Inovacije
1. 1. 2023. / 14.16
Virtualni agenti za razgovor: MIA, kako si
Globalna istraživanja pokazuju da četbotovi mogu da iznesu celokupan razgovor s korisnikom u 69% slučajeva, a da troškove pružanja usluge korisniku smanjuju za 30%. U Srbiji ih je tek desetak, a među njima je najbolja MIA koju imaju Šabac i Sombor
Razgovor sa Miom moguće je započeti pitanjima “Kako si” ili “Šta radiš” i ona će odgovoriti prirodno poput drugih ljudi i posle toga će vam pomoći da saznate potrebnu informaciju recimo o pravu na dečiji ili roditeljski dodatak, visinu poreskog duga, razjasniće vam nedoumice o poreskom uverenju, radnom vremenu šaltera gradske uprave, ili već o nekoj drugoj administrativnoj usluzi.
Građani Šapca i Sombora mogu da prijave komunalni problem ili poruče izvode iz matičnih knjiga i uverenja o državljanstvu i dobiju ih na kućnu adresu, privrednici i investitori mogu da saznaju sve što ih interesuje o razvijanju biznisa u gradu, podsticajima, taksama i naknadama.
Najnovija usluga koja je uvedena u Šapcu je zakazivanje termina za zaključenje braka, a budući mladenci putem vajbera dostavljaju neophodne informacije matičaru, kako bi ih sve čekalo spremno kada dođu u matičnu službu.
MIA je razvijenu uz podršku GIZ, kompanije SAGA i partnerstvo NALED. Kako bi kontakt građana sa birokratijom bio što lakši, NALED se zalaže za donošenje nacionalne strategije ili drugog planskog dokumenta o masovnijem uvođenju četbot tehnologije u javnu upravu, posebno u lokalne samouprave.
Globalna istraživanja pokazuju da četbotovi mogu da iznesu celokupan razgovor s korisnikom u 69% slučajeva, a da troškove pružanja usluge korisniku smanjuju za 30%. Dve trećine korisnika je zadovoljno njihovom uslugom.
Od izbijanja pandemije korona virusa, četbotovi su najbrže rastući kanal komunikacije kompanija sa potrošačima.
S.Ć./FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com