Ekonomija

2. 11. 2023. / 13.16

Telekom kupovinom Globaltela Željka Mitrovića preuzima i dugove

Telekom kupovinom Globaltela postaje vlasnik celokupne njegove imovine, svih potraživanja, dozvola, odobrenja i drugih povlastica

Telekom će kupovinom Globaltela postati vlasnik imovine Globaltela u vrednosti od 146,8 miliona dinara (1,3 miliona evra) koliko je ona vredela na kraju juna 2023. godine, ali i svih dugova u iznosu od 96,8 miliona dinara (oko 825.000 evra), piše u Nacrtu ugovora o statusnoj promeni pripajanja. U nacrtu ugovora se i dalje ne navodi cena po kojoj je Telekom kupio Globaltel, piše Nova ekonomija.

Globaltel, koji je bio u vlasništvu kompanija "Pink Media Group“ i "Procescom“, će preuzimanjem od strane Telekoma prestati da postoji. Telekom kupovinom Globaltela postaje vlasnik celokupne njegove imovine, svih potraživanja, dozvola, odobrenja i drugih povlastica. Sva uzajamna dugovanja između Telekoma i Globaltela se poništavaju, navodi se u nacrtu ugovora.

Prema izveštaju Regulatorne agencije za elektronske komunikacije i poštanske usluge (RATEL) Globaltel je imao 1,1 odsto ukupnog broja aktivnih korisnika mobilnih usluga u Srbiji.

 

Pročitajte još Od strategije do tragedije i nazad

 

Podsetimo, početkom juna je generalni direktor "Telekoma Srbija“ Vladimir Lučić potvrdio da planiraju da kupe 100 odsto udela u kompaniji "Globaltel“. Tom prilikom je rekao i da je cena poslovna tajna, ali da nije tačno da se radi o 17 miliona evra.

Globaltel je osnovan 2015. godine. Do 2016. godine bio je u apsolutnom vlasništvu kompanije "Procescom“ i registrovan za računarsko programiranje.

Te, 2016. godine, u vlasništvo ulazi i Pink International Company Željka Mitrovića sa 55 odsto udela, a kompanija menja pretežnu delatnost u "bežične komunikacije“.

Takođe, u oktobru dva ključna medijska zakona bila su na dnevnom redu sednice Skupštine Srbije, a njima se, sada i zvanično, omogućuje Telekomu da osniva medije. Vlada Srbije  je usvojila predloge ova dva zakona – zakon o javnom informisanju i medijima i zakon o elektronskim medijima. Pre toga su iz nacrta zakona, nakon konsultacija sa OEBS-om, izbrisana dva sporna člana koja su kablovske emitere stavljala u podređeni položaj u odnosu na Regulatorno telo za elektronske medije (REM).

Poslanici su tokom sednice razmatrali predloge zakona o javnom informisanju i medijima i zakona o elektronskim medijima, čijim usvajanjem država preko Telekoma ponovo može legalno i zvanično da bude vlasnik medija.

M.J./Nova ekonomija/N1

 

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

 

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu