Beograd-Priština
28. 10. 2023. / 13.32
SAD: Srbija i Kosovo da ispune obaveze iz dijaloga
"Nastavljamo snažnu podršku dijalogu između Kosova i Srbije, uz posredstvo Evropske unije, kao jedinog načina koji će obezbediti njihove mirne i produktivne odnose i ispuniti aspiracije za članstvom u Uniji", navodi Stejt department
"Pozdravljamo sastanke koji su održani u cilju napretka procesa normalizacije", navedeno je u odgovoru Glasu Amerike povodom susreta lidera Kosova i Srbije, Aljbina Kurtija i Aleksandra Vučića, sa predstavnicima Evropske unije i liderima država članica.
"Nastavljamo snažnu podršku dijalogu između Kosova i Srbije, uz posredstvo Evropske unije, kao jedinog načina koji će obezbediti njihove mirne i produktivne odnose i ispuniti aspiracije za članstvom u Uniji", navodi Stejt department.
"Nije pitanje da li je dijalog propao, već šta učiniti kako bi bio uspešan“, kaže za Glas Amerike Majkl Kirbi, bivši ambasador Sjedinjenih Država u Srbiji, tumačeći još jedan diplomatski napor Zapada da privoli Kosovo i Srbiju na dogovor, koji nije imao učinka.
Pročitajte još Šolc, Makron i Meloni traže od Srbije da de fakto prizna Kosovo
Dan posle još jedne neuspele runde pregovora, nemački kancelar Olaf Šolc pokušao je da razveje sumnje da dijalog propada ili se kreće u tom smeru – rekavši da su obe strane iskazale spremnost na postizanje dogovora.
"Kurti i Vučić su izjavili da će primeniti mere iz dokumenata koje smo pripremili: Osnovni sporazum, Ohridski sporazum i koncept konkretnog nacrta za uspostavljanje Zajednice opština sa srpskom većinom. To je jasno rečeno i to je ispravan korak", rekao je Šolc pred novinarima u Briselu.
Međutim, u slučaju Kosova i Srbije, prečesto nedostaje konkretna primena javno iznetih namera.
"Vučić i Kurti imaju potencijala, ali ne žele da plate cenu. Za Srbiju je to da se saglasi sa kosovskim članstvom u Ujedinjenim nacijama – što bi bio krupan korak. To bi bila potvrda da ne kontroliše teritoriju Kosova. Što je potvrđeno i posle terorističke aktivnosti počinjene na severu Kosova. Za Kurtija, pak, to bi bilo da sa Srbima i Srbijom prihvati da živi u susedstvu i da se prema njima odnosi na taj način“, ističe Kirbi, koji je u Beogradu službovao od 2012. do 2016.
B.G./FoNet/Glas Amerike
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com