SAD

Foto: AP Photo/Yuki Iwamura

20. 4. 2023. / 14.45

U laži su kratke noge i plitak džep: TV Foks plaća nikad veću cenu za neistine

Televizija Foks u vlasništvu Ruperta Merdoka moraće kompaniji Dominion voiting sistems da plati 787,5 miliona dolara zbog tvrdnji da je učestvovala u nameštanju predsedničkih izbora 2020. godine

Kompanija Dominion voting sistems koja je 2021. godine podnela tužbu sudu američke države Delaver protiv medijske korporacije Foks da je iznosila lažne tvrdnje o nameštanju predsedničkih izbora 2020. godine, izašla je iz ove medijsko-sudske sage kao pobednik.

Uprkos činjenici da za godinu i po dana suđenja nije uspela da dođe do prvobitnog cilja, a to je bila odšteta od 1,6 milijardi dolara, kompanija Dominion dobiće od Foksa u sklopu nagodbe 787,5 miliona dolara.

Foks je u saopštenju priznao da je prenosio lažne informacije o Dominionu u toku glasanja na predsedničkim izborima u SAD, ali i posle njih, poručivši ovih dana javnosti da i pored toga "ostaje dosledan najvišim novinarskim standardima i istini na prvom mestu i ubuduće“.

Dominion je, podsećanja radi, tokom izbora, ali i posle njih, dugo tvrdio da su voditelji i gosti Foks njuza iznosili netačne tvrdnje kako je mašinerija pomenute kompanije uticala na nameštanje izbora tokom kojih je pobedio Džo Bajden, navodi "Volstrit žurnal”.

Američki mediji ali i javnost iznenađeni su epilogom, ali u pozitivnom smislu, budući da slučajevi klevete retko završavaju na sudu, još ređe na ovakav način.

“Tužioci moraju da ispune visoke standarde kako bi dokazali svoje tvrdnje, dokazujući da je optuženi znao šta radi objavljujući neistine”, navodi "Volstrit žurnal” uz opasku da je Dominion došao do važnih podataka pre nego što je tužio Foks kada je dobio informacije kako su najviši rukovodioci te medijske kompanije u toku izbora bili i sami skeptični prema tvrdnjama o rezultatima i mogućem porazu Bajdena.

Foks nije iznenađen

U samom Foksu znali su šta ih čeka. Znalo se da bi u slučaju suđenja isti ti najviši rukovodioci, morali da svedoče, uključujući prvog čoveka kompanije Ruperta Merdoka, što nikom nije odgovaralo.

Sam Mardok pokušao je da se ogradi posle izbornog procesa i nakon tužbe Dominiona. U sudskoj izjavi poručio je da su neki voditelji Foksa “podržali lažni narativ o izbornoj prevari”, ali i da kompanija Foks u globalu to nije činila.

Što se Mardoka tiče, ova suma od 787,5 miliona dolara koliko će morati da plati Dominionu nije najviša ikada. Pre desetak godina, njegova kompanije morala je da izdvoji više od milijardu funti zbog slučaja “hakovanje telefona” u koji je bio upleten tabloid "Njuz of d vorld” (News of the world).

Gde je u toj priči Srbija?

To što je Foks uradio tokom poslednjih predsedničkih izbora u SAD nije ništa novo na svetskoj medijskoj sceni. Svakako da mnoge zemlje sveta čiji lideri drže najvažnije medije uz sebe, gledaju da putem njih utiču na javnost tokom izbornih noći i dan posle obmanjujući je lažnim neproverenim rezulatima i neistinama.

Tokom nekoliko poslednjih lokalnih, parlamentarnih i predsedničkih izbora u Srbiji, javnost je jasno mogla da uoči koji su ovdašnji mediji ti koji “kolo vode” kada je reč o ishitrenom objavljivanju rezulata, njihovom preuveličavanju i kompletnoj početnoj obmani gledalaca tokom izborne noći.

Dirigentsku palicu redovno je držao Pink (uz more sličnih medija) šireći dezinformacije o rezultatima glasanja na štetu svakog ko se na papiru suprotstavio vladajućoj koaliciji i predsedniku zemlje. I ne samo što su Pink i slični uvek širili u startu dezinformacije, već su gledali da što pre unize svakog ko je izašao na crtu i diskredituju ga za svaki slučaj za ubuduće da mu više ne padne na pamet da bude protivkandidat.

Za širenje dezinformacija tokom izbora i posle njih, nijedan medij vladajuće stranke u Srbiji u poslednjih 11 godina nije odgovarao.

I.Đ./Wall Street Journal

 

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu