Iz ličnog ugla

Podnosim krivičnu prijavu

Na osnovu članova 223. i 224. Zakona o krivičnom postupku Republike Srbije

Na osnovu članova 223. i 224. Zakona o krivičnom postupku Republike Srbije podnosim

Krivičnu prijavu

za krivična dela iz člana 245. st. 1. i 2. Osnovnog krivičnog zakona (neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga), kao i krivična dela iz čl. 227. (zločinačko udruživanje) i čl. 242, st. 1. i 3. (zloupotrebe službenog položaja) Krivičnog zakona Republike Srbije,

protiv sledećih lica:

1. Kertes Mihalja, u vreme izvršenja krivičnog dela direktora Savezne uprave carina;

2. Stanišić Jovice, u vreme izvršenja krivičnog dela načelnika Resora državne bezbednosti Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije i pomoćnika ministra u periodu 1992–1998;

3. Marković Radomira, u vreme izvršenja krivičnog dela načelnika Resora državne bezbednosti u periodu 1998–2001;

4. Ćurčić Nikole, u vreme izvršenja krivičnog dela zamenika načelnika Resora državne bezbednosti MUP Srbije;

5. Crnog Branka, u vreme izvršenja krivičnog dela pomoćnika načelnika Resora državne bezbednosti MUP Srbije;

6. Kandić Radoslava, u vreme izvršenja krivičnog dela šefa Odseka za objekte posebne namene u okvitu VIII Uprave RDB MUP Srbije;

7. Ulemek Milorada i nepoznatih ovlašćenih službenih lica RDB MUP iz sastava Jedinice za specijalne operacije i iz sastava Centra RDB Niš i nepoznatih radnika Savezne uprave carina koji su znali ili su morali znati da svojim postupanjima čine krivično delo nabavljanja, posedovanja i pomaganja u prikrivanju velike količine narkotika (heroina) namenjenih prodaji;

Zato što su, pojedinačno:

1. Kertes Mihalj: zato što je, kao direktor Savezne uprave carina, iz više pošiljaka čistog heroina (93% čistoće ili br. 4), zaplenjenog u više odvojenih akcija na graničnom prelazu Gradina 1996. (ukupno zaplenjeno 1139 kilograma heroina) ustupio najmanje 560 kilograma tog heroina licu Stanišić Jovici, umesto da ih preda nadležnim pravosudnim organima na komisijsko uništenje, čime je učinio krivično delo zloupotrebe službenog položaja u cilju sticanja materijalne koristi sebi ili drugima, krivično delo posedovanja i trgovine opojnim drogama, udruživanja radi vršenja krivičnog dela itd.

2. Stanišić Jovica: zato što je, kao načelnik Resora državne bezbednosti MUP Srbije do novembra 1998, primio od lica Kertes Mihalja najmanje 560 kg. čistog heroina i, umesto da ga preda pravosudnim organima na komisijsko uništenje, dotični heroin prikrio u sef tadašnjeg MUP u Ulici Kneza Miloša 92 (bivši SSUP), čime je počinio krivično delo nabavljanja i držanja veće količine opojne droge namenjene prodaji, zloupotrebe službenog položaja i udruživanja radi vršenja krivičnog dela.

3. Marković Radomir: zato što je, kao naslednik Stanišić Jovice na mestu načelnika RDB MUP Srbije od novembra 1998. do januara 2001, od njega preuzeo rečenu količinu opojne droge, čuvao je u trezoru RDB umesto da je preda pravosudnim organima na komisijsko uništenje, prebacio tu i još neke količine heroina u sef Komercijalne banke u Ulici Svetog Save br. 14 krajem 1998. u strahu da mu ne propadne u očekivanom bombardovanju NATO pakta 1999. i tamo ga skrivao do smenjivanja, čime je počinio krivično delo nabavljanja i držanja veće količine opojnih droga namenjene prodaji, zloupotrebe službenog položaja, udruživanja radi vršenja krivičnog dela itd.

4. Ćurčić Nikola: zato što je u vreme izvršenja krivičnog dela, kao zamenik načelnika RDB MUP Srbije, sve do posle svog penzionisanja u fioci svog pisaćeg stola u Institutu bezbednosti u ulici Kraljice Ane b.b. na Banjici čuvao ključ i ovlašćenje za korišćenje pomenutog sefa u Komercijalnoj banci, a znajući da se u tom sefu nalazi heroin namenjen prodaji, pa je tek po penzionisanju, a dana 11. decembra 2000. godine isti ključ bez procedure primopredaje predao Branku Crnom, čime je počinio krivično delo nabavljanja i držanja veće količine opojnih droga namenjene prodaji, zloupotrebe službenog položaja radi sticanja materijalne koristi sebi ili drugome, udruživanja radi vršenja krivičnog dela itd.

5. Crni Branko: zato što je, kao pomoćnik načelnika RDB MUP Srbije, a po usmenom naređenju trećeprijavljenog Radomira Markovića, premestio najmanje 600 kilograma čistog heroina iz trezora br. 3 u zgradi RDB MUP Srbije u Kneza Miloša br. 92 u skladište "Srbijašume" na Senjaku, pa zatim u sef Komercijalne banke u Ulici Svetog Save br. 14 i kasnije od četvrtoprijavljenog Nikole Ćurčića primio ključ za rečeni sef i njegov sadržaj, ne prijavivši to nadležnom pravosudnom organu, čime je počinio krivično delo nabavljanja i držanja veće količine opojnih droga namenjene prodaji, zloupotrebe službenog položaja radi sticanja materijalne koristi sebi ili drugome, udruživanja radi vršenja krivičnog dela itd.

6. Kandić Radoslav: zato što je u vreme izvršenja krivičnog dela, kao šef Odseka za objekte posebne namene u okviru VIII Uprave RDB MUP Srbije preuzeo najmanje 563,1 kg. čistog heroina i smestio ga u trezor br. 3 u zgradi RDB u ulici Kneza Miloša br. 92, da bi zatim rukovao tim heroinom i dalje (slao uzorke na analizu, čuvao ga itd.) i na kraju ga, po usmenom naređenju trećeprijavljenog Radomira Markovića, prebacio u prostorije preduzeća "Srbijašume" na Senjaku;

7. Milorad Ulemek i još nepoznata ovlašćena službena lica RDB MUP Srbije iz sastava JSO i iz sastava Centra RDB Niš i još nepoznati radnici Savezne uprave carina, zato što su: (radnici Savezne uprave carina) predali veliku količinu heroina neovlašćenim licima, primili i rukovali velikom količinom heroina mimo i protiv zakona i pravila carinske i službe unutrašnjih poslova, nisu prijavili nadležnom pravosudnom organu te transakcije (radnici Centra RDB Niš), prikrivali postojanje velike količine skrivenih opojnih droga namenjenih prodaji, utajili 10,6 kg. heroina prilikom transporta od zgrade RDB u Kneza Miloša 92 do skladišta "Srbijašume" na Senjaku (pripadnici JSO) i tako počinili krivična dela zloupotrebe službenog položaja, udruživanja sa goreprijavljenima radi nabavke i prikrivanja veće količine opojnih droga u svrhu prodaje itd.

Svi zajedno: zato što su počinili krivično delo zločinačkog udruživanja iz člana 227. KZ Republike Srbije.

Obrazloženje:

Posedovanje bilo koje količine zabranjenih supstanci (opojnih droga) zabranjeno je zakonom. Posedovanje ovolikih količina (660 kg) ima samo jednu svrhu, a to je konačna prodaja zavisnicima na ulici, jer je heroin inače neupotrebljiv za bilo šta drugo. Po propisima i pravilnicima Savezne uprave carina i Ministarstva unutrašnjih poslova, važećim u vreme izvršenja krivičnog dela, svi zaplenjeni narkotici imaju se po identifikaciji i veštačenju komisijski uništiti. Prijavljeni su zaplenjeni heroin prikrili od pravosudnih organa, čuvali ga sve do otkrića, marta 2001, u najvećoj tajnosti, a u nameri da ga prodaju ili zamene za robu ili usluge, jer drugačija namera nije zamisliva. Posebna otežavajuća okolnost jeste što su to radili kao ovlašćena službena lica carine i unutrašnjih poslova, dakle u punoj svesti da čine teška krivična dela koja bi inače bili dužni da sprečavaju, a počinioce da gone. Postoji osnovana sumnja da navedena količina nije bila jedina u posedu Resora državne bezbednosti u periodu 1990–2001, što je razvidno iz izjava lica Ulemek Milorada tokom suđenja za ubistvo premijera Zorana Đinđića i iz odgovora generala policije i pomoćnika ministra unutrašnjih poslova, Miroslava Miloševića na pitanja Specijalnog tužioca za organizovani kriminal iz juna 2004. Tako su Savezna uprava carina i Resor državne bezbednosti MUP Srbije zloupotrebljeni za vršenje posebno niskih i odvratnih krivičnih dela kojima se direktno ugrožavaju životi i zdravlje stanovništva i podstiče i pomaže transnacionalni organizovani kriminal sa čijim su nosiocima prijavljeni bili povezani.

Lica Kertes Mihalj, Stanišić Jovica, Marković Radomir, Ćurčić Nikola, Crni Branko, Kandić Radoslav i Ulemek Milorad dostupna su organima gonjenja; ostala još nepoznata lica prijavljena pod brojem 5. mogu se lako otkriti operativnim radom Kriminalističke policije, a na osnovu dokazne dokumentacije u posedu Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije, koje je marta meseca 2001. zaplenilo i javno uništilo 660 kilograma heroina i drugih narkotika na koje se ova prijava odnosi, kao i na osnovu indicija iznetih tokom suđenja pred Posebnim odeljenjem Okružnog suda u Beogradu za ubistvo premijera Zorana Đinđića. Posebno je značajan odgovor pomoćnika ministra unutrašnjih poslova i načelnika Javne bezbednosti MUP Srbije, gen. Miroslava Miloševića, dostavljen Specijalnom tužiocu za organizovani kriminal na njegov zahtev pod brojem "O. St. pov.- 3517/04. od 15. i 16. juna 2004. godine".

S obzirom na zaprećene kazne za ova krivična dela, na njihovu posebno odvratnu prirodu, na društvenu opasnost od njih, na opasnost od bekstva, uticanja na svedoke i na uznemiravanje javnosti, bilo bi neophodno da nadležni organ odredi meru pritvora prijavljenima koji su još na slobodi.

U Beogradu, 17. jula 2007.

Miloš Vasić,

novinar nedeljnika "Vreme",

Beograd

Specijalnom tužiocu za organizovani kriminal, Slobodanu Radovanoviću

Specijalnom tužiocu za organizovani kriminal, Slobodanu Radovanoviću,
Ustanička br. 29, Beograd

Poštovani g. Radovanoviću:

S obzirom na opštepoznatu obavezu svakog tužioca da po saznanju o učinjenom krivičnom delu koje se goni po službenoj dužnosti postupi u skladu sa svojim dužnostima i pravima, dostavljam Vam krivičnu prijavu u prilogu. Sadržaj te krivične prijave nije već šest i po godina nikakva tajna; naprotiv. Desilo se, međutim, da po tim saznanjima još niko – koliko je nama poznato – nije smatrao za shodno da postupi, uprkos posebnoj težini i društvenoj opasnosti od navedenih krivičnih dela. Sada, kada ste se Vi posebno istakli u progonu raznih organizovanih kriminalnih grupa, uveren sam da je došao i trenutak za progon vrha narkodilerske mafije u Srbiji, navedenog poimenice u priloženoj krivičnoj prijavi. Naime, iz priloženih nespornih podataka jasno proizlaze svi elementi krivičnog dela koje se osumnjičenima stavlja na teret. Osim toga, upozorio bih Vas da je list "Vreme" u posedu izveštaja MUP Srbije navedenog u ovoj krivičnoj prijavi, a koji Vama po prirodi stvari mora biti dostupan.

Pored prethodno iznetog, moram da Vam skrenem pažnju i na službenu belešku koju je 25. oktobra 2004. sačinila zamenik Okružnog javnog tužioca u Beogradu Jelena Katić (br. KTR-275/04). U toj službenoj belešci postoje tvrdnje lica od koga je beleška uzeta da je cela ova priča i dublja i duža nego što iz Vama dostavljene krivične prijave sledi. List "Vreme" je u posedu i te službene beleške.

Očekujem, g. Radovanoviću, da razmotrite dostavljene podatke i da u razumnom roku konačno preduzmete odgovarajuće radnje na koje ste zakonom obavezani.

Miloš Vasić, podnosilac krivične prijave



Komentari: Saša Nikolić

Iz istog broja

70 godina od "Krvave litije"

Dan kada su letele kamilavke

Zorica Janković, kustos Istorijskog muzeja Srbije

Intervju – Ljiljana Jovčić, gradski sekretar za socijalnu i dečju zaštitu Beograda

Brinemo o budućnosti Beograda

Jovan Milević

Portret savremenika: Tomica Milosavljević

Ministar u belom teget odelu

Slobodan Georgijev

Bezbednost i javno zdravlje

Zdravstvo – kuća bez temelja

Istraživanja

Zdravlje kao uzrečica

Branka Kaljević

RRA i Vrhovni sud

Milion razloga za pucanje

Tamara Skrozza

Tužilački izbori

V.d. pravna država

Tatjana Tagirov

Evropa i Srbija

Kajgana sa šećerom

Zoran Majdin

Vreme izazova

Vojska Srbije po Nato standardima

Dejan Anastasijević

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu