Radnička prava
21. 2. 2023. / 8.45
Sindikat „Sloga“: U Srbiji vlada velika socijalna nejednakost
Udruženi sindikati Srbije "Sloga" upozorili su da Srbija sve više postaje društvo velike socijalne nejednakosti u kome je većina građana siromašna, dok manjina stvara lažnu sliku blagostanja
"Sve više se primećuje ogromna razlika između onih koji preživljavaju sa minimalnom zaradom i malim penzijama i onih koji su okupljeni oko vlasti u raznim poslovnim kombinatorikama, koji pune turističke destinacije po Srbiji, sa čime se vlast hvali kao parametrom ekonomske uspešnosti i blagostanja", naglašavaju u saopštenju Udruženi sindikati Srbije.
A rezultati nendavne ankete o pravima radnika među članstvom "Sloge“ su "poražavajući", posebno kada su u pitanju zarade, radna prava, oblik radnog angažovanja, položaj i uslovi rada.
Što se prekovremenog rada tiče, ističe "Sloga“, "čak trećina ispitanika se izjasnila da im nije plaćen, a četvrtina radi prekovremeno u trajanju koje je duže od dozvoljenog".
Suprotno priči o "zlatnom dobu“ u kome građani Srbije žive nikada bolje, podaci Evropskog zavoda za statstiku pokazuju da je Srbija u 2021. godini bila četvrta najsiromašnija država u Evropi, mereno po bruto domaćem proizvodu po stanovniku i po standardizovanoj individualnoj potrošnji po stanovniku.
Poruka Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja
Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja stvari vidi drugačije. Ono je, tkođe povodom Međunarodnog dana socijalne pravde, saopštilo da država ulaže značajne napore u svim društvenim oblastima, kako bi "svi građani imali jednake mogućnosti i šanse za pristojan i kvalitetan život“.
"Ostvarenje ljudskih prava na njihovom najvišem nivou i izgradnja društvene zajednice u kojoj je princip inkluzivnosti i međusobnog poštovanja, zajedno sa borbom protiv svih oblika diskriminacije, osnovni je preduslov ostvarenja socijalne pravde u svakoj državi", ocenjuje se u saopštenju.
Ministarstvo je u 2023. godini, kaže se, izdvojilo za socijalnu zaštitu više od 43,6 milijardi dinara, koje su usmerene na novčanu socijalnu pomoć, pomoć i negu drugog lica, hraniteljstvo, kao i za rad i podršku ustanova u kojima su smeštene najosetljivije grupe građana kojima je potrebna posebna nega i pomoć.
M.N./FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com