Zagađenje vazduha

Foto: Aleksandar Dimitrijević

25. 6. 2023. / 15.13

Železara u Smederevu: Otrovni crveni prah prekriva sve

Sedam godina je prošlo od kada je kineska grupa HBIS, jedan od najvećih proizvođača čelika na svetu kupila smederesvsku Železaru. Meštani okolnih sela i dalje se bore za čist vazduh. O njihovoj borbi, piše nemački Velt u tekstu sa naslovom "Tri sela protiv Kine"

U Smederevu i okolini su kineski kupci posrnule železare slavljeni kao spasioci, piše nemački list Velt, a prenosi Dojče Vele. Proizvodnja je veća nego ikad, ali cena novih radnih mesta je prevelika. 

"Crvena prašina prekriva sve. Prilaz garaži, kante za smeće, oluke i mali tobogan desetogodišnje Marte“, počinje reportaža nedeljnog izdanja lista Velt iz sela Radinac nadomak Smedereva. Tekst nosi naslov: "Tri sela protiv Kine“.

Velt podseća da je "gubitašku“ železaru pre sedam godina kupila kineska grupa HBIS, jedan od najvećih proizvođača čelika na svetu.

Kako se navodi, olakšanje je bilo veliko jer je obećano očuvanje pet hiljada radnih mesta i širenje proizvodnje. To je došlo nakon loših godina za železaru.

"Zapadni proizvođači čelika su posle akvizicije HBIS-a upozoravali na jeftini damping-čelik iz Srbije. Sada proširena proizvodnja brine i meštane oko pogona“, piše konzervativni nemački list.

Pročitajte još Život prekriven crvenim prahom

Železara krije podatke

Reporter priča i sa Nikolom Krstićem, aktivistom iz Pokreta "Tvrđava“. Krstić kaže da su dali crvenu prašinu na analizu jer železara sama krije podatke. Tvrdi da prašina sadrži teške metale poput olova i kadmijuma, koji se talože u organizmu i tlu.

Krstić priča da su krivične prijave protiv železare otišle u prazno, i da aktivisti planiraju da idu pred Evropski sud za ljudska prava. HBIS nije odgovarao na upite lista Velt.

Pročitajte još Lako do upravnika, nikako do vlasnika

List navodi da je železara najvažniji poslodavac od kojeg zavisi 25.000 radnih mesta u regionu, te da je najprofitabilniji izvoznik u zemlji. "Ne iznenađuje onda što ima pretnji protiv Krstića, koji je motor protesta. Dobijao je pretnje smrću i povremeno desetine neprijateljskih poziva dnevno“, piše list.

Povećanja smrtnost zbog zagađenja

Aktivisti smatraju da je krivica na vlastima u Beogradu. Kinezi, kaže Krstić, u svojoj zemlji moraju da proizvode vodeći računa o ekologiji. "Ovde rade šta im je volja jer srpska država to dopušta“, priča on.

U tekstu se navodi da otpor meštana postoji i u rudarskom gradu Boru. "Onde je kineski vlasnik rudnika bakra i topionice snažno povećao proizvodnju. Sledile su ekološke posledice: u vodu dospevaju olovo, arsen i bakar. Srpsko Ministarstvo zdravlja upozorava da je smrtnost viša nego drugde, te da su verovatnije deformacije kod novorođenčadi i tumori.“

Kako navodi Velt, neki politikolozi u Srbiji kažu da su investitori iz Kine "zaslužni“ što se u Srbiji formiraju ekološki pokreti.

Z.S./DW

 

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu