Policija

Foto: MUP Srbije

Kamere na uniformi saobraćajaca: Nema više podmićivanja

"Svrha snimanja da se dokumentuje primena policijskih ovlašćenja, za analizu, obuku i unapređenje rada ali i sprečavanje zloupotreba od strane policijskih službenika, kao i korupcije", kaže u MUP-u

Od 1. septembra jedan broj saobraćajnih policajca će imati kamere na uniformama. Saobraćajna policija je dobila 60 kamera od Ministarstva pravosuđa SAD. U početku kamere će biti korišćene na deonicama auto-puta u okolini Beograda i u presretačima širom zemlje.

Načelnik Uprave saobraćajne policije MUP-a Srbije Slaviša Lakićević ističe da je svrha snimanja da se dokumentuje primena policijskih ovlašćenja, za analizu, obuku i unapređenje rada ali i sprečavanje zloupotreba od strane policijskih službenika, kao i korupcije.

"Ove kamere nećemo koristiti za procesuiranje krivičnih dela i prekršaja. Koriste se samo za audio i video snimanje ili dokumentovanje postupanja policijskih službenika da bi njihov rad bio zakonit, profesionalan i odgovoran. I da bude dokaza kada bude potrebe za tim", precizirao je Lakićević za RTS.

Mora se reći da se snima

Lakićević kaže da će policajac imati obavezu da obavesti građane da će njegova intervencija biti audio-video snimljena. Takođe, dužan je i da sve podatke koje snimi dostavi svom neposrednom starešini i unese u nalog za izvršenje službenog zadatka.

Pristup podacima imaće samo ovlašćeni pripadnici saobraćajne policije, a snimljeni video i audio materijal čuvaće se 45 dana nakon čega će se automatizovano brisati.

Na pitanje ko su ovlašćena lica koja bi imala pristup ovim podacima, Lakićević kaže da će to biti neposredne starešine i službenici iz unutrašnje kontrole, kao i oni koji dobiju zadatak da određenu intervenciju ili policijsko ovlašćenje preispitaju.

"Imamo radnu grupu koja već implementira da ovo bude korišćeno u svim linijama rada MUP-a u direkciji policije. Nadamo se da će do kraja godine svi saobraćajci imati ovu kameru i koristiti je", naveo je načelnik Uprave saobraćajne policije.

Nepotreban strah

Milan Božović iz Komiteta za bezbednost saobraćaja kaže za Euronews Srbija da u ovom slučaju nema straha od zloupotrebe podataka jer, kako kaže, podatke čuvaju nadležni organi.

"Državni organi imaju obavezu čuvanja određenih podataka koji ne smeju da dospeju u javnost. To se primenjuje svuda u svetu pa i kod nas. Kada bi pričali o zloupotrebi onda bi došli do toga da vi onda nikome ne smete da date ni svoj matični broj – ni opštini, ni poreskoj i slično. Ne bi onda trebalo da postoje ni službe koje imaju vaše podatke", objašnjava on.

Drugačije je pred kamerama

Kako je "Vreme" pisalo, praksa je pokazala da građani često menjaju ponašanje prema policijskim službenicima, kada su obavešteni da se razgovor snima. Kamere mogu da spreče upotrebu sile u nekim situacijama. Ovakva metoda poboljšava interakciju između policijskih službenika i učesnika u saobraćaju.

Brže rešavanje žalbi i tužbi građana koji se pozivaju na pogrešno sprovođenje zakona, prekomernu upotrebu sile ili druge oblike nedozvoljenog ponašanja takođe je jedna od prednosti korišćenja ovih kamera.

Potvrdni dokazi dobijeni na ovaj način, snimljeni podaci, slika, video, ton mogu se koristiti kao dokazi u hapšenju ili krivičnom gonjenju kao i u dokumentovanju pojava i prirode raznih vrsta prekršaja.

 

B.G./RTS/Euronews Srbija

 

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu