foto: mc

Nedelja


Pritvor i krivični progon

Represija zbog obešene lutke predsednika

Dan nakon petog Potesta protiv nasilja, u nedelju, pripadnici policije i Bezbednosno-informativne agencije (BIA) uhapsili su u Beogradu novinara i pisca Boška Savkovića (61), zbog sumnje da je noseći na protestu “obešenu lutku” Aleksandra Vučića izvršio krivično delo pozivanje na nasilnu promenu ustavnog uređenja, a potom mu je određen i pritvor u trajanju do 30 dana.

Već tokom protesta, u subotu uveče, režimski mediji usredsredili su se na snimak lutke zakačene na jednom transparentu koju je u masi okupljenih malo ko primetio i krenuli su da optužuju organizatore kako žele da obese predsednika Srbije, a i sam Vučić u svojoj prvoj izjavi nakon protesta, uveče tog dana, pripisao je okupljenima kako žele da ga pošalju na vešala, ali on, eto, sve njih ipak poziva na jedinstvo i zajedničku borbu za napredak Srbije.

U širenju nove kampanje na osnovu dela jednog od preko 50 hiljada učesnika protesta (slično je bilo pre četiri godine tokom protesta “Jedan od pet miliona”) uključili su se od nedelje ujutru svi mediji pod kontrolom vlasti. “Politika” je, na primer, u utorak osvanula sa glavnim naslovom “Lov na Vučića” i zaključkom kako se u javnosti “legitimizuje ideja da srpskog predsednika treba ubiti”. Reagovali su promptno i državni organi – policija, BIA i tužilaštvo – pa je novinar Savković fasovao pritvor i ozbiljnu krivičnu prijavu, iako mnogi pravnici i organizacije za zaštitu vladavine prava i ljudskih prava tvrde da Savković, nosio spornu lutku ili ne, ne može krivično da odgovara, a još manje da čami u zatvoru.

“Obaveštavamo domaću i međunarodnu javnost da se još jednom u Srbiji sprovodi organizovano zastrašivanje građana i grubo kršenje slobode izražavanja od strane najviših državnih organa. U političkoj kritici, sloboda izražavanja može biti šokantna, neprijatna, pa čak i uvredljiva, ali su državni organi i funkcioneri dužni da je trpe kao donosioci odluka i zbog pozicije moći koju zauzimaju u društvu. Ovakav vid kritike sreće se često na političkim protestima širom sveta na kojima se fizički uništavaju lutke sa likovima javnih funkcionera, i u demokratskoj državi građani ne smeju trpeti posledice zbog mišljenja izraženog na taj način”, kaže se u saopštenju Komiteta pravnika za zaštitu ljudskih prava (JUKOM), koje je podržalo još 19 udruženja i organizacija, i podseća da je hapšenje osudio i Evropski ekonomski i socijalni komitet. Za danas (četvrtak) najavljen je protest ispred Palate pravde zbog hapšenja Savkovića.


Crna statistika

Veliki broj poginulih u saobraćaju

foto: a. stevanović


Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) objavilo je da je od početka godine u saobraćajnim nesrećama u Srbiji poginulo 186 osoba, a povređeno je više od 6300, te da je neprilagođena brzina bila uzrok više od polovine najtežih nezgoda na putevima. U policijskom saopštenju kaže se da vozači čine 41 odsto poginulih, da 53 odsto stradalih putnika u automobilima nisu koristili sigurnosni pojas, kao i da oko petinu poginulih čine pešaci.

Prošle godine ukupno je u saobraćajnim nesrećama poginulo 535 osoba, za 14 više nego u 2021. godini, a i u toj godini zabeležen je porast broja smrtno stradalih u odnosu na prethodnu, kada su na putevima Srbije život izgubile 492 osobe. Do te 2020. godine više od dve decenije beležen je iz godine u godinu pad broja stradalih u saobraćaju.

Početkom prošle godine Agencija za bezbednost saobraćaja objavila je sumorne uporedne podatke koji govore da je u 2021. godini broj stradalih u udesima na milion stanovnika u Evropskoj uniji 44, a u Srbiji – 76.


Dan donora organa

Srbija na dnu evropske lestvice

foto: tanja valič / tanjug


Na Nacionalni dan donora, koji se u Srbiji već sedam godina obeležava 6. juna, ukazano je “na važnost doniranja i transplantacije organa kao najodgovornijeg, najsolidarnijeg i najhumanijeg čina koji jedan čovek može da učini za drugo ljudsko biće”. I pored stalnih apela i akcija, broj donora u našoj zemlji i dalje je veoma mali i daleko od neophodnog, a pre pandemije bilo ih je tek šest na milion stanovnika. Zabrinjavajući su i podaci da je od početka godine urađeno tek 15 transplantacija, a istovremeno skoro 736 osoba čeka transplantaciju bubrega, 66 jetre, 36 transplantaciju srca…

“Srbija je na dnu evropske lestvice po broju donora na milion stanovnika, a poražavajuća je činjenica da su prošle godine urađene samo dve kadaverične transplantacije organa. Ono što obećava i verujem da je tome doprinela ova kampanja jeste to da je od početka ove godine duplo više saglasnosti nego cele prošle godine”, izjavio je Mladen Todić, osnivač udruženja pacijenata “Zajedno za novi život”, i podsetio da su 20 puta veće šanse da će vam u životu biti potreban donor nego što ćete biti u prilici da budete donor i da samo jedan donor može da spase čak osam života.


Košarkaški nesporazumi

ABA finale pod znakom pitanja

foto: strahinja aćimović / tanjug


Pošto je beogradski Partizan odigrao pet utakmica četvrtfinala košarkaške Evrolige sa Realom, pomerene su mu utakmice četvrtfinala i polufinala regionalne ABA lige, i tek je u utorak uveče u trećoj utakmici sa ljubljanskom Cedevita Olimpijom obezbedio plasman u finale, gde ga očekuje gradski i najveći rival, Crvena zvezda. Ali, ABA je prošle nedelje objavila termine svog finala, koji se poklapaju sa dva dana ranije objavljenim terminima finala Košarkaške lige Srbije (KLS), i ponovo se zakuvalo u regionalnoj košarci i ponovo u saopštenjima i negodovanju prednjači Zvezda, koja se plasirala u oba finala.

Iz kluba kojim rukovodi Nebojša Čović poručuju da će prvo igrati finale državnog prvenstva, pa potom regionalnog, a rešenje ABA lige i kasnije tumačenje sportskog direktora Milije Vojinovića nazvali su “skandaloznim” i “sramnim”. Podsetili su javnost da su još 23. maja obezbedili plasman u finale ABA lige i naglasili da celokupnu završnicu ABA lige – bezbrojna odlaganja, pomeranja termina finala koje se završavalo prethodnih sezona već polovinom aprila – smatraju svojevrsnim skandalom i urušavanjem već narušenog ugleda i integriteta te lige.

A pre novog slučaja i skandala u najavi, Partizan je drugu sezonu zaredom odbio da igra završnicu KSL-a (igraju pet srpskih klubova iz ABA lige i tri najbolja iz KSL-a), tako da Zvezda u finalu državnog prvenstva čeka pobednika duela između Mege i FMP-a. Pomenuti sportski direktor ABA lige Vojinović tvrdi da je ranije dogovoreno da se finale KLS-a igra nakon finala ABA lige, kao što je ABA liga sačekala epilog Evrolige, ali iz Zvezde ponavljaju da je drugačije planirano i da su na vreme upozoravali upravu ABA lige, a uz to ističu i kako se “zbog interesa nacionalnih timova Srbije okreću KLS-u”, takmičenju koje im je “kao srpskom klubu izuzetno važno”. Iz Partizana se ovim povodom nisu oglašavali, a košarkaška javnost ipak očekuje da će ubrzo rukovodstva ABA lige i Zvezde naći kompromisno rešenje, te da će se finale regionalne lige između “večitih rivala” ipak igrati.

Iz istog broja

Opozicija i građani

Vraćaju li se otpisani

Željko Bodrožić

Istraživanje BIRN-a

Svi kvadrati Dejana Stankovića

Aleksa Tešić

Kosovska hronika

Reanimacija Ohridskog sporazuma

Slobodan Georgijev

Skraćenje nastave u Srbiji

Predsednik zvoni za kraj škole

Nemanja Rujević

Organizovani kriminal

Narkodilerska šaputanja na telefonu

Filip Mirilović

Intervju: Gordan Matić, reditelj i doskorašnji direktor FCS-a

Lakše je kontrolisati jednog čoveka nego petoricu

Sonja Ćirić

Čudesni svet tendera

Ko čuva naše pruge

Petar A. Živković

Intervju: Miroslav Aleksić

Kasno je za dijalog

Radmilo Marković

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu