Beograd

Ženska cipela sa štiklom, na koju je zakačen svežanj ključeva postavljena je na zaštitnoj ogradi kod potopljenog splava

Foto: Fonet/Marko Dragoslavić

24. 12. 2023. / 15.24

Savski nasip: Splavovi u Beogradu opasni po život

Veliki broj mladih, mahom srednjoškolaca, sinoć su se spašavali kad je počeo da tone splav “Kartel” na kojem su bili u noćnom provodu. Iz udruženja “Savski nasip” podsećaju da je u poslednjih 15 godina potonulo barem 10 splavova i da su splavovi u Beogradu nelegalni i opasni

Splav "Kartel" na Savskom keju u Beogradu je iza ponoći sa subote na nedelju počeo da tone, dok je na njemu bio veliki broj mladih, pretežno srednjoškolaca. Mnogi su u panici skakali u vodu.

Načelnik Sektora za vanredne situacije srpske policije saopštio da je ukupno evakuisano 114 ljudi.

Prvobitno je policiji prijavljena tuča na splavu "Kartel", a potom su pripadnici žandarmerije i rečne policije intervenisali i izvlačili iz Save one koji su skočili u reku i pokušavali da doplivaju do obale.

Mnogi su, kako javljaju mediji, bili alkoholisani.

Početkom ove godine, takođe u Beogradu, potonuo je splav "Fristajler", poznat po noćnim žurkama.

Pre nekoliko nedelja slično je bilo i u Smederevu, na Dunavu, kada je splav “Kafana Boem” potonuo tokom svečanog otvaranja.

Član udruženja “Savski nasip” Oliver Ilić kaže za “Vreme” da godinama ukazuju vlastima to da nijedan od noćnih splavova nema dozvolu. Kako kaže, ta situacija traje godinama, a sve vlasti su zanemarivale rizike na koje su im ukazivali.

“Pre svega, splav mora da ima plutajuću dozvolu, a potom i rešenje o zauzeću obale. Nijedan splav to nema. Niko ne vodi računa o tome koliko ljudi može da uđe na odrešeni splav i slično”, kaže Ilić.

Kako objašnjava za “Vreme” pokušao je da dobije od “Srbija vode” informacije o tome kako se dobija rešenje o zauzeću obale. Međutim, rečeno mu je da oni to ne izdaju već godinama.

“Jer to bi značilo da svi moraju da imaju jednako pravo učešća. Šapić je pokušao sada da organizuje sa splavovima, ne bi li se prikazao kao osoba koja će da uredi obalu. U stvari on planira još gore stvari”, kaže Ilić.

Nova pravila dozvoljavaju splavove površine 700 kvadratnih metara i visine 10 metara.

“Tu može da stane mnogo ljudi, pa tek to kada bude potonulo, ne znam ko će da se spase. Zbilja je opasno i tim splavovima uopšte tu nije mesto”, objašnjava ilić.

On podseća da je u poslednjih 15 godina, potonulo barem deset splavova.

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu