Zdravsto

LEKARI ODLAZE TRBUHOM ZA KRUHOM: Ko će nas lečiti

foto: a. anđić

Lekari u Srbiji: Dozvolili smo da budemo na dnu

Medicinski radnici i lekari odlaze iz Srbije zbog loših uslova rada i niskih plata. Dok njihove kolege u susednoj Ruminiji zarađuju četiri puta više, zdravstveni sistem se sve više oslanja na privatnu praksu

Lekari u Srbiji dobijaju titulu specijaliste nakon dugih 10 do 15 godina školovanja i usavršanja. Njihova plata se poredi sa džeparcem u odnosu to koliko zarađuju njihove kolege u regionu. 

Lekar specijalista u Srbiji mesečno zaradi oko 1.000 evra, dok njegov kolega u susednoj Crnoj Gori ili Makedoniji primi 1.500, u Hrvatskoj 2.700, Sloveniji 2.000 do 3.000, Albaniji i Bugarskoj oko 2.000 evra.

U Rumuniji ova zarada ide i do 4.000, a u Nemačkoj, zemlji u koju odlazi najveći broj zdravstvenih radnika iz Srbije, plata je i do 8.000 za specijalistu, a subspecijalista može da zaradi i 15.000 evra za mesec dana, prenosi Nova.rs.

“Ako poredimo naša primanja sa kolegama u okruženju i u svetu, treba da se stidimo kao država i sistem, što smo dozvolili da budemo na dnu. Nažalost, ni plata nije naš najveći problem, koliko je nepostojanje kadra, a sa tim u vezi i opterećenost poslom, broj dežurstava i organizacija posla, u kojoj ne možete da odete na normalan odmor, jer nema ko da vas pokrije”, kaže za Nova.rs neurolog dr Anđela Gavrilović, koja je ceo radni vek provela u KBC Zvezdara.

Bez zadovoljnog lekara nema zdravog naroda

Lekari rade posao za četvoro, a neretko od svoje plate kupuju uniforme i prevoz do posla.

Ljudi nam odlaze. Sada jedan čovek radi posao za četvoro, pa bi shodno tome, trebalo da primi četiri plate. Nekad je potrebno da se lekar klonira, da bude na pet mesta istovremeno da bi pokrio službu, a onda, posle svega, dobije bednu zaradu. Kad već radimo do iscrpljivanja, do poslednjeg atoma snage, onda bi bar bilo pošteno da imamo materijalnu kompenzaciju, jer nemamo psihološku, a ni onu od pacijenata koji su očajni, što je sasvim razumljivo. Ne zaboravimo da naša greška nekoga može koštati života, a kad nema relativno zdravog i zadovoljnog zdravstvenog radnika, onda nema ni zdravog naroda”, upozorava dr Gavrilović.

Lekarima u bolnicama nisu adekvatno plaćena dežurstva, ni prekovremeni rad, a obim posla se neprestano povećava.

 

Z.S./Nova.rs

 

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

 

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu