Beograd
5. 7. 2023. / 8.46
Stari savski most: Namerno zapušten i nebezbedan
Najavljeno rušenje je odloženo. Eventualnu popravku oštećenja niko ni ne spominje. Ni bezbednost mosta za gradsku vlast nije tema
Da je most u lošem stanju, javnost upozorava već duže vreme. I dok se vode diskusije o tome da li ga treba rekonstruisati ili porušiti, o eventualnoj popravic oštećenja i koliko je most bezbedan niko ništa ne govori.
Odloženo rušenje
Početak uklanjanje Starog savskog mosta bilo je najavljeno za jun ove godine, ali, kako je to saopštio gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić, sve je odloženo.
Kako je nedavno rekao rušenje će početi tek kad projekat tunela, koji bi trebalo bi da bude probijen od Ekonomskog fakulteta do Pančevačkog mosta, stigne do nivoa projekta novog mosta koji je gotovo završen.
Pitanje je kad bi to moglo da se desi. Grad Beograd tek je potpisao Memorandum o razumevanju za projekat gradnje tunelske veze od Karađorđeve ulice do Dunavske padine, a prilikom potpisivanja Šapić je rekao kako se nada da će na proleće, odnosno leto, projekat tunela stići projekat mosta i da će se u toku sledeće kalendarske godine početi radovi.
A šta će do tada biti sa Starim savskim mostom?
Namerno zapušten
Inženjer saobraćaja Dušan Milanović, koji je i autor urbanističkog plana iz 2003. godine za Beograd, smatra da je Stari savski most namerno zapušten.
“Odlaganjem realizacije novog mosta na toj poziciji, stari most je ostao toliko zapušten, ja mislim namerno, kako bi se što lakše našlo opravdanje za njegovo rušenje. Mislim da mu je ovakvom, kakav jeste, sada potrebna rekonstrukcija ili dodetrivanje na nivo koji obezbeđuje bezbedan i komforan saobraćaj”, kaže Milinović za portal “Vremena”.
Stari savski most svakodnevno koristi veliki broj građana. Od pešaka i biciklista, preko automobila, teretnih vozila, do tramvaja i gradskih autobusa. Upravo je pitanje, koliko je most u sadašnjem stanju bezbedan za one koji prelaze preko njega.
“Bezbednost nije samo da li ć most da padne, neće se to desiti, ali kolotrazi, te rupe pored šina, to može da dovede do nezgode. Stari savski most ima jednu traku po smeru, zajedno sa tramvajima. Može da dođe do češanja, do nekog sudara. I to je bezbednost. Nije bezdesno samo da dođe do neke katastrofe”, objašnjava Milinović.
Kako kaže, svaki saobraćajni inženjer će reći da bi svaki most trebalo održavati kako bi on bio maksimalno operativan i u funkciji.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com