, nabavna cena goriva i sveopšta nebriga države za uslove u kojima rade. Njihovi zahtevi su da cena suncokreta ne bude ispod 700 evra po toni, a da gorivo za jesenje radove ostane 170 dinara na svim pumpama i to da se "omogući najmanje tri točenja dnevno po kartici i dva u rezervoare radnih mašina“.
Nešto oko trideset traktora blokiralo je centar Novog Sada i Bulevar Mihajla Pupina. Kako prenose lokalni mediji, policiji je skup prijavljen zbog "ponižavajućeg i očajnog stanja u agraru Republike Srbije i ćutanja institucija na takvo stanje“. Protestu u Novom Sadu želeli su da se priključe i ratari iz Kisača, sa oko šezdesetak traktora i nekoliko autobusa, ali ih je u tome sprečila policija.
Oko 15 časova blokada je još uvek trajala i kod Požarevca. U Požarevac su pristigli i ratari iz okolnih sela, koji su traktorima prošli kroz centar grada i blokirali saobraćajnicu koja vodi ka Velikoj Moravi. Kako je javio požarevački radio "Boom 9“, nezadovoljni poljoprivrednici iz udruženja "Stig“ kažu da će blokada će trajati dok ih ne posete predstavnici Ministarstva poljoprivrede.
Iz Ministarstva poljoprivrede rekli su da su spremni da posete svako mesto koje poljoprivrednici predlože, kako bi "nastavili da zajedno rešavaju sve probleme u poljoprivredi“. Zaključuju da je to jedini način da se prevaziđu postojeći izazovi.
Ovih dana nisu nezadovoljni samo poljoprivrednici, već i potrošači. Iako je leto, građani Srbije suočavaju se sa enormnim cenama voća i povrća.
Primera radi, za jedan kilogram nektarina, paprika i paradajza u prestonici potrebno je izdvojiti i preko 800 dinara. Na niškim pijacama kilogram bresaka kreće se između 150 i 200 dinara. Pijačni prodavci u Kragujevcu kažu da se sve češće voće i povrće kupuje na komad.
U Leskovcu samo u poslednjih mesec dana cene voća i povrća ali i mlečnih proizvoda na pijacama povećane su za 50 odsto. U letnjoj sezoni kilogram paprike na leskovačkoj pijaci košta 100 dinara, a ako nemate za kilogram, komad košta između 10 do 12 dinara.
Prema zvaničnim podacima, cena hrane u Srbiji u odnosu na jun 2021. godine poskupela je čak za 19,3 odsto. Pijace ostaju ipak nešto povoljnije, jer su cene u marketima stigle "do plafona“. Iako je Vlada Srbije ograničila maksimalnu cenu pojedinih proizvoda, realnost je da se sve više građana polako odriče omiljenih jela.
S.P./FoNet/ N1
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com