Inicijative – Art&Business Club

Američka priča u Srbiji

Klub umetnika i uspešnih privrednika u Muzeju savremene umetnosti pokušaće da preslika američki model finansiranja institucija kulture – da ih pomažu biznismeni, a ne država

PREPOZNAT INTERES: Žaklina Nikolić-Kužić, Ričard Daničić i Branislava Anđelković

Marketinška agencija Publicis Group i AmCham (Američka privredna komora u Srbiji) izabrali su zanimljiv model pomoći Muzeju savremene umetnosti u Beogradu – povezivanje umetnika i biznismena u klub. Art&Business Club promovisan je prošle nedelje u Muzeju i, prema rečima doskorašnjeg izvršnog direktora AmChama Ričarda Daničića, utemeljiće kvalitetnu vezu kompanija i umetnosti. Cilj je, naime, da vlasnici uspešnih firmi finansijski pomognu ovu instituciju kulture, ali i da spoj umetnosti i biznisa promovišu kao savremenu matricu za razvoj tržišta umetnosti u Srbiji.

Direktorka Muzeja Branislava Anđelković kaže za "Vreme" da biznis mora da prepozna svoj interes u umetnosti. "Američki muzeji ne poznaju državne subvencije, njih izdržava biznis i pokušaćemo taj model da preslikamo ovde. Nemam iluzija da ćemo to uspeti u kratkom roku, ali takva promena u načinu finansiranja je neminovna", poručuje direktorka. Budući da se osnivanje ovog kluba priprema godinu dana i da su na promociji bili mnogi ugledni predstavnici kompanija članica AmChama, utisak je da će ovaj novi tip veze novca i umetnosti uspeti. Branislava Anđelković pozvala je sve uspešne privrednike da se pridruže Muzeju u realizaciji njegovih projekata, pre svega rekonstrukciji legata. "To bi bio način da na delu pokažu da im je stalo da se uključe u razvoj i život u Srbiji na više nivoa nego što je tržišni", rekla je na promociji kluba.

Pomoć u realizaciji ove ideje ponudila je i Alisa Zimet iz Njujorka, pionir povezivanja privrede i umetnosti kroz sponzorski marketing. Ona je tokom 20 godina rada razvila niz teorijskih i praktičnih modela i postavila standarde ove aktivnosti u SAD i još u 14 zemalja.

Deo zasluga za pokušaj da se korisna američka priča preslika u Srbiji ima Publicis, koji je zapravo i izabrao model prvog umetničko-poslovnog kluba u Srbiji. Sedište kluba je u Muzeju i direktorka Publicisa Žaklina Nikolić-Kužić smatra da će on biti više od pomoći ovoj instituciji, postaće model za unapređenje kulturne ponude i razvoja tržišta umetnosti u zemlji. Cilj je da se sa kolekcijom koju poseduje Muzej vrati u centar kulturne scene regiona i da se oko njega okupi krug poslovnih prijatelja koji će mu pomoći da proširi svoj uticaj.

Iz istog broja

Intervju – Goran Trifunović, direktor produkcijske kuće Studio 4

Potpis kao garancija

Marija Vidić

Sport i biznis – Verano motors, Beograd

Prvi Peugeotov turnir u golfu

Distributeri – Hyundai

Novi prodajni salon

Stevan Kostić

O Beogradskoj berzi

EBRD u Čačku

Nenad Gujaničićnenad.gujanicic@ac-broker.co.yu

Jubileji - KPMG, Beograd

Dvostruka veza sa Srbijom

Bojan Pantić

Multinacionalke – Unilever, Beograd

Kuća svetskih brendova

Zoja Jovanov

Vreme uspeha

Biznis

Eksjugoslovenski kriminal u Evropi

Šampioni crne hronike

Jovan Milević

Lekarske komore

Izbor za vračeve

Branka Kaljević

Novi ustav, nasušna potreba

Kuća bez temelja i krova (2)

Dr Nebojša Popov, sociolog i glavni urednik časopisa "Republika"

Turneja predsednika Tadića

Piću mnogo mleka

Dragan Todorović

Intervju – Dr Sanda Rašković-Ivić

Gutanje gorkih pilula

Zoran Majdin

Portret savremenika

Mitropolit za sva vremena

Nedjeljko Rudorič, novinar dnevnog lista "Vijesti"

Radikali van Srbije

Bili, ne ponovili se

Filip Švarm, Tanja Topić

Radikalski bonton

Preko „ustaša“ do birača

Vera Didanović

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu