Svet

Foto: AP/Jerome Dela

15. 11. 2023. / 11.42

SZO drma najveći skandal u istoriji organizacije

Osoblje zdravstvene agencije UN-a seksulano je zlostavljalo više od 100 žena u Kongu tokom smrtonosne epidemije ebole. Da bi pomogla žrtvama, SZO im je platila po 250 dolara

Ranije ove godine, doktorka koji predvodi napore Svetske zdravstvene organizacije (SZO) da spreči seksualno zlostavljanje otputovala je u Kongo da se pozabavi najvećim do sada poznatim skandalom u istoriji zdravstvene agencije UN, u kojem su osoblje agencije i drugi zlostavljali više od 100 lokalnih žena tokom smrtonosne epidemije ebole.

Prema internom izveštaju SZO o putovanju Gaje Gamhevadž u martu, jedna od zlostavljanih žena koju je upoznala rodila je bebu sa "manom koja zahteva poseban medicinski tretman“, što znači još više troškova za mladu majku u jednoj od najsiromašnijih zemalja sveta.

Da bi pomogla žrtvama poput nje, SZO je platila po 250 dolara za najmanje 104 žene u Kongu koje tvrde da su ih zvaničnici koji rade na suzbijanju ebole seksualno zlostavljali ili iskorišćavali.

Taj iznos po žrtvi manji je od troškova jednog dana za neke zvaničnike UN koji rade u glavnom gradu Konga – 19 dolara više od onoga što je Gamhevadž dobijala dnevno tokom trodnevne posete – prema internim dokumentima do kojih je došla agencija Asošijeted pres.

Iznos pokriva prosečne troškove života za manje od četiri meseca u zemlji u kojoj, kako se navodi u dokumentima SZO, mnogi ljudi preživljavaju sa manje od 2,15 dolara dnevno.

Da bi primile gotovinu, od zlostavljanih žena se zahtevalo da završe kurseve obuke koji bi im pomogli da započnu "aktivnosti za generisanje prihode“.

Mnoge žene iz Konga koje su bile seksualno zlostavljane još uvek nisu dobile ništa. SZO je u poverljivom dokumentu prošlog meseca navela da je oko trećine poznatih žrtava "nemoguće locirati“. SZO je saopštila da je skoro desetak žena odbilo njegovu ponudu.

Ukupno 26.000 dolara koje je SZO obezbedila žrtvama je jedan odsto od dva miliona dolara, koliko je organizacija izdvojila za "fond za pomoć preživelima“ žrtvama seksualnog zlostavljanja, prvenstveno u Kongu.

U intervjuima, primaoci su rekli AP-u da je novac koji su dobili jedva dovoljan, ali su još više želeli pravdu.

SZO je agenciji AP rekla da kriterijumi za određivanje "paketa za preživele žrtve” uključuju cenu hrane u Kongu i "globalne smernice o tome da se ne daje više novca nego što bi bilo razumno za zajednicu, kako se primaoce ne bi izložili dodatnoj šteti".

Gamhevadž je rekla da SZO sledi preporuke stručnjaka iz lokalnih dobrotvornih organizacija i drugih agencija UN.

"Očigledno, nismo uradili dovoljno“, rekla je Gamhevadž. Dodala je da će SZO direktno pitati preživele kakvu dodatnu podršku žele.

Ceo tekst pročitajte na sajtu Glasa Amerike.

 

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu