Dijalog između Beograda i Prištine
2. 5. 2023. / 22.14
Sastanak Vučića i Kurtija: Bez dogovora o ZSO
Sastanak kao i uvek nije bio nimalo lak. Predsednik Srbije je zabrinut jer je što se ključnog pitanja tiče – formiranja Zajednice srpskih opština (ZSO) - njemu jasno da Priština to ne želi da ispuni. Kako je rekao, prištinska strana ponovo je istakla da ZSO nije u skladu sa kosovskim ustavom. Kao što je to bilo i očekivano, na današnjem susretu usvojena je Deklaracija o nestalim osobama.
Na stolu su bile dve teme: Zajednica srpskih opština (ZSO) i Deklaracija o nestalim osobama, a razgovaralo se i o situaciji na severu nakon lokalnih izbora. Oko Deklaracije su se dogovorili i usvojili je, što je bilo i očekivano s obzirom da je njen tekst usaglašen još početkom aprila ove godine na tehničkom nivou.
Nacrt statuta ZSO
Na sastanku je predstavljen Nacrt statuta ZSO koji je izradio Upravljački tim koji čine četiri osobe iz srpske zajednice, a na čijem čelu je narodna poslanica u Skupštini Srbije Danijela Vujičić. Nakon što je Nacrt predstavila i izašla sa susreta, novinarima je rekla da za 30 minuta, koliko je imala vremena, nije stigla da predstavi svih 67 članova u devet poglavlja Statuta kao i da je bilo veoma neprijatno jer su predstavnici prištinske vlade "dobacivali i podrugljivo se podsmehivali“.
Nakon susreta predsednik Vučić rekao je da je "kompromis“ lepa reč, ali da danas nije bilo ni kompromisa ni dogovora. "Da je neko od nas četvorice (Lajčak, Borelj, Kurti i on) danas video neko rešenje, sedeli bismo još uvek, ali nismo i onda smo se razišli da bismo pronašli dogovor u danima koji dolaze“.
On je rekao da je Srbija prihvatila predlog EU koji se tiče razrešenja političke krize koja postoji bez obzira na održane lokalne izbore na severu, ali da je prištinska strana evropski predlog odbila. Vučić nije precizirao o čemu je reč, ali je rekao da bi o tome trebalo da govori Brisel.
Dodao je još i da se ostvarilo sve ono što je govorio i Šolcu i Makronu, Blinkenu i ostalima, a to je da "Aljbin Kurti neće da ispuni obaveze oko Zajednice srpskih opština“. Zaključio je i da trenutno ne postoji proces normalizacije, kao i da dve strane često ne mogu čak ni da civilizovano razgovaraju, iako je današnji susret bio civilizovan.
"Ne možemo da razgovaramo o rešavanju problema zato što se oni multiplikuju i konstantno pojavljuju…Neko svakodnevno razmišlja kako da napakosti srpskom narodu na Kosovu“, rekao je Vučić. I još zaključio: "Mi smo u prošlosti pravili brojne greške, nažalost niste ništa naučili od nas, nego na mnogo grublji način pravite nove greške“.
Različit pogledi na ZSO
Visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borelj rekao je u obraćanju medijima da dve strane imaju različite poglede na pitanje osnivanja Zajednice srpskih opština, ali da je današnji susret početak pregovora o modelu ZSO koji bi trebalo da bude implementirana, kao deo ranije dogovorenih obaveza.
Sa velikom zabrinutošću Borelj je govorio o situaciji na severu, jer održani lokalni izbori sa veoma malom izlaznošću "ne nude dugoročno političko rešenje“.
"Naprotiv, mogu voditi u dodatne eskalacije i ugrožavanja implementacije dogovora. EU ne želi da se to dogodi. Nadamo se da niko to ne želi“, rekao je Borelj i dodao da su potrebne konkretne akcije obe strane kako bi se eskalacije izbegle i rešilo pitanje povratka Srba u institucije.
Operativni detalji oko nestalih čekaće sledeći susret
Kako su saopštili iz EU, obe strane prepoznaju pitanje nestalih osoba kao "humanitarno“ i ističu hitnu potrebu za dodatnim zajedničkim naporima kako bi se ublažile posledice po pogođene porodice i širu zajednicu. Kurti i Vučić obavezali su se da će se dogovoriti o "operativnim detaljima“ na sledećem sastanku u okviru dijaloga o normalizaciji odnosa uz podršku EU.
Za praćenje kako će dve strane dogovoreno primenjivati biće zadužen Zajednički komitet, kojim predsedava EU, a koji prati i primenu evropskog plana.
Od 6065 slučajeva nestalih u periodu od 1. januara 1998. do 31. decembra 2000. godine, 1621 je ostao nerešen. "Rešavanje pitanja nestalih nije samo humanitarna obaveza. To je takođe ključni faktor za pomirenje i poverenje među ljudima“, saopšteno je iz Evropske službe za spoljne poslove.
U deklaraciji koju su danas dvojica lidera potpisala navodi se da će sve kategorije nestalih lica biti tretirane jednako; dve strane blisko će sarađivati na identifikaciji mesta sahranjivanja i praćenju iskopavanje; obezbediće potpun pristup pouzdanim i tačnim informacijama, što uključuje sve materijale, beleške, naređenja, dokumenta, video zapise…
Da će Beograd i Priština danas usvojiti deklaraciju bilo je očekivano s obzirom da su se oko teksta strane usaglasile još početkom aprila, na tehničkom susretu Petković-Bisljimi u Briselu. Kako je tada naveo direktor vladine Kancelarije za Kosovo i Metohiju, Petar Petković, termin "prisilno nestali“ zamenjen je terminom "prinudno nestali“ pa je tako zvanični Beograd uspeo da "prozre i osujeti“ plan Prištine da Srbiju otpuži za sve slučajeve nestanka na Kosovu.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com