Svet

Kartumom se širi dim, sukobi se pojačavaju u gusto naseljenim mestima.

(AP Photo/Marwan Ali)

Sudan: Krvavi obračun za vlast na račun civila

Sukobi sudanske regularne vojske i paravojne milicije Snage za brzu podršku (RSF) ne jenjavaju. Napadnute su bolnice, studenti su zatočeni u zgradama kampusa, a građani ni kod kuće nisu bezbedni. Zemlja tone u potpuni haos

Sudanci u glavnom gradu Kartumu i drugim mestima ostaju u svojim domovima dok se vojska i paravojne Snage za brzu podršku (RSF) generala Mohameda Hamdanea Dagla bore na ulicama za kontrolu nad zemljom.

Najmanje 185 ljudi je ubijeno, a preko 1.800 ranjeno tokom žestokih borbi, rekao je novinarima izaslanik Ujedinjenih nacija Volker Pertes. Još uvek nema zvaničnih informacija o tome koliko je civila ili boraca ubijeno.

Broj nastradalih mogalo bi da bude i mnogo veći jer na ulicama oko centralnog Kartuma ima mnogo tela do kojih niko ne može da dođe zbog sukoba, javlja agencija Asočijejted pres (AP).

Sukobljene strane koriste tenkove, artiljeriju i drugo teško naoružanje u gusto naseljenim područjima.

RSF je preuzeo kontrolu nad najmanje tri aerodroma, rezidencijom načelnika vojske i predsedničkom palatom, ali je general Burhan to negirao u intervjuu za Al Džaziru.

Postoje i izveštaji o sukobima na državnoj TV stanici, za koju očevici kažu da je sada pod kontrolom RSF.

Vojska je saopštila da borci RSF-a napadaju vojne kampove i pokušavaju da zauzmu Generalštab.

"Sukobi su u toku i vojska izvršava svoju dužnost da zaštiti zemlju", rekao je Nabil Abdalah, portparol vojske i brigadni general, a prenela je agencija Frans Pres.

Borbe se vode već tri dana između vojnih jedinica lojalnih vođi, generalu Abdelu Fatahu al-Burhanu, i RSF-a, kojim komanduje zamenik vođe Sudana Mohamed Hamdan Dagalo, poznat kao Hemedti.

Hemedti je rekao da će njegove trupe nastaviti da se bore dok sve vojne baze ne budu zauzete.

Sudanske oružane snage odgovorile su na to prekidanjem pregovora "do raspuštanja paravojne RSF".

Napadnut je i američki diplomatski konvoj u Sudanu, rekao je  Državni sekretar SAD Entoni Blinken i osudio izvođenje neselektivnih vojnih operacija.

Ugrožene bolnice i studentski kampus

Mnoge bolnice u neposrednoj blizini Generalštaba u glavnom gradu Sudana, Kartumu, najteže su pogođene. Sudanski lekarski sindikat izdao je hitno saopštenje u kojem poziva na zaštitu zdravstvenih ustanova, kao i mogućnost bezbednog prolaza za vozila hitne pomoći.

 BBC prenosi da zdravstveni radnici i volonteri danima žive pod "ogromnim psihičkim naporom zbog nestašice hrane i pića", kao i da su jako uplašeni zbog granatiranja u okolnim oblastima.

Nekoliko bolnica je pogođeno, od kojih su neke potpuno van funkcije, dok je jedna policijska bolnica potpuno ispražnjena i navodno ju je preuzela RSF. Na društvenim mrežama kruže video snimci koji prikazuju ljude koji se evakuišu iz jedne bolnice, dok u pozadini odjekuju pucnji.

Studenti Univerziteta u Kartumu su takođe zarobljeni u zgradama kampusa, a jedan student je nastradao u nasumičnoj pucnjavi dok je pokušavao da pobegne u biblioteku.

Građani nisu bezbedni ni u svojim kućama

Stanovnici su izbegavali pucnjavu u glavnom gradu Kartumu, dok su se rivalske snage borile oko predsedničke palate, državne televizije i sedišta vojske.

Novinar Rojtersa rekao je da se na ulicama nalaze oklopna vozila, dok se na snimku vidi kako civilni avion gori na aerodromu u Kartumu.

"Uplašeni smo, nismo spavali 24 sata zbog buke. Zabrinuti smo da ćemo ostati bez vode, hrane i lekova za mog oca dijabetičara", rekao je Huda, stanovnik Kartuma, agenciji Rojters.

 Kolud Kair, takođe stanovnik glavnog grada, rekao je za BBC da stanovnici nigde ne mogu biti u potpunosti sigurni. "Svi civili su pozvani da ostanu kod kuće, ali to nije bilo bezbedno za sve", dodao je.

Strani zvaninici pozivaju na prekid nasilja

Vodeće arapske države i Sjedinjene Američke Države pozvale su na nastavak pregovora u cilju obnavljanja civilne vlade, dok je Afrička unija najavila da šalje visokog diplomatu Musu Fakija Mahamata da pokuša da pregovara o prekidu vatre.

Egipat i Južni Sudan ponudili su se da posreduju između zaraćenih strana, navodi se u saopštenju egipatskog predsedništva.

Na hitan prekid borbe ranije su pozvale i Velika Britanija, Evropska unija, Kina i Rusija.

Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš razgovarao je sa generalima Burhanom i Dagalom, pozivajući ih da prekinu nasilje.

 Uzrok sukoba

Borba za premoć u Sudanu počela je još pre pobune 2019. godine kada je zbačen sa vlasti Omar al-Bašir. On je izgradio dve bezbednosne snage koje je namerno instruisao jedne protiv drugih. Sve vreme se postavljalo pitanje da li će konačno ponovo postojati vlada sastavljena od vojnih i civilnih snaga.

Postojao je i odgovarajući sporazum po tom pitanju sklopljen prošlog novembra, kojim je to bilo predviđeno za decembar, ali to se stalno odlagalo. To je osnovni uzrok sukoba, jer je jedna od tačaka sporazuma puna integracija paravojnih jedinica u sastav sudanske vojske, objasnila je za Dojče Vele (DW) predsednica Sudanskog foruma iz Berlina Marina Peter.

Nakon pokušaja da se pređe na demokratsku civilnu vladu, konačan obračun se činio neizbežnim, a diplomate u Kartumu su početkom 2022. upozorile da se plaše scenarija kakav se trenutno odigrava.

 

Z.S./Radio Slobodna Evropa/BBC

 

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu