Poljoprivreda

Foto: Marko Dragoslavić/FoNet

25. 11. 2023. / 12.02

Razjedinjeni poljoprivrednici složni u jednom – da je njihov položaj veoma težak

„Završavamo još jednu za poljoprivredu i poljoprivrednike veoma tešku, a što se tiče ratarstva katastrofalnu godinu, pošto smo bukvalno opljačkani i naša letina je otišla u bescenje“, kaže predsednik Pokreta poljoprivrednika Srbije Milan Milošević koji se nije priključio protestu. Njegove vojvođanke kolege koje protestuju u nedelju se ponovo sastaju sa premijerkom. Nakon „načelnog“ dogovora pre neki dan povukli su blokade sa saobraćajnica

Govoreći o razlozima zbog kojih poljoprivrednici iz centralne Srbije nisu učestvovali u najnovijem protestu i blokadama puteva, Milan Milošević je u intervjuu za FoNet rekao da je ova godina "izgubljena i za iskazivanje nezadovoljstva“, tim pre što je "Srbija pred izborima, a vlada u tehničkom mandatu“.

"U ovom trenutku nismo videli razlog za proteste, pregovore i eventualne dogovore sa vladom u tehničkom mandatu, koja je, i dok je bila u punom kapacitetu, agrarnu politiku bazirala na obećanjima, odugovlačenju i obmanama, bez konkretnih, sistemskih rešenja kakva bi obezbedila dugoročnu stabilnost poljoprivredne proizvodnje“, izjavio je Milošević.

Ocenio je da je tokom protesta potrošena ogromna energija i da se na kraju sve svelo na "zahtev da Vlada ispuni obećanja data poljoprivrednicima pre šest meseci“.

"Sada se tu pojavio novi zahtev o čuvanju i trgovini našim proizvodima i ništa više. Bojim se da na razgovoru zakazanom za nedelju ne iskrsne neki novi problem u vezi goriva bez akcize za poljoprivrednika“, rekao je Milošević.

Izrazio je sumnju u dobre namere organizatora protesta, za koje je rekao "da ne rade u interesu poljoprivrednih proizvođača“, jer su u vreme kada se žuri da se poseje pšenica i izore zimska brazda devet dana držali ljude na putevima i "bespotrebno ih izmorili“.

Predstavnici vlasti su poljorirednike koji protestuju optuživali da se rukovode "političkim motivima", pravili aluzije da ih je navodno upregla "đilasovsko-šolakovska" opozicija, te da se ne bore za svoj materijalni položaj, vež da su deo opozicione predizborne kampanje.

 Čemu se nadaju poljoprivrednici koji protestuju

Poljoprivrednici koji su nakon devat dana protesta i blokada saobraćajnica, postigli načelan dogovor sa premijerkom Anom Brnabić o ispunjenju njihovih zahteva, uklonili su pre neki dan barikade sa saobraćajnica, ali nisu prekinuli protest.

To je za Radio Slobodna Evropa 22. novembra potvrdio jedan od pregovarača Mileta Slankamenac iz Inicijative za opstanak poljoprivrednika Srbije.

Rekao je da zvaničan završetak protesta zavisi od ishoda nove runde pregovora između predstavnika poljoprivrednika i Vlade Srbije koji će biti održan u nedelju, 26. novembra u Kisaču, oko 100 kilometara udaljenom od Beograda.

Ostaju u "stanju pripravnosti“

"Ostali smo u stanju kao da ćemo svakog momenta izaći na blokade, ali ne blokiramo", kazao je Slankamenac za RSE.

Glavni zahtevi na kojima nezadovoljni poljoprivrednici insistiraju su jeftinije gorivo za mehanizaciju, veće subvencije u ratarskoj i stočarskoj proizvodnji, kao i uspostavljane zakonskog okvira za uvođenje produktne berze terminske prodaje njihovih prozvoda.

Brnabić se sastala 21. novembra sa poljoprivrednicima, koji su od 13. novembra blokirali saobraćajnice širom Vojvodine, a nakon pregovora koji su trajali preko dva sata Vlada je saopštila da je postignut dogovor o tome da tokom predstojećeg vikenda bude održan novi sastanak, na kome će poljoprivrednici predsednici Vlade predočiti odgovore na predložena rešenja.

Poljoprivrednici iz centralne Srbije nisu učestvovali u ovim protestima. Milan Milošević je tim povodom za RSE bio rekao da je ova godina "izgubljena" za ostvarivanje bilo kakvih prava zemljoradnika i bolje vrednovanje njihovih proizvoda.

M.N./FoNet/RSE

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu