Monopol u Sloveniji

Iako antimonoposka komisija u Sloveniji postoji već više od deceniju, mnogi imaju osećaj da ona ne postoji, a za nju čak kažu da štiti monopol

U Sloveniji antimonopolska komisija (Urad za varstvo konkurence) postoji od 1994. godine, skoro koliko i država Slovenija. Mnogi smatraju da ne radi svoj posao i da štiti firme čiji je vlasnik ili suvlasnik država. Tako se u proteklim godinama često postavljalo pitanje da li najveći trgovac u Sloveniji, Merkator, ima monopolski položaj. Na kraju se uvek ispostavilo da je blizu te granice, ali da je nije prešao. Merkator, naime, ima u vlasništvu oko 40 odsto slovenačkog tržišta, a polemika je opet bila aktuelna kad je u poslednjih godinu dana preuzimao jednog od većih slovenačkih trgovaca Eru i dobio pozitivno mišljenje antimonopolske komisije. Posle preuzimanja se oglasio Igor Mervič, generalni direktor drugog najvećeg trgovca u Sloveniji – Spara iz Holandije, za koji licencu u Grčkoj ima Veropulos, takođe prisutan i u Srbiji. Mervič je tako za poslovni dnevnik "Finance" u maju ove godine rekao da antimonopolska komisija ne štiti konkurenciju, nego stvara monopole umesto da ih razbija.

Negativnih mišljenja o radu komisije ne manjka. Donedavni predsednik uprave drugog najvećeg operatera u Sloveniji – Simobil, koji je u vlasništvu austrijskog Mobilkoma, rekao je za "Finance" da u slovenačkoj privredi nema kulture konkurencije. "Antimonopolska komisija je samo tigar na papiru, kome manjkaju nezavisnost i moć da bi mogao da deluje kako treba. Osim toga predsednik komisije Andrej Plahutnik je do sada mislio da će biti zamenjen ako bude delovao", rekao je Thaler. Ta izjava opisuje sliku borbe protiv monopola u Sloveniji, a sličnog mišljenja je i dekan Ekonomskog fakulteta u Ljubljani Maks Tajnikar: "Antimonopolska komisija je potrebna u svim tržišnim ekonomijama, ali naša nije previše učinkovita, nego više štiti državu od konkurencije."

Primera gde bi antimonopolska komisija u Sloveniji mogla odlučnije da reaguje ne manjka. Jedan od njih je mobilni operater Vega, u vlasništvu američkog Western Wireless International. Vega je tužio komisiji i sudu najvećeg operatera u Sloveniji Mobitel, koji je inače u državnom vlastništvu i ima preko 70 odsto tržišnog udela, zbog zloupotrebe vodeće pozicije sa svojom politikom cena. Komisija je odlučila da Mobitel nije zloupotrebio svoj vodeći položaj, a Western Wireless International se ubrzo potom povukao sa slovenačkog tržišta. Monopolista u Slovenačkoj industriji pića Pivovarna Laško, prilikom preuzimanja jedinog većeg konkurenta Pivovarne Union, borila se sa Inbevom. Višegodišnja bitka se završila pobedom Pivovarne Laško, koja je u industriji pića u Sloveniji, pored Pivovarne Union, vlasnik i Radenske i Fruktala, a komisija nije mišljenja da Laško ima monopol.

Još jedan primer je Telekom Slovenije, koji je vlasnik Mobitela, a i najvećeg internet provajdera Siol. U poslednjih godinu dana mnogima je onemogućavao pristup na internet kod konkurentskih provajdera, sa navodnim obrazloženjem da pristup nije moguć ili je trajao više meseci. S druge strane, brzi pristup na Telekomov Siol bio je moguć. Zato je Agencija za telekomunikacije kaznila Telekom, a od tada mnogi korisnici interneta, koji su se ranije zbog spomenutih problema ustručavali da sa Siola pređu na drugog provajdera, postaju korisnici konkurentskih provajdera.

Na tapetu je bila i prodaja bureka. Pre dve godine svi prodavači u Ljubljani omiljenog bureka, podigli su cenu ovog proizvoda i izjednačili je na 450 tolara (1,9 evra). Prodavači bureka su se međusobno dogovorili o ceni i to priznali za list "Finance". Pošto je tako otkriven monopolni dogovor, upozorena je komisija i očekivano je da se pozabavi tim problemom. Mada je od tada prošlo već godinu i po dana, rezultata komisije po tom pitanju još nema, jer kako kažu, prednost imaju drugi slučajevi.

Sve u svemu, u Sloveniji ima dosta problema na području borbe protiv monopola, pa i zaštite "nacionalnih interesa". Na primer, u Sloveniji postoji naftna kompanija Petrol, koja ima oko 300 pumpi, što znači manje-više na svakom ćošku. Jedini veći konkurenat mu je austrijski OMV, koji je do pre dve godine imao slovenačkog partnera sa polovičnim udelom. Daleko iza su mađarski Mol in i italijanski Agip, sa samo nekoliko pumpi. Petrol, znači, ima skoro monopolski položaj u Sloveniji i sva sreća da je OMV imao slovenačkog partnera, jer bi mogli pomisliti da bi ostao na nivou Mola i Agipa i danas ne bi imao oko 100 pumpi.

Zadaci antimonopolske komisije

Na osnovu Zakona o sprečavanju zloupotrebe konkurenijce u Sloveniji je bio ustanovljen Urad za varstvo konkurence (antimonopolska komisija). Kao što nalaže Zakon, ta komisija kod sprovođenja svojih zadataka mora da bude nezavisna i samostalna. Komisija nadzire primenjivanje spomenutog zakona, prati i analizira stanje na tržištu, vodi postupke i pronalazi rešenja u skladu sa zakonom, te daje mišljenja Državnom zboru i Vladi. Komisija ujedno proučava sporazume koji navodno ograničavaju konkurenciju na tržištu, te navodnu zloupotrebu vodećeg položaja na tržištu. Komisija i odobrava ili zabranjuje spajanje dve ili više kompanija, kao i preuzimanje jedne kompanije od strane druge.

Iz istog broja

Vreme uspeha

Biznis

Intervju – prof. dr Radovan D. Vukadinović, predsednik Saveta Komisije za zaštitu konkurencije

Zakon i procedure

M. V

Kako to rade drugi

Hrvatsko iskustvo

Danijela Jozić, Business.hr, Zagreb

Dosije - antimonopolska politika

Slab temelj za krupne reči

Jasmina Lazić, Marija Vidić

Standard – statistika, naša dika

Korpa pretpostavki

Zoran Majdin

Zdravstvo

Zloupotreba bolesnih

Branka Kaljević

Baština Jedinice

Tigrova reč

Slobodan Bubnjević, jedinica@vreme.com

Afere

Teške reči

Dejan Anastasijević

Portret savremenika – Boris Tadić, predsednik Srbije i Demokratske stranke

Mandat, ovlašćenja i komentari

Dragoslav Grujić i Dokumentacioni centar "Vreme"

Politički život

Ustavni tajming

Milan Milošević

Skandali

Šta Srbija zna o Mladiću?

Miloš Vasić

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu