KiM
Sever Kosova: Izabrani gradonačelnici obećavaju uklanjanje srpske zastave sa opština
Novoizabrani čelnici u četiri većinski sprpske opštine na severu Kosova, koji dolaze iz redova albanske zajednice, svesni su da će imati problema da pristupe svojim novim kancelarijama. Istovremeno najavljuju "proširenje funkcionalnosti države Kosovo" i pozivaju Srbe na saradnju
Zećiri je za televiziju Klan Kosova rekao da će otići u opštinski objekat u Zubinom Potoku kada bude formirao svoj kabinet, i traži da mu se Srbi pridruže u njegovom naumu.
Za razliku od Zećirija, novi gradonačelni Kurtijvog Samopredeljenja u Leposaviću Hetemi kaže da će obavljati svoju funkciju iz kabineta gradonačelnika koji se nalazi u centru Leposavića. On najavljuje velike investicije za koje je, kaže, dobio podršku premijera Aljbina Kurtija i njegove Vlade.
Pristup opštinama izazov za otpočinjanje mandata
Novoizabrani gradonačelnici u opštinama na severu Kosova rekli su za radio Slobodna Evropa (RSE) da su svesni činjenice da će imati problema da pristupe svojim novim kancelarijama jer se one uglavnom nalaze u zgradama Privremenih opštinskih organa koji rade u sistemu Srbije. Jedino je u Severnoj Mitrovici kosovska zgrada opštine fizički odvojena od one koja radi u srpskom sistemu.
Izmir Zećiri je je poručuio da u naseljima gde žive Albanci postoje objekti koje može da koristi novo lokalno rukovodstvo ukoliko se ne oslobodi glavna zgrada opštine u Zubinom Potoku, gde funkcioniše lokalna samouprava po srpskom sistemu.
"Trenutno nemamo nameru da zauzmemo zgradu. Moj prioritet je konsolidacija, formiranje vladinog kabineta i ponuda da se u rad opštine uključe svi (pripadnici srpske zajednice). Pozvaću ih da se pridruže sistemu, da radimo zajedno", rekao je Zećiri za RSE.
Hetemi je u izjavi za RSE rekao da su ranije dobili obećanje Vlade Kosova da će pomoći u funkcionalizaciji lokalnih institucija.
"Sada mora da nam pomogne… Da vidimo sada kako će reagovati", izjavio je Hetemi.
Srpska lista ne priznaje izbore
Na vanrednim lokalnim izborima u četiri opštne sa većinski srpskim stanovništvom 23. aprila ukupno je glasalo 1.567 građana sa pravom glasa – od 45.095 upisanih u birački spisak.
Srpska lista, dominantna politička orkanizacija među Srbima koji žive na Kosovu, je odbila da uzme učešće u izbornom procesu i građane pozvala na bojkot.
U međuvremenu je potpredsednik Srpske liste Milan Radoičić rekao za RSE da "srpski narod nikada neće dozvoliti da opštine na severu vode oni sa jedan ili dva odsto glasova". Nije jasno precizirao koje mere će preduzeti da ih spreči u preuzimanju vlasti.
Vanredni izbori u opštinama sa srpskom većinom na severu Kosova su održani nakon što su gradonačelnici iz redova Srpske liste podneli ostavke novembra prošle godine u znak protivljenja odluci Vlade Kosova da sprovede proces preregistruje automobila sa srpskih na kosovske tablice.
Z.S./KoSSev/Slobodna Evropa
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com