Međunarodni odnosi

Foto: AP/ Bay Ismoyo

5. 9. 2023. / 12.45

Ugovor Srbije sa ASEAN-om: Uspeh ili mrtvo slovo na papiru

Na 43. samitu Asocijacije država Jugoistočne Azije (ASEAN) u Džakarti Srbija je formalno pristupila Ugovoru o prijateljstvu i saradnji u Jugoistočnoj Aziji. Kao glavne prednosti ističu se mogućnosti države za bliži dijalog, saradnju i uključivanje u različite mreže i platforme ASEAN-a. Sa druge strane, postoje sumnje da je saradnja sa ovim područjem isuviše slaba i da je svrha sporazuma sa ASEAN-om više propagandna nego ekonomska 

Srbija je u ponedeljak na 43. samitu Asocijacije država Jugoistočne Azije (ASEAN) u Džakarti formalno pristupila Ugovoru o prijateljstvu i saradnji u Jugoistočnoj Aziji, javila je Radio-televizija Srbije.

Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je da je za Srbiju ovo izuzetan događaj za unapređenje saradnje sa prijateljskim zemljama jugoistočne Azije.

"Od prvog podnetog zvaničnog zahteva Srbije do danas proteklo je 10 godina, a interes za jačanje saradnje sa članicama ASEAN je sve veći", saopštilo je prethodno Ministarstvo inostranih poslova Srbije.

Foto: AP/Dita Alangkara

Šta je ASEAN i šta je ugovor u koji Srbija ulazi

 

Države članice ASEAN-a su Indonezija, Filipini, Malezija, Singapur, Tajland, Kambodža, Laos, Vijetnam, Brunej Darusalam i Mjanmar. Asocijacija je osnovana 1967. godine.

Bruto društveni proizvod zemalja ASEAN iznosi 3,2 hiljade milijardi dolara, a u zemljama članicama živi 662 milona ljudi.

 

Pristup tom ugovoru otvara mogućnosti Srbiji za bliži dijalog, saradnju i uključivanje u različite mreže i platforme ASEAN-a, ali i doprinosi promovisanju suštinske saradnje u ekonomskim i sociokulturnim oblastima Srbije sa tim blokom, saopštila je Vlada Srbije najavljujući u julu pristupanje Srbije Ugovoru.

Među državama potpisnicama Ugovora nalaze se i Kina, Indija, Japan, Pakistan, Ruska Federacija, Francuska, Sjedinjene Američke Države, Kanada, Turska, Evropska unija i Velika Britanija.

Sumnje u isplativost Ugovora

Ekonomista prof. Dr Ljubomir Madžar ocenio je za portal “Vremena” da je pak, svrha sporazuma sa ASEAN-om više propagandna nego ekonosmka i isplativa.

““Mislim da je ovaj sporazum dekorativnog karaktera. Mi sa tim područjem imamo vrlo malu razmenu i tanjušne vidove saradnje”, ocenio je ranije Madžar.

Predsednik Nove stranke – Da se struka pita Vladimir Kovačević rekao je da razgovori sa zemljama jugoistočne Azije i potpisivanje sporazuma koji je u ime Srbije prihvatio ministar spoljnih poslova Ivica Dačić mogu ostati mrtvo slovo na papiru zbog neozbiljnosti države Srbije i njenog rukovodstva.

On je ocenio da Srbija amaterski ulazi na ogromno tržište Indokine i da nije sposobna ni da uspostavi mrežu diplomatskih predstavništava i zaduži ljude koji bi u ime Beograda komunicirali sa državama tog regiona. 

Z.S/VOA/Fonet

 

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu