Lik i delo

Mira Stupica

Glumica veka

Osnovni podaci: Rođena je 17. avgusta 1923. godine u Gnjilanu, i do sada je šezdeset godina života provela glumeći. Bila je član Narodnog pozorišta u Beogradu, u Šapcu, u Nišu, Jugoslovenskog dramskog pozorišta i Hrvatskog narodnog kazališta. Na scenama ovih i drugih teatara bila je Šekspirov Puk, Držićeva Petrunjela, Molijerova Klodina, Goldonijeva Mirandolina, Krležina Melita i Barunica Kasteli, Rankovićeva Glorija, Lorkina Verenica, Nastasja Filipovna i Grušenjaka Dostojevskog, Pirandelova Generalica, Havelova Marija, Nušićeva Živka, Brehtova Dženi… Glumila je u televizijskim serijama "Bukvar", "Priče iz fabrike", filmovima "Bakonja fra-Brne", "Jara gospoda", "Hanka", "Krvava bajka", "Narodni poslanik", "Roj", "Mali čovek"… Svoj život, uglavnom glumački, opisala je u knjizi "Šaka soli". Sada igra Kseniju u predstavi "Princeza Ksenija od Crne Gore" u Crnogorskom narodnom pozorištu iz Podgorice, i piše drugu knjigu, "Ja o njima, oni o meni".

Glumica veka: Kolege koje su je u anketi "Večernjih novosti" proglasili najboljom glumicom XX veka zamolila je da, ako već mora da nosi "teret slave", onda neka prvu polovinu veka prenesu na Žanku Stokić, a ona će se "sa ovom drugom polovinom nekako izboriti", i javno poželela da se ime Bojana Stupice, njenog supruga i reditelja, ne vezuje za istoimeni lokal često pominjan u crnim hronikama, već za Jugoslovensko dramsko pozorište, koje je on osnovao.

Kako je počela: Kao đak Trgovačke akademije u Beogradu. Prema nekim podacima, debitovala je 1940. godine u Umetničkom pozorištu, a ona kaže da je to bilo za Novu 1941. godinu. Seća se da ju je nakon jedne amaterske predstave gledao Viktor Starčić, tada čuveni glumac, i upitao: "Mala, hoćeš li ti da budeš glumica?" Seća se i stanja koje je to pitanje u njoj izazvalo: "Iz svake moje ćelije, iz svesti i podsvesti, iz čitave mene sve se sručilo u jedno – da!"

Prva profesionalna uloga: U Narodnom pozorištu, sa prvim suprugom Milivojem Popovićem Mavidom. "U Đidu Janka Veselinovića. Igrali smo dve glavne uloge. Tako se zaljubismo, uzesmo i dobismo kći Minu. Ali, taj brak je kratko trajao…"

Vrhunac karijere: U Jugoslovenskom dramskom pozorištu, u vreme saradnje sa Bojanom Stupicom. "On je bio i moj Pigmalion i moj univerzitet", govorila je o njemu." U početku karijere igrala sam subrete, đavolice – komedijske uloge. Bojan mi je proširio opus, umeo je da pročita sve moje ženske i umetničke sadržaje. Imao je šifru za moje biće, znao je na koje dugme da pritisne da se sve to otvori i da pod njegovim rukama postanem izvajana i kao žena i kao glumica."

O filmu: "Sebe smatram pre svega pozorišnom glumicom. Ja i film nekako smo se mimoišli. Kad sam, posle rata, bila mlada i lepa žena, u našim filmskim pričama narod je bio u prvom planu, a ne lične sudbine. Kad se stvar okrenula, ja sam, da tako kažem, precvala i stigle su druge mlade i lepe. Meni su davali da igram majke i slične uloge koje me baš nisu proslavile."

Neostvarena uloga: Kleopatra u "Antoniju i Kleopatri", iako joj je bila dodeljena. Bojan Stupica je režirao, a Ljuba Tadić igrao Antonija. Ali: "U to vreme smo imali dosta posla, bili umorni, pa i opstruirali probe. Bojan se naljutio, zatvorio sa treskom knjigu i rekao da neće da radi sa dva kabotena."

Prva dama: Postala je udajom za Cvijetina Mijatovića, tada predsednika SFRJ. "Došla sam zrela u taj brak. Sa mnogo pročitanih stranica života tako da mi je titula prve dame u teatru koji se zove politika bila nevažna. Kada se toga setim, uvek se blago i ironično osmehnem. Znala sam da su mi sve druge uloge bile važnije i ozbiljnije." Da li je uticala na muževljev posao? "Niko ne pita suprugu hirurga da li ona uveče u krevetu utiče na muža kako će sutra nekoj babi da izvadi žuč."

O političarima: Najviše ju je očarao Pertini: "svojim životnim stavom, svojim ponašanjem i svojom beskrajnom skromnošću. Živeo je, sa suprugom Klarom, u dvosobnom stanu."

Šta bi rekla o sebi: "Ne bih ja nikome o sebi pričala. Znate, ovo što sam ja na vrhu, ova glava, to je naš marketing koji nas prodaje na najbolji mogući način. Taj marketing u izlog stavlja sve najbolje stvari koje imamo, a sve one manje vredne trpa negde po našim budžacima. Pošto ja poznajem i svoje budžake, nisam baš suviše oduševljena samom sobom."

O prolaznosti života: "Nemam osećaj da je moj život brzo prošao. Kada se samo setim svega, ne mogu da verujem da je sve to stalo u samo jedan život od sedamdeset i nešto godina. Bilo je dugačko, bilo je gusto i bilo je intenzivno."

Iz istog broja

Mionica, centar epicentra

Bajka i princeza

Dragan Todorović

Vojna diplomatija

Pukovnikova pisma

Miloš Vasić

Nacrt zakona o duvanu

Monopol monopola

Zoran Majdin

Intervju - dr Dragor Hiber, predsednik Upravnog odbora Telekoma Srbija

Mobilna mućkalica

Dimitrije Boarov

Reagovanja

Rušenje „Ušća“

Arh. Dušan Milenković, projektant palate "Ušće"

Privatizacija zrenjaninskog Dijamanta

Ko podmazuje uljaru

Tamara Skrozza

Ostavke Dušana Mihajlovića

Ponuđen kao počašćen

Jovan Dulović

Novi zahtevi Karle del Ponte

Svi putevi preko Haga

Nenad Lj. Stefanović

Skupština Srbije

Skandal

Milan Milošević

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu