Skupština Srbije

Treća sednica Drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine: Ana Brnabić i Siniša Mali

Foto: Rade Prelić/Tanjug

5. 12. 2022. / 15.16

Rasprava o budžetu za 2023: Lažni ekolozi i još po nešto

U Skupštini Srbije u toku je rasprava o budžetu za 2023. godinu i još tridesetak drugih tačaka dnevnog reda. Opozicija u tome, i u navrat-nanos zakazanoj sednici, prepozaje već ustaljenu naprednjačku praksu opstrukcije normalnog rada Skupštine

Premijerka Ana Brnabić optužila je danas deo opozicije da su lažni ekolozi i licemeri koje nije briga za životnu sredinu i koji "ni u jednom trenutku nemaju nikakvu ideju šta da se radi sa zaštitom životne sredine".

Brnabić je, na početku predstavljanja predloga Zakona o budžetu za 2023. godinu, rekla da je Vlada predložila i Parlamentu dala u proceduru "izuzetno važan zakon“ koji se tiče zaštite životne sredine, a da su "lažni ekolozi" glasali protiv ili nisu glasali jer je zakon tako dobar, da samo "lažni ekolozi“ mogu da budu protiv njega.

A što se tiče centralne tačke pozamašnog dnevnog reda: obrazlažući predlog budžeta premijerka u trećem mandatu je istakla da on "u potpunosti prati prioritete koje je iznela u ekspozeu“ kad je Vlada formirana, a tu se sve vrti oko toga kako u "ovim teškim i izazovnim vremenima“ da se održi fiskalna stabilnost. Projektovan je budžetski deficit od 3,3 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP) što bi, prema Brnabić, trebalo da bude smanjenje fiskalng deficita.

Objasnila je da budžet za 2023. predviđa javni dug od 56,1 odsto BDP-a, a da je planirani ekonomski rast 2,5 odsto.

Izlaz iz "teških vremena“ vidi u "ogromnim“ ulaganjima u kapitalne investicije, kao što je recimo novi nacionalni stadion. Za kapitalne investicije bi trebalo da se izdvoji 423,9 milijardi dinara, što je 5,3 odsto BDP-a.

Rasipnički budžet

Stranka Zavetnici saopštila je da neće podržati predloženi budžet za 2023. godinu jer se njime "iznova potvrđuje neodgovorna i rasipnička politika aktuelne vlasti“.

Zavetnici smatraju da je neprihvatljivo da se u trenucima ozbiljne ekonomske, energetske i socijalne krize budžetska sredstva troše na "krajnje neprimeren i nenamenski način“, na realizaciju projekata koji nisu od strateške važnosti za očuvanje ekonomske stabilnosti države i za dobrobit građana.

"Postavljamo pitanje Vladi zašto se svega četiri odsto budžeta predviđa za poljoprivredu, koja učestvuje u bruto domaćem proizvodu sa 10 odsto", naveli su Zavetnici.

Budžet za strance

Poslanička grupa Ujedinjeni će takođe glasati protiv predloga budžeta za 2023. godinu, a postoji nekoliko važnih razloga, od kojih je jedan što inflacija u Srbiji i dalje divlja, a poskupljenja su galopirajuća, izjavila je danas šefica tog poslaničkog kluba Marinika Tepić.

Ujedinjeni kažu da je državna kasa prazna i da vlast dodatno zadužuje zemlju, pa će za novi budžet biti podignuti dodatni krediti u visini od 7,8 milijardi evra. Samo kamate za prekomerna zaduženja, kažu, iznose 147 milijardi dinara. To je kompletan godišnji budžet namenjen za najranjivije kategorije društva, navela je Tepić, te da će 80 odsto ukupnog budžeta za privredu biti usmereno stranim investitorima

Upozorila je da najavljeno povećanje plata i penzija neće moći da amortizuje galopirajuću inflaciju, te da će "hrane, doduše, biti, ali pitanje je da li će građani moći da je kupe".

Tepić je istakla da je zbog lošeg rukovođenja EPS-om svako domaćinstvo protekle godine platilo 750 evra, a da će se u narednoj zadužiti za dodatnih 500 da bi se pokrila šteta lošeg upravljanja tim javnim preduzećem.

Plansko obesmišljavanje parlamenta

Nevladina organizacija Otvoreni parlament je kritikovala što je sednica Skupštine Srbije o državnom dudžetu zakazana samo 24 časa pre njenog početka, čime je skupštinsko rukovodstvo“ ponovo demonstriralo nameru da obesmisli ulogu parlamenta i ograniči raspravu“.

To, kažu, potvrđuje i što poslanici danas imaju zadatak da paralelno raspravljaju o još 34 dokumenta, odnosno o više od 2.700 strana materijala koji su ušli u skupštinsku proceduru tokom protekle dve nedelje.

I dalje: “Ovakav dnevni red ne može da omogući kvalitetnu pripremu, rad i diskusiju, a posebno brine kada se ovakva praksa primenjuje i u slučaju rasprave o jednom od najvažnijih zakona – Budžetu Srbije. Ni javno slušanje o Budžetu nije suštinski doprinelo pripremi poslanika za debatu, jer je i ono održano u nedelju, neposredno pred zakazivanje sednice", kaže se u saopštenju.

Poslanici, pored toga, ne samo što nemaju dovoljno vremena za pripremu, već ih i pravila Skupštine sprečavaju da podnose predloge za promene dnevnog reda kada se sednica zakazuje u ovim rokovima.

M.N./FoNet

 

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu