Sto dana Vlade

DETALJAN KOALICIONI SPORAZUM: A. Vučić, I. Dačić i M. Dinkić / foto: tanjug

Obećanja, mere i odstupanja

Balkanska istraživačka mreža (BIRN) sprovodi projekat "Izrada mehanizama za posmatranje i merenje politika Vlade" pod pokroviteljstvom NED-a i Ambasade Velike Britanije u Beogradu povodom sto dana Vlade. Ovaj dodatak predstavlja sažetak monitoringa u oblastima borbe protiv korupcije, zdravstva, prosvete, javnih finansija i privrede. BIRN je zamolio četiri stručnjaka iz ovih oblasti da napišu komentar imajući pred sobom konsolidovanu matricu koja sadrži obećanja i mere Vlade u ovim oblastima

Cilj sistematskog praćenja rada aktuelne Vlade Srbije (izabrane 27. jula 2012. godine) bio je da se utvrdi u kojoj meri i na koji način su realizovani predizborne najave i obećanja stožernih stranaka vladajuće koalicije iznete tokom predizborne kampanje, ali i u programima i izbornim platformama stranaka, Ekspozeu mandatara i Koalicinom sporazumu.

Kako je dugoročan cilj projekta ne samo utvrđivanje donetih mera i zakonskih rešenja, već i njihovih efekata na praksu i život građana i građanki, korišćeni su i sekundarni izvori koji sadrže evaluacije javnih politika u različitim oblastima, pre svega Izveštaj Evropske komisije o napretku Srbije, izveštaji Svetske banke, mišljenja međunarodnih institucija. Naravno, efekti mnogih predloženih rešenja mogu biti sagledavani samo dugoročno.

Na osnovu istraživanja koje je sproveo CESID u januaru 2012, identifikovane su četiri oblasti koje su građani i građanke Srbije ocenili kao prioritetne. To su: ekonomski oporavak, u krajnjem cilju povećanje životnog standarda, borba protiv korupcije, poboljšanje stanja u zdravstvu i obrazovnom sistemu. Nije iznenađenje da su i političke stranke ove oblasti prepoznale kao ključne.

PARTIJE I PODELA RESORA: Monitoring predizborne kampanje ukazao je na konkretne reformske mere i poteze koje su u svakoj od ovih oblasti ponudile političke partije kao operacionalizaciju postavljenih ciljeva. Stranke su se međusobno razlikovale po tome kojoj su od tema pridavale najveći značaj, ali i koliko su postavljeni ciljevi bili konkretni. Tako su najveću pažnju ekonomskom razvoju posvetili Ujedinjeni regioni Srbije (URS) i Srpska Napredna stranka (SNS), Socijalistička partija Srbije (SPS) nešto manje, ali je sa druge strane njihov predizborni program bio okrenut pitanjima socijalne pravde i jednakosti, a samim tim i više usmeren ka socijalnim resorima, zdravstvu i obrazovanju (koje se i dalje smatra više socijalnom nego razvojnom kategorijom).

Koalicija URS je, kao što je i očekivano, akcenat stavila na regionalni razvoj i podsticaje privredi, dok je SNS više bio okrenut smanjivanju javne potrošnje i uštedama u budžetu, te smanjenju različitih vrsta zloupotreba u javnom sektoru. Borba protiv korupcije je bila druga tema po zastupljenosti u predizbornim porukama, slabije operacionalizovana od ekonomije. Zanimljivo je da i podela resora koja je usledila nakon izbora Vlade u najvećoj meri odgovara oblastima koje su stranke akcentovale tokom kampanje.

Praćenje rada Vlade od avgusta do novembra 2012. pokazalo je u kojim je oblastima najviše urađeno, koje su konkretne mere donete, kao i u kolikoj meri one odgovaraju ciljevima postavljenim tokom kampanje. Takođe, monitoring rada Vlade omogućio je da se sagleda i u kojoj oblasti je urađeno najmanje, ali i gde su evidentirana najveća odstupanja u odnosu na obećanja i postavljene programske ciljeve. Negde su predložena strateška rešenja koja omogućavaju ostvarivanje postavljenih ciljeva, ali su u praksi primenjena rešenja koja ne odgovaraju ili čak potpuno odstupaju od postavljenih ciljeva i datih obećanja. Kako bi se stekla što celovitija slika rada aktuelne vlade, praćene su i reakcije javnosti, ocene stručnjaka, korisnika mera i onih na koje se promene odnose, a ove debate su omogućile i detaljnije razmatranje nekih od predloženih rešenja u javnosti.

ŠTA JESTE, A ŠTA NIJE URAĐENO: Najviše mera, prvenstveno zakona i predloga zakona, usvojeno je u oblasti ekonomije. To je uslovljeno i rebalansom za 2012, a zatim i predlogom budžeta za 2013. godinu. Ekonomske reforme bile su najintenzivnije upravo u delu budžeta i poreske politike, ali ne i reforme poreske administracije, kao i u oblasti uštede javnih finansija. Mere koje najviše odgovaraju predizbornim obećanjima odnose se na izmene naplate PDV-a kada je mala privreda u pitanju, predlog zakona o rokovima naplate potraživanja i smanjenje parafiskalnih nameta. Obećanje koje nije ispunjeno, odnosno čije je usvajanje odloženo, jeste smanjenje poreza na dohodak. Porez na dobit, porezi po odbitku, PDV su povećani i predstavljaju osnov povećanja priliva u budžet, dok su najveće uštede ostvarene na smanjenju subvencija, za sedam milijardi dinara, ali nije precizirano o kojim je subvencijama reč. Sporne su takođe i odredbe o centralizaciji sopstvenih prihoda, koje su zajedno sa ukidanjem lokalnih taksi izazvale nezadovoljstvo lokalnih samouprava.

Ukidanje agencija je svedeno na predlog od sedam agencija i način uštede je ostao upitan, imajući u vidu i zabranu otpuštanja u javnom sektoru i dalje finansiranje aktivnosti agencija u okviru nadležnih ministarstava.

Ulaganja u poljoprivredu su ostala na nivou subvencionisanja proizvodnje, ne i plana investicionih ulaganja, a budžet za poljoprivredu je povećan za 25 odsto u predlogu budžeta za 2013, što je oko 4 odsto ukupnog budžeta i ne odgovara najavljenom dvostrukom povećanju agrarnog budžeta.

Najveće odstupanje, koje je ujedno izazvalo i najviše polemike u javnosti jeste Zakon o javnim preduzećima, čiji je cilj departizacija i profesionalizacija javnih preduzeća, a iz kog je u poslednjem trenutku izostavljena odredba koja se odnosi na to da direktori javnih preduzeća ne mogu biti članovi stranaka.

Malo je preduzeto u oblasti borbe protiv korupcije, bar kada su u pitanju sistemska rešenja i mehanizmi, odnosno izgradnja kapaciteta nezavisnih mehanizama. Zakon o javnim nabavkama, čiji je nacrt pripremio Ekonomski savet Srpske napredne stranke, nije se još našao u proceduri, iako je njegovo usvajanje bilo predviđeno za oktobar.

U oblasti zdravstva akcenat je više bio na operacionalizaciji ciljeva – najavi izmena i procedura, nego na usvajanju konkretnih mera. Više pažnje posvećeno je kratkoročnim merama (na primer, na omogućavanju zdravstvenih usluga trudnicama i deci bez obzira na uplate doprinosa, u trajanju od tri meseca) nego reformskim rešenjima u sektoru zdravstva. Najavljeno izjednačavanje privatnih i državnih pružalaca usluga ostalo je na privatnim apotekama koje će izdavati lekove na recept. Ono što je izazvalo najviše polemike i ujedno se pokazalo kao strateško pitanje jeste održivost finansiranja predviđenih mera odnosno zdravstvenog sistema u celini.

Obrazovanje je, kao prioritetna oblast, bilo najmanje zastupljeno i u kampanji, ali i u prvih sto dana Vlade. U oktobru je predstavljena Strategija obrazovanja do 2020. godine, koja postavlja opšte ciljeve, ali ne odgovara na izazove obrazovnog sistema, koji se tiču prvenstveno ulaganja u nauku i inovacije, ali i osavremenjivanje obrazovanja i usklađivanje sa tržištem rada.

Iz istog broja

Budžet Srbije za 2013. godinu

Rezanje po porudžbini MMF-a

Dimitrije Boarov

Borba protiv korupcije

Ima li vatre u dimu

Nemanja Nenadić

»Vreme« kod gospodina Palme

Dan otvorenih vrata u Jagodini

Dragan Todorović

Obrazovanje

Čekajući na reformu

Milojko Arsić, Saša Ranđelović

Beograd–Vašington–Brisel

Hilari Klinton po drugi put među Srbima

Milan Milošević

Kupovina popularnosti na internetu

Kad mrtva publika lajkuje

Mirko Rudić

Zdravstvo

Pitanja bez odgovora

Prof. dr Vesna Bjegović Mikanović

Javne finansije

Plod trgovine

Aleksandar Stevanović

Sukob Vučić–Mišković (najava)

Udario junak na junaka

Jovana Gligorijević

Sukob Vučić–Mišković

Udario junak na junaka

Jovana Gligorijević

Intervju – Dr Ivan Vujačić, profesor ekonomije i političkih nauka, bivši ambasador u SAD

Demonstracija jedinstva i beogradska kakofonija

Andrej Ivanji

Portret savremenika – Vitalij Kličko, bokser i političar

Doktor gvozdena pesnica

Momir Turudić

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu