Vrhunski stil – Nitea

Drugačiji nameštaj

U Srbiju je Nitea unela kancelarijski nameštaj svetske klase, stvorila nov model samostalnih izložbi i nastoji da predstavi ne samo sto ili stolicu već i brend i koncept firme koja ga proizvodi i zastupa

PANTON: Stolica nazvana po prezimenu dizajnera

Vrhunski dizajn i kvalitet, jarke boje, funkcionalnost i udobnost nameštaja svetskih proizvođača, po tome je danas prepoznatljivo sve što tržištu ponudi Nitea. "Kvalitet svuda mora biti prepoznat kao nešto dobro i potrebno je biti samo dovoljno uporan da bi to uspelo." Sa takvim razmišljanjem Vesna Ječmenica je pre 11 godina napravila Niteu, u vreme, kako kaže, kada je na našem tržištu postojao samo nameštaj niskog kvaliteta. "Moj cilj nije bio da se takmičim sa drugim firmama, već da plasiram ono što je u Evropi i celom svetu priznat kvalitet, pa ako uspem, uspem", kaže vlasnica i direktorka Nitee. Već na prvom nastupu, na Beogradskom sajmu 1996. izložila je neobičan sto iz programa italijanske Frezze, urađen u staklu sa metalnim nogama. Tržište je dobilo svetski brend. A posle toga, kako navodi Ječmenica, "počeli su da nas prepoznaju po tome što radimo nešto što je drugačije, zanimljivije i kvalitetnije". U to spada i odluka da posle sedam godina izlaganja na sajmu napusti tu priču o uložila "izlaganju zbog pražnjenja magacina" i počne da postavlja samostalne izložbe. "Prezentaciju shvatam kao način da se predstave brend i koncept firme koja ga proizvodi i zastupa, dakle podsticaj da se razmišlja o kvalitetu rada i življenja u poslovnom prostoru. Važno mi je da se razume taj koncept, jer kvalitet se već određuje sertifikatima, o nekom može da se čuje i na drugi način, pa zato nastojimo da plasiramo stil, s nadom da će se ljudima dopasti." Tako zapravo Ječmenica objašnjava motiv za kreiranje samostalnih izložbi nameštaja. Prva je bila 2003. u Muzeju savremenih umetnosti i upamćena je kao prva manifestacija te vrste u Srbiji. Tada je rođen dream office (kancelarija snova), koncept prezentacije nameštaja u kompletu sa drugim artiklima, kompjuterima, rasvetom i ostalim. Sledeće godine Nitea je postavila izložbu kolekcija dreem officea i komadnog nameštaja u Konaku knjeginje Ljubice, uz asistenciju Vitrinog arhitektonskog studija i saradnju sa Bojanom Kovačevićem, direktorom Muzeja grada Beograda. Uz najnoviji nameštaj švajcarske Vitre i italijanskih kompanija Frezza i Office & CO, postavljeni su i muzejski primerci starog srpskog nameštaja. Izložba je u medijima propraćena kao "kulturni događaj", "vrhunski stil života", "svetski trenutak u Beogradu" itd. "Nedostajalo mi je hrabrosti da postavim onaj dugački sto od osam metara i nisam znala šta ću posle s njim. Međutim, sto je prodat prvog dana, kao i cela izložba", seća se Ječmenica velikog komercijalnog uspeha. Treću izložbu Nitea je postavila u starom turskom kupatilu na Dorćolu i, kako kaže Ječmenica, "tek sad imamo pravi rezultat te naše upornosti i načina razmišljanja". Nitea je na toj izložbi obeležila deset godina rada, bez velike pompe i priče. "Bilo nam je bitno da postojimo i da ćemo, nadam se, trajati još decenijama."

EAMES: Omiljena stolica vlasnice Nitee

POČETAK: Ječmenica se sticajem okolnosti, zahvaljujući znanju italijanskog jezika, našla u poslu vezanom za nameštaj. Takođe sticajem okolnosti dobila je prvi katalog Vitre od jedne Tijane, apsolventa na Fakultetu primenjenih umetnosti. Vitra, međutim, nije imala nameru da radi bilo šta na ovom tržištu pod sankcijama. Saradnja sa Vitrom, za koju Ječmenica kaže da je najbolji od sedam proizvođača koje zastupa, počela je pre četiri godine, na neobičan način. "Kupovali smo uzorke i prodavali ih prijateljima po nabavnoj ceni, samo da bismo stekli pravo da dobijemo nove. Rezultat je trogodišnji ugovor o distribuciji Vitrinog nameštaja u SCG, koji je sad obnovljen." U periodu između sankcija i Vitre, Nitea je počela saradnju sa italijanskom firmom Office & Co koja se tada razvijala kao brend, imala je program koji nije bio tako skup a dizajnerski je bio zanimljiv. Posle je došla saradnja sa Frezzom, jednom od lidera u proizvodnji kancelarijskog nameštaja u Italiji. "Vitra i Frezza su za nas najzanimljivije. Vitra je zaista lider u svetskim razmerama i ima u svom katalogu najveća imena u industrijskom dizajnu. Njene stolice su više nego dobar izbor", navodi Ječmenica. Omiljena stolica vlasnice Nitee je Aluminium chair iz kolekcije Eames, za koju "ne mogu da kažem da je najudobnija u kojoj sam sedela, ali mi se najviše dopada". Među kolekcijama nameštaja, njen favorit je Boss, kreacija Frezze. Jedan od razloga za ovaj izbor su kablovi: "Kod kancelarijskog nameštaja uvek postoji problem sakrivanja kablova. Boss je to rešio na izvanredan način, elegantno, nevidljivo, korisno, tako da površina iz koje izlaze kablovi može da se koristi. Uz to, sklonio je monitor sa stola sa nekim držačima. Uopšte, dopadaju mi se rešenja iz kojih se vidi da je dizajner razmišljao o tome iz pozicije korisnika nameštaja." Inače, Nitea najbolje prodaje stolice, a Ječmenica tvrdi da je u ponudi ove firme ono najbolje što se pravi u svetu.

WORKER (RADNIK): Kreacija Vitre

KUPCI: Vlasnica Nitee smatra da je ova kuća uspela kvalitetom nameštaja i svojim nastupom da kultiviše ukus kupaca, tako da shvate da dizajn nije samo moda, hir, fensi. "On je u svakom predmetu, samo je pitanje koliko ko od nas ima želju i potrebu da ima prijatno i lepo okruženje. Mislim da smo uspeli da nametnemo vrhunski stil, jer smo bili uporni i radimo sa dobrim kompanijama", kaže Ječmenica. Prve su to prihvatile strane kompanije u Srbiji koje zbog korporativnih ugovora na globalnom nivou moraju u svom radnom prostoru da imaju nameštaj visokog kvaliteta. Međutim, kako ističe Ječmenica, "nije stvar samo u opremi prostora, mnogo važnije je zadržati klijenta, starim kupcima pokazati da su napravili dobar izbor". Takvi dugogodišnji klijenti su predstavništva Daimler Chryslera, Mercedesa, Coca Cole, a Nitea ima odličnu saradnju sa Porshe lizingom, Erste & Jung i mnogim drugim. Najveći prostor koji je opremila je zgrada NIS-a u Novom Sadu. "To je zanimljiva priča, radili smo NIS 1998. a posle pola godine opremili prostorije G17 plus, pa posle toga Institut G17. Znači, nikada nas ništa osim posla nije interesovalo. Ono na šta sam izuzetno ponosna jeste da nas kupci izaberu zbog kvaliteta, dobre usluge, pouzdanih rokova i profesionalizma", navodi Ječmenica. Od poslova koje je Nitea uradila su i pregradni zidovi u poslovnoj zgradi Metalca u Gornjem Milanovcu, administrativni prostor Ball Packiginga, opremanje poslovne zgrade Com Trade itd. Ječmenica ističe i saradnju sa Telekomom, Delta Investom, Leo Burnettom, Publicisom, Raiffeisen bankom i dr.

Inače, naziv NItea je skraćenica imena dece Vesne Ječmenice, Nikole i Tee. Njima, od malih nogu, ali i svim zaposlenima stalno govori da koji god posao rade u životu treba da ga rade na najbolji mogući način i biće zadovoljni. "Da li će biti i najuspešniji, to je filozofsko pitanje sreće. Ne postoji merač sreće pa da kažete da je čobanin na Pešteru srećniji ili nesrećniji od milionera koji vozi poršea. Ali kada radi posao koji voli, koji ga čini kreativnim, razvija mu ambicije, daje mu slobodu obrazovanja i izbor, biće zadovoljan."

Iz istog broja

O Beogradskoj berzi

Kron prodao 30 odsto akcija

Nenad Gujaničić

Intervju – Milan Todorović, regionalni direktor za Balkan Actavisa

Generički lekovi su naša budućnost

Bojan Pantić

Brend firme – Multipartner sistem

Biznis fabrike na točkovima

Zoja Jovanov

Vreme uspeha

Biznis

Srpsko-hrvatska posla

Kontrolisano pušenje

Miloš Vasić

Privatni fondovi

Penzija za decu

Branka Kaljević

Intervju – Smiljana Cvikić, direktor za pravne poslove AD NIS-a

Zamršena operacija

Dimitrije Boarov

Crna Gora – deset dana pred referendum

Velika igra na malim brojkama

Neđeljko Rudović

Tajne službe

Hoće li BIA nadživeti Srbiju

Dejan AnastasijevićAntrfile: D. T

Miting "Srbiju u Evropu"

Tadiću, vodi nas, il’ te vodimo

Jovana Gligorijević

Politički život u Srbiji

So na hašku ranu

Milan Milošević

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu