Tekstovi i interpretacije

foto: sense

Uloga Arnoa Danžana na Balkanu

U završnoj reči pred Haškim tribunalom optuženi Vojislav Šešelj se pozvao na pisanje "Vremena" o članu Evropskog parlamenta i pripadniku francuske obaveštajne službe Arnou Danžanu. Čitaocu će ovde biti omogućeno da pročita originalni tekst "Vremena" iz 2009. godine i Šešeljevu interpretaciju

 


"To je ta igra koja se igra"

Vojislav Šešelj u završnoj reči pred Haškim tribunalom 14. marta 2012.


Taj francuski obaveštajac zove se Arno Danžan, sada je član Evropskog parlamenta na listi stranke ratnog zločinca Nikole Sarkozija. Zašto ratnog zločinca? Zbog bombardovanja Libije. Arno Danžan je jedan od glavnih zaštitnika najvećeg mafijaškog bosa na Balkanu, Stanka Subotića zvanog Cane Žabac. On mu pruža zaštitu i računa da će uz njegovu pomoć da postigne neke političke efekte u Beogradu, jer sadašnji režim, bez obzira što je izrazito prozapadni, bez obzira što često prihvata zahteve zapadnih sila na uštrb interesa srpskog naroda, nije spreman baš do kraja da izda, i zato oni prave alternativu koja će prihvatiti sve. Nećete vi da prihvatiti nezavisnost Kosova, hoće Tomislav Nikolić i Aleksandar Vučić, nećete vi to da uradite, hoće njih dvojica, nećete ovo, hoće njih dvojica.

To je ta igra koja se igra, i Arno Danžan je inače poznat po prljavim poslovima na Balkanu, delovao je kao špijun na području Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Kosova i Metohije i Crne Gore. Pa se onda 2002. godine pridružio francuskom ministarstvu spoljnih poslova, pa su ga poslali da bude jedno vreme savetnik Havijera Solane, pa je opet 2005. godine postao, kao obaveštajac, savetnik za jugoistočnu Evropu francuskog ministra spoljnih poslova, da bi 2011. godine bio izabran za poslanika u Evropskom parlamentu. Mnoge novine su o tome pisale, pa na primer list "Vreme" 6. avgusta 2009. godine, da je Arno Danžan omiljeni prijatelj Mila Đukanovića i Stanka Subotića, vi znate ko je Milo Đukanović, takođe veliki mafijaški bos koji je na vlasti u Crnoj Gori više od 20 godine, italijanski sudovi vode protiv njega niz istraga zbog šverca cigareta, i ne mogu još ništa jer ga štiti predsednička, odnosno premijerska funkcija. Arno Danžan je omogućio Subotiću da se, uprkos poternici Interpola, nesmetano kreće Francuskom, organizovao susret Đukanovića i predsednika Francuske Nikole Sarkozija, i Arno Danžan je svesrdno pomogao da Tomislav Nikolić, kako piše "Vreme", rasturi Srpsku radikalnu stranku, a sve vreme je održavao prisne kontakte i sa Čedomirom Jovanovićem i Bebom Popovićem, kao i sa Hašimom Tačijem. Arno Danžan je 1994. godine bio šef francuske obaveštajne agencije u Sarajevu i direktno je umešan u organizaciju zločina u Srebrenici, i glavni izvršioci zločina Dominik Petrušić, i Milorad Pele (…), komandant 10. diverzantskog odreda, uopšte se ne procesuiraju, a procesuiraju se ljudi koji su ili delimično umešani ili nikakve veze sa tim nisu imali…

Tekst u povezanim člancima

Iz istog broja

Srpska pravoslavna crkva

Kad vladike vladaju

Jelena Jorgačević

Ličnost iz vesti – Arno Danžan (broj 1107)

Bivši špijun u evropskoj odbrani

Nenad Tomić

Skandal pravosudnih bahanalija

Ogoljena istina

Tatjana Tagirov

Intervju – Prof. dr Vladica Cvetković, dekan Rudarsko-geološkog fakulteta

Začarani krug akademskog holesterola

Mirko Rudić

Vreme Beograda – Javni prevoz

BusPlus, dva meseca posle

Petra Živić

Struja naša nasušna

Dug duguje dužnik

Zoran Majdin

Zbog čega nije rehabilitovan Milovan Đilas

Anatomija jednog morala

Jovana Gligorijević

Intervju – Dejan Stojković, Državni univerzitet Njujorka u Bafalu, SAD

Lovac na crne rupe

Marija Vidić, Slobodan Bubnjević

Izbori 2012.

Bitka za Beograd

Zora Drčelić

Verica Barać (1955–2012)

Minut ćutanja za one koji su je ignorisali

Aleksandar Ćirić

Reagovanje – "Nema saradnje s onim ko vas ponižava"; Vreme 1105

Šest optužbi bez pokrića

Mirko Cvetković

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu