Klima

Foto: Miodrag Pejić/FoNet

foto: zoran sekulić / fonet

5. 8. 2023. / 14.17

U aktuelnom dvobroju: Invazija superćelija

Zbog klimatskih promena, leta koja dolaze mogu biti samo ekstremnija od ovog koje obeležavaju tropske vrućine i čudovišne oluje. Možda će vas to ražalostiti, ali ovo je, vrlo verovatno, najhladnije leto koga ćemo se sećati

Možda, nakon što ste sakupili granje i crepove koje su oluje nanele prethodnih dana, ali sada pokušavate da se ohladite od novog skoka temperature, postavljate sebi očigledno pitanje – kakva nam to leta dolaze? Kao što, u ne tako davnoj prošlosti, kreme za sunce nisu bile neizostavni letnji rekvizit koji mnogi ljudi sada koriste svakog dana dok šetaju po gradu, daleko od morske obale. Neće proći mnogo vremena kada tokom leta nećemo izlaziti na ulicu dok ne konsultujemo softver za prognozu i obaveštavanje. Dok su takozvane superćelijske oluje iz dana u dan, duž nekadašnjeg auto-puta Bratstva i jedinstva, odnosno niz korito Save, čudovišno divljale sa zapada na istok Balkana, neko je odlično zapazio kako “najvažnija aplikacija na telefonu/mobitelu postaje radar”. Sve ekstremniji karakter ovih divljih nepogoda, kako oluja tako i vrelih talasa, ukazuje da će pravovremena informacija o vremenskim prilikama biti ne samo stvar ugodnosti (sa pitanjima da li ste poneli kišobran ili šta ste obuli), nego pitanje doslovnog preživljavanja. Naime, prvi put vremenske nepogode u našim krajevima postaju tako ekstremne da odnose ljudske živote.

Budući da živimo u vrlo pitomom delu sveta, sa zemljotresima koji nisu čudovišni, bez opakih predatora ili vrelih pustinja, ali i bez tornada i ubitačnih oluja, bez višegodišnjih suša i nepodnošljivo dugih padavina, bez preniskih i bez previsokih temperatura, podrazumevamo izvestan klimatski komfor. Za početak, ne očekujemo da vreme odnosi ljudske živote onako kako to čini u drugim, ekstremnijim delovima sveta. Nove klimatske okolnosti, nažalost, to bi mogle nepovratno da promene. Vreme u našim krajevima nije stabilno, ali nije ubitačno jer se ne javlja u svojim ekstremnim oblicima – žarki, tropski dani oduvek postoje, ali ih tokom i najtoplijeg leta ima podnošljivo malo, oluje se javljaju, ali prođu bez prevelike štete. Sada se beleži očigledan porast ovih ekstremnih događaja, što je, nažalost, godinama unazad najavljeno kao ključna posledica klimatskih promena u našem delu sveta.

Ovog leta, sredinom jula, temperature su obarale rekorde, a onda se dogodila serija izrazito snažnih oluja koje su nazvane superćelijama. Pojam nije najsrećniji i, naravno, sasvim je zbunio medijsku publiku.

Pročitajte ceo tekst Slobodan Bubnjevića u nedeljniku "Vreme“ od četvrtka (27. jula)

Pretplatite se na digitalno izdanje

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu