Vesti
7. 6. 2022. / 18.56
Srbija “ekološki odgovorna”: Ne zna se šta dišemo, a ostalo i da ne pominjemo
Srbija je dobila priznanje u zelenom finansiranju, te ju je Siniša Mali okarakterisao kao “ekološki odgovornu”. Dok se proslavlja nagrada, nije precizno poznato kakav se vazduh diše jer odgovorne institucije ne rade svoj posao. Pouzdano se zna jedino da je čist samo tamo gde se ne meri
Nagradu dodeljuje Međunarodna organizacija “Inicijativa klimatskih veza” koja promoviše ulaganja u projekte i sredstva neophodna za brzu tranziciju na ekonomiju sa niskim emisijama ugljenika i klimatskom otpornošću.
Priznanje koje je Srbija dobila je možda i svrstava u ekološki odgovorne države sveta, ali isključivo po kriterijumu zelena finansiranja.
Naime, kao što je Mali podsetio, Srbija je prošle godine prvi put u svojoj istoriji emitovala zelenu evroobveznicu u iznosu od jedne milijarde evra na rok od sedam godina. Nije poznato u šta će biti uložene taj novac.
S obzirom na prekomerno zagađen vazduh u Srbiji, zvuči pomalo manipulativno ministrova izjava da je Srbija generalno posmatrano “ekološki odgovorna”. Jer, Beograd je vrlo često u samom svetskom vrhu po zagađenju vazduha, a ni ostatak srpskih gradova u tome ne zaostaju.
Zatim, pitanje je koliko će podaci za prošlu godinu uopšte biti precizni. SEPA je navodno kasnila sa raspisivanjem tendera za održavanje i servisiranje analizatora na automatskim mernim stanicama, kao i nabavkom gasnih smeša za samopodešavanje uređaja. Kako su naveli, isti scenario se ponavlja i ove godine.
Osetljive i rizične grupe stanovništva, sa ovakvim merenjima, nesvesno su izložene vazdušnom zagađenju. Grad Šabac prednjači, granična dnevna količina opasnih čestica prekoraćena je na više mesta u gradu.
Podaci o zagađenosti vazduha za prošlu godinu biće dostupni u septembru, a za tekuću tek od jeseni 2023. godine.
Zbog zagađenja vazduha, Srbija je krajem prošle godine bila suočena sa talasima ekoloških protesta protiv projekta Jadar i Rio Tinta. Spisak “trovača” je poduži, a javnosti je poznata i činjenica da je teško pronaći neku reku u unutrašnjosti pored koje nema bar malo smeća.
Imajući u vidu sve ekološke probleme kojima je izložena priroda u Srbiji, ali i srpsko društvo, priznanje kojim se hvali Siniša Mali jeste lepa vest, ali je i neka vrsta šminkanja svih nebrojenih nerešenih ekoloških nemara.
Rezultati ankete “Otvori zelena vrata – Koja je tvoja ključna reč” predstavljene u utorak na konferenciji EU Info mreže pokazuju da se skoro 100 odsto ispitanika saglasilo da je životna sredina u Srbiji “ugrožena do krajnje mere”.
F.M./ Nova S/ N1/ Fonet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com