Politički folklor

Lutke na gotovs

Lutkarski aktivizam, odnosno korišćenje lutaka na političkim protestima, postalo je svetski hit posle demonstracija u Sijetlu 1999. Zemlja Srbija, poslovično mimo sveta, u čitavu priču unela je zanimljiv obrt: umesto revolucionara, pobunjenog naroda ili maštovitih antiglobalista, lutke su na ulicu izneli političari

U TRENDU:Akcija podmlatka G-17 Plus (Dušan Mihajlović,Marija Rašeta-Vukosavljević i Čedomir Jovanović)

Za razliku od još neizvesnih rezultata prepucavanja na liniji G17 plus – Liberali Srbije, propagandna bitka između ove dve stranke dobila je u subotu 8. novembra 2003. sasvim sigurnog pobednika. Naime, dok je u borbi portparolki, borbi lidera i borbi optužbi i kontraoptužbi još moguće svašta, istovremeni performansi podmladaka sukobljenih stranaka održani na beogradskom Trgu Republike još jednom su potvrdili da G17 plus uspešno prati svetske trendove, a da je liberalima bolje da se okanu svega što prevazilazi stare dobre konferencije za novinare. Naime, dok su liberali građanima delili lažne novčanice s likom Mlađana Dinkića, podmladak G17 plus je na Trgu postavio lutke s likovima Dušana Mihajlovića, Marije Rašete-Vukosavljević i Čede Jovanovića koje su na glavama imale rupe namenjene ubacivanju novčića. Iako su poruke obeju strana bile jasne, poklapanje tajminga malčice neukusno, a performansi (kompletno uzevši) potpuno nepotrebni, u korist stranke G17 plus ide jedna vrlo konkretna činjenica: lažne novčanice s likom ovog ili onog političara prodaju se u svakoj prodavnici kičerajskih suvenira na svetu, dok je iznošenje "politički angažovanih" lutaka na ulicu stvar kojom se trenutno bave teatrolozi, antropolozi, sociolozi i o kojoj opširno pišu svi ozbiljniji svetski mediji.

KRAljEVI I LUDE: Ako je verovati stručnjacima, svojevrsni pokretači lutkarskog aktivizma ("puppetry activism") bili su još stari Grci koji su pred svaki pozorišni festival ulicama nosili falusoidne simbole; običaj je nastavljen tokom srednjovekovnih karnevala, da bi tek u XVII veku počeo zapravo da liči na današnju modu. Zbog ubrzane modernizacije proizvodnje i sveopšte ekonomske krize, radnički protesti u Engleskoj postali su u to doba svakodnevna stvar – kako je britanska kruna strahovala od širenja revolucionarne propagande i početka građanskog rata, 1643. godine zabranjen je i rad pozorišta, što je bio događaj presudan za aktivističko lutkarstvo. Naime, upravo zahvaljujući nezaposlenim glumcima i lutkarima, sastavni deo svih tadašnjih protesta postala je lutka Panč (udarac): neotesana, neuredna, kukastog nosa, lutka je, navode istoričari, "bila simbol nižih klasa, ali i nekoga ko bi, bez bojazni od bilo kakvih posledica, mogao da se suprotstavi i biskupu i kralju, luda s dozvolom da se naruga svima". Verovatno poučeni engleskim iskustvom, vladari tokom narednih nekoliko vekova uglavnom nisu zabranjivali pozorišne predstave, pa je lutkarstvo bilo svedeno na satirične izvedbe poput onih koje i danas imamo priliku da gledamo. Lutaka – političara bilo je, tako, u Francuskoj XVIII veka, širom Evrope u XIX veku, kao i u doba antinacističke propagande. Tokom šezdesetih godina prošlog veka lutke su se povremeno pojavljivale na antiratnim demonstracijama, ali su, u konkurenciji sa živopisnom odećom, hipi muzikom, obiljem lakših i težih droga, prolazile uglavnom neopaženo.

Kao što to već biva i sa svim drugim segmentima protestne ikonografije, presudni uticaj na rast popularnosti lutkarskog aktivizma imali su policajci, odnosno njihovi nalogodavci. Naime, da demonstracije održane pred samit Svetske trgovinske organizacije u Sijetlu 1. decembra 1999. godine nisu razbijene na način na koji su razbijene, lutke verovatno ne bi ni ušle u modu. No, desilo se da su suzavac, premlaćivanje, desetine teško povređenih i uhapšenih privukli sve TV kuće koje drže do sebe, a među bezbroj "fotogeničnih" motiva mesto su našle kako "pojedinačne" lutke, tako i prave umetničke grupe čiji su se članovi pojavili na štulama, sa klovnovima, trbušnim plesačicama i po 15 metara visokim karikaturalnim likovima aktuelnih političara. Pošto su u oblacima dima, među lokvama krvi i nepomičnim telima na asfaltu inače zanimljive lutke izgledale još zanimljivije i potresnije, stvar je bila rešena. Popularne među TV snimateljima, efektne kod publike, lake za pravljenje, lutke su postale hit svih budućih antiglobalističkih, antiratnih i uopšte, antiprotesta. Uz tradicionalne lutkarske grupe "Bread & Puppet Theatre" ili "Paper Hand Puppet Intervention" iza kojih je više decenija lutkarskog pozorišnog i političkog iskustva, stvorene su brojne druge, laičke, okrenute isključivo lutkarskom aktivizmu. Zahvaljujući njihovoj posvećenosti, na internetu se danas mogu naći brojni manifesti i skoro filozofske teorije koje se tiču lutaka na demonstracijama, a teoretičari se već slažu u oceni da je u pitanju umetnost novog doba. Iliti, kako se navodi u jednom od manifesta, "to je anarhična umetnost, bazirana na parodiji i ruganju, čin ismevanja apsurdnosti ustanovljenih pravila; to je jedinstvena moć klovna da se čak i kralju nasmeje u lice".

VELIKI ISPITI: Uspešno dokazujući da su tokom demonstracija sve policije slične srpskoj (konkretno: ograničene i nemoćne pred maštovitošću demonstranata) američka policija nastavila je s greškama iz Sijetla i već tokom 2000. doprinela još većem rastu popularnosti političkih lutaka. Naime, pred Republikansku konvenciju u Filadelfiji 31. jula 2000. uobičajeno premlaćivanje i hapšenje nije se zaustavilo samo na demonstrantima: tom prilikom zaplenjeno je čak 300 lutaka, a demonstranti koji su ih nosili uhapšeni su, uz mogućnost kaucije od 10 do 500.000 dolara. I sve to pre nego što su demonstracije uopšte počele! Reakcija u svetu lutkarskog aktivizma bila je takva i tolika da nikome više nije palo na pamet da hapsi lutke, a sve sledeće demonstracije protekle su (bar što se lutaka tiče) u najboljem redu. Malo posle Filadelfije, pred održavanje Demokratske konvencije u Los Anđelesu, Socijalistička internacionala je vrlo eksplicitno navela s kakvim će se rekvizitima pojaviti, a veći neredi ipak nisu zabeleženi – jedan od rekvizita je, pri tom, bila lutka svinje u poslovnom odelu koja je simbolisala pohlepu multinacionalnih kompanija; na zadnjim džepovima pantalona poslovnog odela svinja je imala slike oba predsednička kandidata, Džordža Buša i Ala Gora, što je, kako su naveli socijalisti, "trebalo da simboliše zavisnost političara od velikog biznisa koji im finansira kampanje".

PRETEČA: Lutka Slobodana Miloševića

Trend se potom nastavio, s tim što su meta lutkara ubrzo postali i sami policajci. Na antirasističkim demonstracijama u Los Anđelesu u avgustu 2000. demonstranti su se pojavili sa četiri metra visokom lutkom policajca kojom je iznutra upravljalo troje, a spolja dvoje ljudi: džinovski policajac je u jednoj ruci nosio bejzbol palicu, a u drugoj kanister sa suzavcem. Kako je "suzavac" u stvari bio voda, a Los Anđeles u to vreme pakleno vreo, lutka je ovog puta imala i praktičnu funkciju rashlađivanja demonstranata. Istom prilikom, međutim, prikazane su i nešto tradicionalnije lutke, bar po poruci nalik na one socijalističke: jedna od njih bila je zeleno čudovište visoko preko četiri metra koje na uzici drži manju dvoglavu lutku, sa glavama Džordža Buša i Ala Gora.

PROMENA STILA: Posle toga, ređale su se aždaje, zmajevi, svinje (rezervisane skoro isključivo za predstavljanje multinacionalnih kompanija), svinje sa globusom u ustima (Svetska banka), a na demonstracijama protiv Međunarodnog monetarnog fonda pojavo se čak i Trojanski konj – poruka je ovog puta bila skrivenija i svodila se na tezu da su zajmovi koje MMF daje siromašnim zemljama "čaša otrova" koja siromašne čini još siromašnijim, a bogate još bogatijim.

Najava rata protiv Iraka, a zatim i sama vojna intervencija, donekle su, međutim, promenili uobičajenu ikonografiju. Na demonstracijama održanim u svim većim svetskim gradovima, do tada većinski prisutni predstavnici životinjskog sveta ustuknuli su pred likom američkog predsednika: u ovoj ili onoj varijanti, Džordž Buš se redovno pojavljivao, tako da bi statistika verovatno pokazala da je upravo on glavna inspiracija lutkarskih aktivista. No, demonstracije protiv rata u Iraku probudile su i lutkare amatere, što je, opet, uslovilo veću raznolikost u prezentaciji predsednika Buša. Na njujorškom protestu održanom u oktobru 2002. laici su verovatno odigrali i glavnu ulogu. Izvesnu Čelu Fiorini nije mrzelo da sa svojim suprugom za tu priliku doputuje čak iz Los Anđelesa i to odevena u Statuu slobode, sa krunom sačinjenom od logoa multinacionalnih kompanija – njen suprug bio je maskiran u Džordža Buša, a sedeo je na modelu rakete, sa sve lutkom potpredsednika Dika Čejnija ispred sebe. "U ovoj tački, prinuđeni ste da se svemu nasmejete. U suprotnom, možete da doživite jedino kompletan slom", objasnila je svoj poduhvat Čela Fiorini.

Bez obzira na takav pristup životu i ratu, lutkari profesionalci, baš kao i lutkari amateri, pokazali su par meseci kasnije da ovu vrstu angažmana ipak ne shvataju olako. Kad su stvari u Iraku već postale preozbiljne, lutke na demonstracijama u potpunosti su ispratile takav trend. Na demonstracijama u Vašingtonu, održanim 17. marta 2003, kolonu od nekoliko desetina hiljada demonstranata predvodile su tri lutke: Bogorodica sačinjena od gaze sa lutkom mrtvog deteta u rukama; lutka Džordža Buša sa okruglom glavom, sa nosom poput sokolovog kljuna i bombom koja mu se njiše u desnoj ruci i, konačno, lutka sačinjena po modelu žene koja jeca na Pikasovoj slici Gernika. Za neke jeziva, a za neke suviše kič, ovakva predstava ipak je bila u skladu sa pitanjima tada prisutnim u američkoj javnosti: "Ukoliko novi rat u Iraku bude nalik na onaj poslednji, desetine hiljada iračkih mladića biće raskomadano letećim metalom, pretvoreno u pepeo i buldožerima utovareno u rovove. Lutka koja se njiše iznad mora bubnjara i veselih kostima, čini se na prvi pogled otužno neadekvatnim – pomalo čak i budalastim – simbolom", napisao je novinar "Vašington posta" Filip Kenikot, ističući odmah potom da ta i takva lutka u tom i takvom trenutku ipak ima višestruku ulogu. "Posmatrajući stvari s pozicija lutkarskog aktivizma, lutka je neka vrsta odgovora, stava, kritike koja je obeležila novo doba političkih protesta, bilo da su u pitanju antiglobalistički ili antiimperijalistički skupovi. S druge strane, lutka označava i da su poruke s protesta postale nekoherentne i brbljive; da postoji nemoćna nostalgija za daleko smislenijim protestima iz šezdesetih; konačno, da protestima nedostaje intelektualna težina."

ANTIGLOBALISTIČKA META: Lutka Džordža Buša

Kakve god da su bile kritike, lutke su posle poslednjih antiratnih protesta definitivno postale sastavni deo svakih iole bitnijih demonstracija. Prave se od najrazličitijih materijala, profesionalno i amaterski, s jasnom i dubokom ili tek duhovitom porukom, ali se prave, izučavaju, analiziraju i komentarišu. Ipak, u moru analiza, pozivanja na istoriju, magiju, vudu lutke, karnevale i sve moguće i nemoguće "lutkarske situacije", fenomen lutkarskog aktivizma možda je najbolje objasnila dvadesetogodišnja lutkarka Martina Mafalda: opisujući lutku koju pravi za antiglobalističke demonstracije najavljene za 19. novembar u Majamiju, Mafalda je jednostavno konstatovala da je za "jednu revoluciju jako važno da bude estetski ugodna".

U međuvremenu, zemlja Srbija, poslovično mimo sveta, u čitavu priču unela je zanimljiv obrt. Umesto revolucionara, pobunjenog naroda, maštovitih antiglobalista i ostalog lutkarskog sveta, lutke su na ulicu izneli političari. Ako tu činjenicu prenebregnemo i prepustimo je nekim stručnijim analizama, ako pri tom pretpostavimo da su i političari ljudi kao i svi ostali i ako imamo u vidu sva dosadašnja tumačenja lutkarskog aktivizma, pojava Dušana Mihajlovića, Marije Rašete-Vukosavljević i Čede Jovanovića na Trgu Republike mogla bi da znači: nostalgiju za "daleko smislenijim protestima"; "neadekvatni – pomalo čak i budalasti – simbol"; način da se svemu nasmejete. Ili se to neko možda dosetio da nam makar afere učini "estetski ugodnim"?

Srpska avangarda

Analizirajući lutkarski politički bum i datirajući njegov početak na demonstracije u Sijetlu 1. decembra 1999, strani analitičari obično ne pominju nešto što bi Srbiju definitivno svrstalo u zemlju lutkarske avangarde. Naime, na početku zimskih protesta 1996-97, kolonu demonstranata predvodio je džip na kojem je bila postavljena lutka Slobodana Miloševića u zatvorskom odelu sa okovima oko ruku i nogu. Sve do 5. decembra, lutku je držao aktivista Srpskog pokreta obnove Dejan Bulatović. Tog dana, međutim, Bulatović je uhapšen, a zvanično obrazloženje glasilo je da je zaustavljao saobraćaj i maltretirao vozače u centru grada: okolnosti tog hapšenja nikada nisu do kraja razjašnjene, identitet policajaca koji su pretukli Bulatovića nije utvrđen, ali je u javnosti upamćeno da je zbog lutke bivšeg predsednika ipak neko stradao.

Tri godine posle toga, 22. septembra 1999. godine, na mitingu Saveza za promene oko pet hiljada okupljenih građana aklamacijom je osudilo potpredsednika tadašnje vlade Milovana Bojića zbog katastrofalnog stanja u zdravstvu: na tom skupu, održano je "suđenje" odgovornima u zdravstvu na kojem je Bojić bio "prisutan" u vidu lutke.


Crnogorska avangarda

Na tradicionalnom kotorskom karnevalu koji se održava početkom marta svake godine običaj je da lutki koja predstavlja krivca za sve loše što se dogodilo u proteklih godinu dana sudi "Slavni sud komunitadi kotorske". Iako se "suđenje" svaki put završava spaljivanjem "krivca", karneval održan 1. marta 2000. bio je u tom smislu naročito zanimljiv. Naime, za krivca je te godine proglašen "Galo Skuribanda" – visoka bela lutka sa improvizovanim metalnim dimnjakom na glavi, s brkovima poput Momira Bulatovića i nosem poput nosa Bila Klintona. Skuribanda je proglašen krivim zbog restrikcije struje tokom novogodišnje noći, zbog visoke cene i lošeg kvaliteta vode, kao i problema Kotora s telefonskim vezama. Spaljivanju krivca i odsecanju njegove glave prisustvovalo je, tvrdi se, od 10.000 do 15.000 ljudi.


Predsednik na dugme

Poslovično sposobni da na vreme shvate aktuelne trendove, američki sitni preduzetnici iskoristili su popularnost lutkarskog aktivizma i lansirali liniju lutki američkih predsednika. Ništa čudno da lutke nisu prilično politički aktivne: pritiskom na određeno dugme, određena lutka izgovara određene rečenice. Pritiskom na dugme na leđima, za sada najpopularnija lutka Džordža Buša izgovara 17 patriotskih fraza koje je predsednik izgovorio u različitim prilikama i to, kako navodi proizvođač, "Bušovim sopstvenim glasom". Za one manje patriotski orijentisane, pritiskom na drugo dugme, lutka visoka 32 cm izgovara Bušove "bisere".

Pored Buša, firma Talking Presidents nudi i Bila Klintona, Džona Kenedija, Ričarda Niksona i Ronalda Regana. Lutke koštaju 29,99 dolara, a poslednji hit je "Top Gan Džordž Buš" – američki predsednik u punoj ratnoj opremi.

Iz istog broja

"Knjaz Miloš" čeka Divca

Što te nema

Miša Brkić

Intervju - Dejan Cvetković, generalni direktor Majkrosofta za SCG

Brže, bolje, više

Biljana Vasić

Medijski magnat iz Lazarevca

Ovde Raka Ešinger

Dragan Todorović

Sunčana strana ulice

Sretni dobitnici

Dimitrije Boarov

Uvod u novi život

Milka i tranzicija

Slobodan Georgijev

Predsednički finiš

Izbori, gospodo, sutra

Milan Milošević

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu