Vesti

Austrija ne odustaje od svoje neutralnosti: Karl Nehamer

Foto: AP Photo/Lisa Leutner, File

28. 5. 2022. / 10.16

Telefonska diplomatija: Gas za Austriju, žito za svet

Austrijski kancelar Karl Nehamer kaže da je njegov razgovor sa Vladimirom Putinom doveo do određenih pomaka: trebalo bi da se uspostave morski koridori za bezbedan izvoz ukrajinskih i ruskih žitarica, Moskva će dozvoliti Crvenom krstu da obiđe logore sa ukrajinskim ratnim zarobljenicima. A i Rusija će nastaviti da redovno gasom snabdeva Austriju

Demohrišćanski kancelar Austrije Karl Nehamer je u petak pozvao telefonom predsednika Ruske Federacije Vladimira Putina. Razmena mišljenja je trajala oko 45 minuta, izveštavaju austrijski mediji. Razgovaralo se delimično i na nemačkom jeziku. Razgovor je diplomatskim jezikom ocenjen kao "intenzivan i ozbiljan“, što znači da je bilo razmimoilaženja. Austrija se, naravno,  pridržava spoljne i bezbednosne politike Evropske unije u odnosu na Rusiju, ali ne odustaje od svoje neutralnosti i, za sada, se ne odriče ruskog gasa.

Nehamer je podvukao tri osnovna utiska: Rusija je spremna da otvori koridore preko Crnog mora za izvoz, pre svega, ruskih i ukrajinskih žitarica. O tome će smesta obavestiti generalnog sekretara UN koji bi sa Putinom trebalo da utanači detalje. S obzirom na preteću smrtonosnu glad koja zbog obustave izvoza žitarica iz Rusije i Ukrajine posebno preti nekim afričkim zemljama, Nehamer bi upisao ozbiljne političke poene ako posle njegovog razgovora sa Putinom u tom pogleedu dođe do pomaka.

Podrazumeva se, iako to nije javno rečeno, da bi Ukrajina pre toga morala da ukloni morske mine koje je postavila radi odbrane Odese, što bi posle odlaska teretnih brodova otvorilo mogućnost olakšanog ruskog desanta na taj lučki grad.

Druga tema bila je bila razmena ratnih zarobljenika. Ruska strana borce puka Azov ne smatra ratnim zarobljenicima, nego "nacističkim teroristima“ kojima će se u tom svojstvu suditi, dok Kijev zahteva jednak tretman za sve vojnike koji se bore pod ukrajinskom zaastavom.

Putin je prihvatio da se Crvenom krstu odobri da poseti ukrajinske zarobljenike u ruskim logorima pod uslovom da posete i ruske ratne zarobljenike u Ukrajini.

Ruski gas za Austriju

Putin je Nehameru garantovao da će Austrija uredno na osnovu važećeg ugovora biti snadbevana ruskim gasom. Nehamer je izjavio da će u tom slučaju neka svoja gasna skladišta staviti na raspolaganje prijateljskim zemljama.

Unutar EU ima razmimoilaženja po pitanju embarga na ruske energente. Države članice su postigle dogovor da do 1. novembra sva gasna skladišta moraju da budu 80 odsto puna. Kritičari zameraju da Kremlj milijardama koje dobija za gas finansira rat u Ukrajini.

Nehamer je naglasio da je Austrija vodila i da vodi "aktivnu politiku neutralnosti“ koja je zacrtana u njenom Ustavu i da i ne pomišlja da kao Finska i Švedska podnese zahtev za članstvo u NATO-u, što se Putinu svakako svidelo. Austrija je za vreme bombardovanja Savezne Republike Jugoslavije bila zabranila zapadnoj vojnoj alijansi korišćenje njenog vazdušnog prostora, pa su američki avioni iz baze Ramštajn u Nemačkoj morali da je zaobilaze.

Austrija je izložena kritikama da je po pitanju odnosa prema Moskvi od početka ruske invazije na Ukrajinu zauzela "isuviše blagu“ poziciju.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je najavio da će sutra, u nedelju, u 11 sati razgovarati telefonom sa Vladimirom Putinom, pre svega o novom gasnom sporazumu, jer stari, na osnovu koga Srbija dobija ruski gas po privilegovanim cenama, ističe 31. maja.

J./H./Kurier/Heute/Spiegel

 

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu