Pretnja bombama

foto: sava radovanović / tanjug

20. 12. 2023. / 14.10

Protokol o lažnim dojavama: Država prebacuje odgovornost na prosvetare

Najavljenim protokolom planirana je obuka zaposlenih koja bi obuhvatala mere kontrole pristupa, preventivni pregled prostora ustanove, kao i definisanje bezbednog mesta

‌Država je smislila da kad je reč o dojavama o bombama u školama odgovornost za bezbednost života dece nametne ljudima koji niti su za to stručni, niti su se za to ikada opredelili, odnosno prosvetnim radnicima. Ovo je ukratko ocena Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije (USPRS) Protokola o postupanju za škole i vrtiće u slučaju dojave o postavljenim eksplozivnim napravama.

Najavljenim protokolom planirana je obuka zaposlenih u ustanovama preduniverzitetskog i univerzitetskog vaspitanja i obrazovanja koja bi obuhvatala mere kontrole pristupa, preventivni pregled prostora ustanove, kao i definisanje bezbednog mesta. Obuku bi u skladu sa posebnim planom i programom sproveli policijski službenici.

Groteskna odluka

Profesorka srpskog jezika i književnosti i portparolka Granskog sindikata prosvetnih radnika Srbije Nezavisnost Vesna Vojvodić Mitrović kaže za portal "Vremena“ da je reč o opasnoj nameri vlasti da odgovornost za bezbednost života dece nametne drugima.

“Prebacivanje tereta odgovornosti za bezbednost na zaposlene u vrtićima, školama i fakultetima putem instant obuka – poslednji je čin groteske, čija eksplozivna snaga paradoksalnog, smešnog i užasnog pokazuje kolaps moralnog kompasa nadležnih u Ministarstvu prosvete i MUP-u,“ kaže za "Vreme“ profesorka srpskog jezika i književnosti i portparolka Granskog sindikata prosvetnih radnika Srbije Nezavisnost Vesna Vojvodić Mitrović.

Koliko su prosvetari revolitrani i koliko je sve ovo postalo apsurdno, pokazuje i sledeće. Vojvodić Mitrović ističe da je možda "brže i jeftinije da se nastavnici o istom trošku obuče i za otpušenje kanalizacije i promenu stolarije u školi…”

"Otkako je 12. decembra aktuelna ministarka prosvete izjavila da su ,premijerka i njen kabinet okupili predstavnike dva ministarstva koji već dva dana rade na usaglašavanju protokola o detaljima koji će biti dostupni i direktorima škola i ostalim timovima, javnost nikako da se zapita kako je moguće da na ‘epohalni’ dokument čekamo već godinu i po dana, a nadležni i dalje kupuju vreme na sitno,“ ističe Vojvodić Mitrović.

Prema njenim rečima, uprkos činjenici da se od maja prošle godine nisu promenile okolnosti, ozbiljnost pretnji, ni zvanični standardi bezbednosnih procena, svedočimo drastičnom srozavanju i obezvređivanju procedura u visokorizičnim situacijama.

Protest u Zemunskoj gimnaziji

Grupa profesora Zemunske gimnazije u pismu javnosti odbila je da pohađa obuku koju je MUP najavio, a tiče se zaposlenih u ustanovama preduniverzitetskog i univerzitetskog vaspitanja i obrazovanja, koja bi obuhvatila "mere kontrole pristupa, preventivni pregled prostora ustanove, kao i definisanje bezbednog mesta, po uzoru na pozitivna iskustva zemalja koje imaju sličan problem“.

"U vezi sa citiranom izjavom protestujemo i pitamo se o kakvom posebnom planu i programu je reč, a da pre toga, prema našim saznanjima, zaposleni u prosveti nisu bili deo radne grupe ili tela koje je donelo ovakav plan.

Pritom se pitamo zašto 2500 policijskih službenika, angažovanih da obezbeđuju sve škole u Srbiji, na šta se u saopštenju skreće pažnja, ne završi planiranu obuku, a u cilju brzog reagovanja od strane lica koja su već kompetentna u oblasti bezbednosti i zaštite dece“, navodi se u pismu, objavio je N1.

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu