Privreda
1. 6. 2023. / 14.53
Uvoz mleka u Srbiju: U jesen nestašica, od proleća viškovi
Srbija plaća tri puta veći iznos na uvozne takse za mleko u odnosu na izvozne. Najviše mleka se uvozi iz Poljske. Industrija mlečnog govedarstva je već više decenija u krizi, a situacija je kulminirala kada su poljoprprivrednici protestovali u maju, nakon čega je Vlada delimično ispunila njihove zahteve
U Srbiju je od početka godine do kraja marta najviše mleka uvezeno iz zemalja Evropske unije, ukazuju podaci Republičkog zavoda za statistiku (RZS). Najviše mleka od početka 2023. uvezli smo iz Poljske, Bosne i Hercegovine i Francuske, Danske, Hrvatske.
Srbija mleko najviše izvozi u Severnu Makedoniju, Crnu Goru, Albaniju, Hrvatsku, a najmanje u Bosnu i Hercegovinu.
Decenijska mlečna kriza
Industrija mlečnog govedarstva je već više decenija u krizi. Situacija je kulminirala početkom godine sa najavom da mlekare obustavljaju otkup od malih proizvođača, zbog viškova iz uvoza. Oni koji žive od toga pozivali su državu da pomogne, a u međuvremenu su preživljali od maloprodaje.
Predhodne jeseni suočili smo se sa nestašicama mleka, koje su nadomešćene mlekom iz uvoza.Ovog proleća mlekari su iz protesta prosipali tone mleka po ulici.
Evropska komisija je u martu zatražila od Srbije da povuče uvedene prelevmane na uvoz mleka i mlečnih proizvoda, u pismu upućenom premijerki Srbije Ani Brnabić. Naime, iskazana je zabrinutost zbog raznih trgovinskih ograničenja koje je Srbija uvela od početka godine, uključujući prelevmane na mleko i mlečne proizvode.
Usvojeni zahtevi manji od traženih
Nakon protesta poljoprirednika u maju, Vlada Srbije je usvojila više izmenjenih uredbi koje se odnose na poljoprivredu, a tiču se subvencija po grlu stoke i povećanja prelevmana i premija za mleko.
Ukupan iznos za premije za mleko u ovoj godini biće 15 milijardi dinara.
Konkretno, uvedeni su prelevmani za evaporisano mleko u iznosu od 300 dinara, prelevmani za sireve i ostale proizvode su povećani na 300 dinara, a podignute su i subvencije po grlu za priplodne mlečne krave i to sa 30.000 na 40.000 dinara.
Z.S./Nova Ekonomija
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com