Tehnologija

Foto: Pixabay/geralt

1. 11. 2023. / 10.05

SAD krenule u borbu protiv rizika veštačke inteligencije

Američki predsednik Džo Bajden je potpisao ambicioznu izvršnu naredbu za regulaciju veštatčke inteligencije. Ovim ukazom se, kako pišu svetksi mediji, balansiraju potrebe tehnoloških kompanija i stimulišu inovacije sa nacionalnom sigurnošću i pravima potrošača kreirajući zaštitne ograde ojačane zakonodavstvom i globalnim sporazumima

Ukazom američkog predsednika Džo Bajdena traži se način za upravljanje rizicima koje nosi napredna tehnologija, balansiraju potrebe tehnoloških kompanija i stimulišu inovacije sa nacionalnom sigurnošću i pravima potrošača kreirajući zaštitne ograde ojačane zakonodavstvom i globalnim sporazumima, pišu svetski mediji.

Izbegavanje rizika

Pre nego što je potpisao ukaz, predsednik SAD je rekao da se veštačka inteligencija kreće "brzinom svetlosti" te da nosi ogroman potencijal, ali i opasnosti.

"Veštačka inteligencija je svuda oko nas", rekao je Bajden, dodajući da, kako bi se "ostvarila obećanja a izbegli njeni rizici, mora se upravljati ovom tehnologijom".

Ukaz je prvi korak kojim se namerava da veštalka inteligencija bude u funkciji pomaganja i da joj se može verovati, te da se izbegne rizik od njenih destruktivnih efekata. Izvršna naredba, koja će najvjerovatnije morati da bude pojačana podrškom Kongresa, piše AP, nastoji da usmeri putanju razvoja veštačke inteligencije tako da kompanije koje se njom bave mogu da profitiraju, ali bez ugrožavanja javne sigurnosti.

Prema mišljenju predsednika Bajdena, vlada SAD je kasnila s rešavanjem rizika koji nose društveni mediji, a posledica toga je da se američka omladina sada bori sa problemima mentalnog zdravlja koje je donela ekspanzija ove tehnologije u svakodnevnom životu.

Veštačka inteligencija ima pozitivne sposobnosti na planu istraživanja raka, postavljanja modela i predviđanja u istraživaju klimatskih promena, jačanja ekonomske proizvodnje i poboljšanja državnih servisa i usluga, između ostalog, piše AP, ali sa druge strane, može imati uticaj na iskrivljavanje percepcije realnosti generisanjem lažnih fotografija, produbljivanje rasne i socijalne nejednakosti te da kriminalcima i prevarantima posluži kao alat.

Budući da se Evropska unija (EU) bliži konačnom usvajanju sveobuhvatnog zakona o obuzdavanju štete od veštačke inteligencije, a američki Kongres je još uvek u ranoj fazi rasprave o zaštitnim mjerama, Bajdenova administracija "iskoračuje kako bi koristila poluge koje može da kontroliše", rekla je zagovornica digitalnih prava Aleksandra Rive Givens, predsednica Centra za demokratiju i tehnologiju.

Govoreći o ukazu američkog predsednika, ona je rekla kako se njime izdaju smernice i uspostavljaju standardi kojima se "oblikuje ponašanje privatnog sektora i vodi primerom savezne vlade za korišćenje veštačke inteligencije".

Jaz između razvoja tehnologije i regulacije

Uredba je napor koji je učinio američki predsednik da se demonstrira da Sjedinjene Države, koje su vodeće u polju ubrzanog razvoja veštačke inteligencije, sada takođe preuzimaju vodjstvo u njenom regulisanju, piše The New York Times.

Evropa je već uspostavila svoja pravila, a potpredsednica SAD Kamala Harris putuje u Veliku Britaniju ove sedmice kako bi predstavljala Sjedinjene Države na međunarodnoj konferenciji koju organizuje britanski premijer Riši Sunak.

Sunakov sigurnosni samit o veštačkoj inteligenciji fokusiran je na rizike od takozvane granične veštačke inteligencije, odnosno vrhunskih sistema koji mogu obavljati širok spektar zadataka, ali mogu sadržati nepoznate rizike za javnu sigurnost.

Ceo tekst čitajte na RSE

 

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu