Izbori 2023: Kragujevac

PREDAJA LISTA: SNS...

fotografije: zoran lazarević laki

Ana i dvoje novinara

U ponedeljak po podne, 13. novembra, jedan neregistrovani portal pod kontrolom Srpske napredne stranke objavio je da je lista “Ujedinjeni protiv nasilja – Nada za Kragujevac”, “oborena” zbog proceduralne greške. Vest je objavljena dva sata pre nego što će zasedati Gradska izborna komisija. Ona će kasnije uveče zaista i doneti zaključak da lista bude oborena

Misterija je grad Kragujevac, reći će Đorđe Vukadinović, urednik “Nove srpske političke misli” koji je pokušao da izmeri raspoloženje birača u tom gradu.

Jednu misteriju razrešio je Dejan Joksimović, načelnik Policijske uprave u Kragujevcu u periodu od 2021–2022. godine, u autorskom tekstu za “Glas Šumadije”:

“Moj utisak po dolasku u Kragujevac je osećaj da je grad podeljen na dva posebna sveta. U jednom svetu su pošteni i radni privrednici i građani, koji jedva sastavljaju kraj s krajem. U drugom je bahata privredno-politička ‘elita’ Kragujevca, koju je stvorilo nekoliko lokalnih privrednih i političkih moćnika, okupljenih oko vladajuće stranke. Oni ovaj svoj paralelni svet održavaju i čine sve ne birajući sredstva da se ništa ne menja. U tom smislu, nisu im strani ucene, pretnje, nasilje…”

Za poštene i radne građane, zaključuje ovaj policajac u penziji, “u tom paralelnom svetu nema mesta, osim kada treba zaokružiti listu naprednjaka i njihovih partnera, da bi i dalje mogli udobno živeti na vaš račun”.

FORMALISTI I PREMIJERKA

…i Srbija protiv nasilja


Vukadinovićevu misteriju policajčevi “pošteni i radni građani” mogli bi da razreše 17. decembra. U trenutku kada nastaje ovaj tekst, Gradska izborna komisija u Kragujevcu proglasila je 10 lista sa kandidatima za odbornike u lokalnom parlamentu. Prihvatila je prigovor na najveću opozicionu listu “Ujedinjeni protiv nasilja – Nada za Kragujevac” i odbila prigovor upućen iz Novog Sada na listu slovačke manjine.

U ponedeljak po podne, 13. novembra, jedan neregistrovani portal pod kontrolom Srpske napredne stranke objavio je da je lista “Ujedinjeni protiv nasilja – Nada za Kragujevac” “oborena” zbog proceduralne greške. Vest je objavljena dva sata pre nego što će zasedati Gradska izborna komisija. Ona će kasnije uveče zaista i doneti zaključak da lista bude oborena. Nakon što su otklonjeni nedostaci, lista je u utorak ponovo proglašena, ali je sada na 10. mestu, pa će sav materijal pripremljen sa brojem 8 sada morati da se baci.

“Objavljivanje vesti dva sata pre zasedanja GIK-a pokazuje da se odluke donose u prostorijama Srpske napredne stranke u Glavnoj ulici, a ne u Gradskoj izbornoj komisiji. Javno su poniženi predsednica i članovi komisije”, rekao je Dalibor Jekić (SSP), drugi na listi “Ujedinjeni protiv nasilja – Nada za Kragujevac”.

Identične nepravilnosti, nezvanično saznajemo, imale su i još jedna opoziciona lista, ali i lista Srpske napredne stranke. Ali na njih niko nije uložio prigovor.

I dok je Gradska izborna komisija većala da li će oboriti opozicionu listu, Ana Brnabić je u prostorijama SNS-a – a sve uz policijsko obezbeđenje i blokadu Glavne ulice – držala konferenciju za novinare sa koje je obećala raj u Kragujevcu. Pod uslovom da naprednjaci pobede.

Isti “raj” – Klinički centar, Obilaznicu oko Kragujevca, Centar izvrsnosti, Stelantis, “samo što nije” stadion Čika Dača – obećavao je već i predsednik države Aleksandar Vučić, ali su novi rokovi uvek primamljiviji a stari zaboravljeni.

Brnabićeva, doduše, nije ni najavljena, redakcije su dobile poziv za konferenciju za medije Nikole Dašića, odlazećeg gradonačelnika i trećeg na listi odborničkih kandidata te partije, pa je obraćanje javnosti pratilo dvoje novinara. Prvi na listi SNS-a u Kragujevcu rektor Nenad Filipović zakasnio je akademskih 15 minuta, ali su tu bili svi drugi: direktor UKC Kragujevac, pa direktor Doma zdravlja, nekadašnja radikalka Nataša Jovanović, načelnica Šumadijskog okruga Biljana Ilić Stošić…

Konferencija je završena simbolično, aplauzom svih funkcionera i aktivista. Oni su, poput oproštajne konferencije Mila Đukanovića nakon predsedničkih izbora, tako sprečili novinarku da postavi treće pitanje. Sve uz smeh.

DAN VELIKIH POJAČANJA

Na konferenciji za novinare, kao pojačanje, predstavljen je Nikola Došen, čija je organizacija Pokret mladih Kragujevčana pristupila SNS-u. Baš isto onako kao što je u junu ove godine, gotovo identično, pristupila Stranci slobode i pravde. Navodno su shvatili da SSP ne podržava mlade, što su potkrepili činjenicom da je prvi na zajedničkoj listi opozicije Veroljub Stevanović, koji ima 77 godina. Nezvanično, ambicije omladinaca da zauzmu dobro mesto na izbornoj listi nisu, pored opozicione, bili spremni da ispune ni SPS ni pokret koji učestvuje na lokalnim izborima.

SNS je tako nastavio kampanju predstavljanjem “velikih pojačanja” iz drugih političkih organizacija, pošto je prošle nedelje objavio transfer Ivice Samailovića, jednog od dugogodišnjih bliskih saradnika Veroljuba Stevanovića.

Uzdanica te partije na ovim izborima je rektor Univerziteta u Kragujevcu Nenad Filipović. Na naše pitanje upućeno funkcioneru te partije da li je stavljanjem rektora u službu jedne stranke narušena autonomija Univerziteta, dobili smo odgovor da je on fakultet već završio, pa ne poznaje situaciju u visokom školstvu.

BILI SLOVAK, RUS I CRNOGORAC, A NIJE VIC

Kada je o opoziciji reč, lista “Ujedinjeni protiv nasilja – Nada za Kragujevac” donekle je drugačija od republičke “Srbija protiv nasilja”. Na njoj su odbornički kandidati sedam stranaka: Stranke slobode i pravde, Pokreta slobodnih građana, Demokratske stranke, Narodnog pokreta Srbije, Zajedno za Šumadiju, ali i Novog DSS-a i POKS-a.

Nema stranaka Zajedno i Srbija centar, koje na izbore izlaze na listi “Nova snaga Kragujevca – Nikola Nešić”. Poslanik stranke Zajedno u prethodnom skupštinskom sazivu, Nikola Nešić, kandidat je te grupacije za gradonačelnika, dok Ujedinjeni protiv nasilja izlaze sa timom i u kampanji kandiduju program a gradonačelnika će, ističu, birati Skupština.

Zanimljivo je da jedna grupa građanskih aktivista za gradonačelnika na društvenim mrežama kandiduje Sašu Vasiljevića, informatičara koji je, kao nestranačka ličnost, šesti na listi “Nova snaga Kragujevca – Nikola Nešić”.

Socijalisti u Kragujevcu na izbore izlaze bez Palmine Jedinstvene Srbije, a iako su koalicioni partner Srpske napredne stranke od 2014. godine, imali su problema da obezbede overivače, maltene kao i svaka druga opozicija.

Ovih dana će pojedini Kragujevčani priču o lokalnim izborima početi vickasto: “Bili Slovak, Rus i Crnogorac, a nije vic.” U pitanju su tri manjinske liste, od kojih je ruska tri u jedan: Kragujevac prestonica – Srbija kraljevina – Ruska stranka. Pa šta ko voli.

Nosioci sve tri liste su u jednom trenutku bili deo vlasti Srpske napredne stranke, a jedino je Boris Kovačević, Crnogorac, smenjen i sada nastupa opoziciono. Motiv da se u Šumadiji kandiduju liste Slovaka, Rusa i Crnogoraca (kojih je po poslednjem popisu 246, Rusa 57 a Slovaka 17) trebalo bi tražiti u cenzusu od jedan odsto, što bi značilo i sigurnog odbornika, zgodnog ako se bude formirala koaliciona vlast, pa nekome zafali do većine.

ZA ŠEST STABALA70.000 EVRA

Ima najava da će listu predati i koalicija Dveri – Zavetnici, stranke koje do izbora nisu bile aktivne u političkom životu Kragujevca. Ali i omiljeni kragujevački lekar i poznati neurolog Miroslav Stojanović Džiga, koji vodi grupu građana Zajedno za Kragujevac, a svoju kandidaturu za gradonačelnika najavljuje sloganom “Znamo se”.

Kratka kampanja ne daje ni mnogo vremena vlasti da se krpljenjem rupa, asfaltiranjem ulica dodvori Kragujevčanima. Pa po sistemu daj šta daš, krpi rupe na izbušenim kragujevačkim ulicama, a taj se posao, valjda da bi delovalo ozbiljnije, naziva – revitalizacija ulica. Otvara pešačke staze i dečja igrališta.

Najveći problem je gradska tržnica, jedan od simbola Kragujevca. Njena rekonstrukcija ušla je u četvrtu godinu, a početkom decembra biće otvoren tek deo sa tezgama. Zgrada, ali i dva betonska bunkera, za koje niko ne zna čemu služe i koji su zaklonili Spomenik palim Šumadinicima, sačekaće narednu vlast.

Ove nedelje je otvoren i Trg Radomira Putnika, sa koga su uklonjena višegodišnja stabla umesto kojih je posađeno šest stabala crvenog javora, uvezenih iz Italije i plaćenih oko 70.000 evra. Na trgu je i svetleća fontana, iako stotinak metara dalje postoji fontana u kojoj se, u poslednjih deset godina, na prste jedne ruke mogu izbrojati dani kada je u njoj bilo vode. I Trg, kao i sve drugo, koštao je mnogo više (to je već tema za poseban tekst) od prvobitno ugovorene cene radova.

Pojedini poznavaoci političkih prilika u Kragujevcu smatraju i da će kratka kampanja uticati na dugo razrešavanje misterije s početka teksta. Da će tek po zatvaranju birališta 17. decembra početi borba za formiranje gradske vlasti u Kragujevcu.

Iz istog broja

Uvoz polovnih automobila

Srbija, groblje za evropske krntije

Ingrid Gerkama

Na licu mesta: Kosovo

Vučje vreme na Severu

Jelena Zorić

Vlast i kampanja mržnje

Nasilje bez granica

Nedim Sejdinović

Intervju: Tamara Džamonja Ignjatović – šest meseci posle tragedije u Duboni i Malom Orašju

Duboki bol i teška nepravda

Ivana Milanović Hrašovec

Nova klasa

Hijerarhija naprednjačkog gazdinstva

Đorđe Pavićević

SNS u kampanji, nedelja treća

Red uvreda, red obećanja

Jelena Jorgačević

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu